Karakaya Baraj Gölü, deniz boyu parkı projesiyle turizme kazandırılacak

Malatya’de yat limanı, davranış terası, ışık platosu ve akarsu sporları merkezinin yapıldığı Karakaya Baraj Gölü’nün turizmde çekim merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

Battalgazi Belediyesince, 4. Hedef’ın İran seferini gerçekleştirirken kullandığı, baraj suları altında artan tarihi Kırkgöz Köprüsü’nün bulunduğu bölgedeki 150 dönüm alanda Kırkgöz Yaka Parkı Projesi hayata geçiriliyor.

Sekiz kamer önceki başlayan icraat serian ilerliyor. Parkın 2023’te tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.

“Turgut Özal döneminde gündeme mevrut projeyi başlattık”

Battalgazi Şehremini Osman Güder, AA muhabirine, hayata geçirilen proje ile sahil şeridinin ev içi turizme kazandırılacağını söyledi.

“Merhum Reisicumhur Turgut Özal döneminde gündeme gelen ve aynı cins başlanılmayan projeyi Battalgazi Belediyesi yerine başlattık. Tarihi Kırkgöz Köprüsü’nün bulunduğu bölgede proje hayata geçirildi. Bu köprünün 4. Meram döneminde İran seferinde kullanıldığı tarihi kaynaklarda mevcut.” ifadelerini kullanan Güder, köprünün suyun altında kaldığını, bu nedenle minyatürünü yaptıklarını dile getirdi.

Güder, köprünün zamanında Sivas ve Erzincan ile bağlantıyı sağlayıcı ticaret yolu olduğuna belen ederek, hem tarihi yolu harlatmak hem da vatandaşları suyla buluşturmak için bu alanı oluşturduklarını kaydetti.

2023’ün nisan ayında hizmete açılması planlanıyor

Çalışmalara kısaca 8 ay ilk başladıklarını, belde illere üstelik seslenme edecek projeyi 2023’te tamamlamayı hedeflediklerini belirten Güder, “150 bin metrekarelik alanda Malatya’dan ve iklim dışından gelen vatandaşları suyla buluşturacağız. Belde illerdeki ve kentlerdeki vatandaşları suyla buluşturmak istedik. Hedefimiz mesire alanını ati yılın 4. ayında bitirerek, vatandaşın hizmetine arz etmek. Proje tamamlanmamasına rağmen hafta sonları vatandaşlar demet ve ilişki gösteriyor. İnsanların suyla telaki ihtiyacını gidermiş olduk.”diye niteleyerek konuştu.

Güder, insanların ailecek gezebileceği, spor yapabileceği bir düzlük, düğün sezonlarında dahi çiftlerin ışık çektirebileceği platolar oluşturduklarını belirtti.

Akarsu turizmini kentte gündeme emmek istediklerini anlatan Güder, su üstünde gezi turları ve akarsu sporları etkinlikleri yapılacağını rapor etti.

Güder, şunları kaydetti:

“Birtakım vatandaşlarımızda ‘Marina olsa da teknelerimizi burada barındırsak, gerekseme duyduğumuzda tekneleri alarak suda çıkma gerçekleştirsek’ düşüncesi var. Bu düşünceyi bile burada gerçekleştireceğiz. Arzulanan mekanları burada vatandaşlarla buluşturacağız. Battalgazi’yi bölgenin cazibe merkezlerinden biri haline getirecek projenin maliyeti kısaca 40 milyon liralık. Akarsu sporlarının yanında, yürüyüş, çiftteker gezisi, off-road gibi etkinlikler üstelik alanda yapılabilecek.”

Share: