Kars Adliyesi’nde adli yıl açılışı yapıldı

Kars’ta 2022-2023 adli yılının açılışı için merasim düzenlendi.

Törene Kars Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Amanvermez, Kars Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Köse, Kars İdare Mahkemesi Başkanı Koçak Yonisoğlu, Kars Barosu Başkanı Av. Fettah Çapkurt, hakimler ve savcılar, avukatlar ve adliye personeli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını fail Kars Cumhuriyet Altını Başsavcısı Abdullah Amanvermez, yıpranmamış tıpkısı adli yıla henüz başladıklarını ve planlı bu açılış programının kendilerine mesainin önceki gününde nazik enerji olacağını söyledi.

Amanvermez, “Bu adli yılda dahi daha evveli olduğu üzere Kars Adliyesi yerine Başsavcılığımızla, mahkemelerimizle ve bütün sınırlanmış birimlerimizle, kuruluşuyla mahkeme kararı teşkilatına pahal katan İdare Mahkememizle, adaletin tesisi, adil aynı geçerlilik, adalet hizmetinin bir zamanlar sunulması yerine üzerimize sakıt bütün sorumluluğu adına getireceğiz. Bu hususta hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu kalp ve düşüncelerle bakir adli yılın şiddetli iyi olmasını rica ediyor, hep mücahede arkadaşlarıma ve hele milletimize leziz olsun” dedi.

Daha sonradan hezel alan Kars Hak Komisyonu Başkanı Ahmet Köse, “Büyük ölçüde yenilenen hakim ve savcı kadrosuyla Kars Adliyemizde 2022-2023 adli yılına bugün itibariyle başlamış bulunmaktayız. Seçkin antlaşma olduğu kabilinden bu adli yılda üstelik milletimizin egemenlik teşkilatımızdan arz balaban beklentisi tabii kim adaletin tıpkı zaman önceki, gecikmeksizin ve genişlik akilane şekilde tecellisi olacaktır. Gerektiğinde gecelerini gündüzüne katarak himmet menfuru gözetmeksizin canhıraş çalıştıklarına bizzat hoşça şehadet ettiğimiz bilgili ve müddeiumumi meslektaşlarımızın, mümasil mücahede arkadaşlarımızın çalışmaları rastgele ant takdire eder olmuştur. Ayrıca bu sene itibariyle faaliyete başlayan İdare Mahkememizin özellikle nadir başkanı görünmek için dalavere hakimlerimize ve yakın mesai arkadaşlarına üstelik başarılar diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

Adaletin sosyete hayatının, herif mutluluğu ve huzurunun elzem bir koşulu olduğuna ilgi çekici Kars İdare Mahkemesi Başkanı Cömert Yonisoğlu, “Türe mülkün temelidir ilkesi yüzyıllar geçmiş söylenmiş ve bugüne kadar lazım gerçekliğini gerekse değerini tek ant yitirmemiş benzeri ilkedir. Sunu barbar toplumlarda bile kendisini hissettirmiş olan doğruluk duygusu insanlığın esasında ortak malıdır. “Sosyete yaşamı türe ile sonsuzlaşır, adaletsizlikle yıkılır” diyenleri ruz daima harbi çıkarmıştır. Tığ İdare Mahkemesi namına özellikle türe bizim Kutup Yıldızımız, devletin temeli, hâkimiyet bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkemiz, hak, sıhhat, bilgi, ağırlık, mantalite ve kavrayışı, üstünlük, çalışkanlık düsturumuz, hakkı ve hukuku hakim geçirmek, hukukun üstünlüğüne tavizsiz ayrımsız bağlılıkla tek külfet altında kalmadan bağımsız ve tarafsızca hakkı atmak, şapkayı başa ayakkabıyı ayağa bürümek amacıyla debi edeceğiz. Bunların on paralık birini unutmadık, hiçbir zamanda unutmayacağız” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların arkası sıra bilgili, savcı, avukat ve adliye çalışanları 2022-2023 adli yılının evvel mesaisine başladılar. – KARS

Share: