Karaman’da hastanın mesanesinden 1 kilogram 50 gram taş daha çok

Hastaneye başvuran hastanın mesanesinden 1 kilo taş artık

Karaman’dahi lüzum yanması şikayeti ile hastaneye başlangıç buran aynı hastanın mesanesinden ameliyatla portakal büyüklüğünde 1 kilo taş artık

Doç. Dr. Hamaset Erbay:

“Türkiye sınırların da şimdiye kadar mesaneden çıkarılan sunma büyük taş olduğunu düşünmekteyiz”

KARAMAN – Karaman’üstelik idrar yanma şikayeti ile hastaneye başvuran bire bir hastanın mesanesinden portakal kadar 1 kilo taş imdi.

Karaman’de tevakkuf fail 27 yaşındaki Hazar Nasip isimli tutkun hacet yanması şikayeti ile Karaman Terbiye ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Çekilen röntgeninde hastanın mesanesinde 2 skor nazik çapta taş belirleme edildi. Doç. Dr. Güven Erbay ve Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Koca vasıtasıyla yapılan cerrahi operasyonla hastanın mesanesindeki 2 taş kudretli ayrımsız şekilde makbuz.

“Türkiye sınırların bile şimdiye büyüklüğünde mesaneden çıkarılan genişlik iri taş olduğunu düşünmekteyiz”

Kalburüstü güzeşte ameliyatla ilgilendiren değerlendirmelerde kâin Doç. Dr. Cesaret Erbay, “Hastanemize idrarda yanma şikayeti ile başvurdu. Yapılan tetebbu ve görüntüleme sonucunda mesanesinde devasa benzeri taş olduğu gördük. Bunun konusunda cerrahi müdahale kararı aldık ve zahir ameliyatla bu taşı aldık. Normalde mesane taşı yaşlı hastalarda ve prostatı olanlarda oluşur. Tendürüst yaştakilerde mukavemetli beklediğimiz aynı format değildir. Kalburüstü geçen ameliyatın böylece hastamızın mesanesinden 15 ve 5 santim boyutunda 2 pare taş çıkardık. Hastamız sağlığı gayet iyi durumdadır. Şuana büyüklüğünde bilinen ve bizimde bildiğimiz kadarıyla aynı hastadan çıkarılan taş bin 900 gram ağırlığındaydı. Bizim çıkardığımız 2 taşın ağırlığını ölçtüğümüz bile bin 50 gram geldi. Bizim bildiğimiz üzere bu çıkarılan taşın Türkiye sınırların dahi şimdiye kadar mesaneden çıkarılan arz şişman taş olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tababet Fakültesi Karaman Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Dr. Akademisyen Ahmet Yılmaz bile “Hastanemiz bu kabil ameliyatları ika imkanına ve ustalık donanıma erbap. çıktı birlikte bu tuhaf ameliyatları gerçekleştirmeye bitmeme edeceğiz. Bu ameliyatı gerçekleştiren hocalarımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve tekmil hastalarımıza ivedili şifalar diliyorum” dedi.Share: