Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından zihinsel mânialı canlı kızın ivinti gördüğü iddialarına ilgili izah Açıklaması

Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanlığınca, Adıyaman’da zihinsel özürlü güre ayrımsız kızın gayret gördüğü tez edilen özel hizmet merkezinin kamera kayıtlarının incelenmesi üstüne hazırlanan raporda, “Yapılan araştırmada her darp matematik olayının meydana gelmediği, bakım merkezi çalışanlarının hastaları odalara götürüp odalardan çıkardığı, her bile bile yaralama olayı meydana gelmediği belirleme edilmiştir.” ifadelerinin meydan aldığı bildirildi.

Bakanlığa ait toplumsal iletişim araçları hesabından, Adıyaman’da zindelik gösteren özel benzeri bakımevinde zihnî mânialı taze tıpkı kızın sürat gördüğüne dair sâdır haberlere ilişkin matbuat açıklaması yapıldı.

Açıklamada, velayeti annesinde olan ve yüzde 70 tehlikeli engelli raporu bulunan M.K’nin, 2021 yılının 11. ayına kadar Bakanlığın evde hizmet hizmetinden faydalandığı anlatım edildi.

Bu tarihte vasi esas A.K’nin, kızının engel durumunun ağırlaştığını belirterek engel durumuna uygun bir hususi bakım merkezine yerleştirilmesini temenni ettiği dökme açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Annenin talebi doğrultusunda M.K’nin, ücreti Bakanlığımızca karşılanmak amacıyla hususi tıpkısı hizmet merkezine yerleştirilmesi uygun bulunmuştur. Temel A.K, kızı M.K’yi 2021 yılının 11. ayında belirlenen hususi bakım merkezine doğrulama etmiş, bu doğrulama esnasında hususi hizmet merkezi yetkililerince yapılan umumi üst kontrolünde ‘Sol kolunda tıraş bıçağı izleri, göbeğinde sigara basıkları’ olduğu belirleme edilmiştir. Bu ebat Temel A.K. ve çalım yetkililerince mazbata tutularak imza altına alınmıştır. Kestirmece 9 ay kuruluştan bakım düz M.K. bu süreç içerisinde afiyet kuruluşlarından defalarca kolay lezyon ve değişik tanılarla toplamda 19 yol afiyet hizmeti almıştır.

Esas A.K’nin özlük isteği ile kızı M.K’yi 2022 yılının 8. ayında hususi hizmet merkezinden ahzetmek istemesi üstüne ‘Valilik Makamı Peki İptali’ ile M.K, anneye konfirmasyon edilmiştir. Ailenin, çocuğunu gurur itibarıyla öz yanlarına almak amacıyla kuruluşa geldikleri esnada Adıyaman Ev ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğümüze yaptıkları namzet şikayetleri konusunda derhal yönetsel inceleme ve tekrar Asıl A.K’nin İl Jandarma Devriye Komutanlığına yaptığı şikayeti konusunda da adli makamlar yoluyla adli tetkik başlatılmıştır.”

Bu kapsamda Adıyaman Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Ivedi Servisi’nde Umumi Adli Istikşaf raporunun hazırlanarak ilgili kişilerin ifadesinin alındığı ve hususi bakım merkezinin azrail kayıtlarının incelendiği ifade edilen açıklamada, “Azrail kayıtlarının incelenmesi sonucunda yazılan raporda ‘Olay ile ilişik adına kamera kayıtlarında sondajlama usulüyle yapılan araştırmada rastgele çarpma cebir olayının meydana gelmediği, hizmet merkezi çalışanlarının hastaları odalara götürüp odalardan çıkardığı, temas düşünülerek cerh olayı meydana gelmediği tayin edilmiştir’ ifadeleri saha almaktadır.” bilgisi verildi.

Konuyla ilgili Nezaret vasıtasıyla başlatılan idari tetkik sürecinin sürdüğü, adli sürecin ise strateji edildiği bildirildi.

Share: