Kastamonu’da Bozkurt ve Abana esnafı, selin arkası sıra bakir dükkanlarına kavuştu

Kastamonu’birlikte güzeşte yıl yaşanan selde, Bozkurt ve Abana ilçelerinde dükkanları yıkılan esnafa, yeni gelişim yerleri ad çekme ile teslim edildi.

Kentte sabık sene 11 Ağustos’ta yaşanan yeğin felaketinde büyük oranda hasar gördükten sonra yıkılan Bozkurt ve Abana Oldukça Sanayi Sitelerinin baştan inşası tamamlandı. Bozkurt Kıtipiyoz Endüstri Sitesine 52 dükkan ve 2 üretimlik, Abana Sıradan Endüstri Sitesine ise 40 dükkan yapıldı.

Bozkurt Ilçe binasında planlı kura töreni ile hak sahiplerine dükkanları tasdik edildi.

Kura törenine telefonla bağlanan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, umum birliğiyle yaraların sarılmaya bitmeme ettiğini söyledi.

Sel felaketinin üzerinden 1 yıl 1 ay geçtiğini hatırlatan Soylu, “Dominant felaketinde ortadan kalkan Bozkurt ve Abana sanayi sitelerindeki dükkanların bugün kura çekimi ile sahiplerine teslime dilmesi, bizim açımızdan onurdur. O günden itibaren kardeşlik ile bu afetin yaralarının sarılması amacıyla çabalama sarf ettik. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı arkadaşım Maksat Hava ile alay malay seçkin meselenin andaç anına takibini gerçekleştirdik.” dedi.

Yeni endüstri sitelerinin yapılması konusu gündeme geldiğinde Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank ile görüştüklerini tamlayan Soylu, “O birlikte sayın Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahilinde alelhusus birleştirme uran bölgeleri tevessül etmek amacıyla umum Türkiye’de, ödül topladı. O günkü miktarla 200 milyon lira civarında bire bir ödül toplandı. Bu Kastamonu dışında selden etkilenen Sinop Ayancık ve biraz değişik kayran için toplandı.”diye konuştu.

Yapılan dükkanlar hakkında hikmet veren Aristokrat, “Abana’üstelik bugün 40 adet aksiyon yeri var. Bozkurt’ta ise 52 sayı hisse senedi yeri var. Abana’nın 28’i 90 metrekare, 12’si ise 180 metrekare. Bozkurt’un 24’ü 90 metrekare, 20’si ise 180 metrekare, 8 adeti ise 270 metrekare.” ifadelerini kullandı.

Dükkanların maliyetleri ile ilgilendiren bilgelik veren Soylu, şunları kaydetti:

“200 milyon lira bağışın üstüne melfuf maliyetler bindi. O maliyetlerin tamamını oradaki hemşehrilerimizin konusunda eklemek istemedik. Alelhusus 90, 180 ve 270 metrekare hareket yerleri amacıyla melfuf maliyetlere yönelik 10 yıl kesiksiz ifa kolaylığı oluşturduk. Dükkanlarla ilişkin yüzdelik 86’lık ayrımsız indirim yapıldı. Yani ödenen hacim esasen maliyetin yüzde 14’ü kabilinden bire bir miktar. 90 metrekare iş yerinin arttırma maliyeti bağışlardan sonra 286 bin teklik oldu. Onun yüzdelik 50’si karşılanıyor. Bu birlikte 143 bin 370 teklik. 180 metrekare hisse senedi yeri amacıyla ilişik maliyet 573 bin lira oldu, İndirimle alay malay o bile 286 bin 740 lira oluyor. 270 metrekare hareket yeri olanlar 860 bin lira. Bu dükkanlarda da ödenecek cirim 430 bin liralık. Nısıf yarıya temel maliyeti indirmiş olduk. Bu nukut da 10 yılda ödenecek.”

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Hava ise gönderdiği video kaydında, alımlı çalımlı olsun dileklerini ileterek, “Bozkurt ve Abana Alelade Endüstri Sitelerini alay verdiğimiz üzere sunma güdük sürede yeniledik. Izzet, kavim adına umum ele verdik. Bodur sürede yaraları iletilmek üzere hep gelişigüzel seferberlik ruhu ile çalıştık. Kastamonu’nun afetlerden etkilenmemesi üzere restorasyon çalışmasına başladık. ” dedi.

Törende mütekellim Ilbay Avni Şarap, çalışmaların aceleten bitmeme ettiğini belirterek, “Düzlük bitme noktasına yaklaştı. TOKİ evlerinin yapımı sürüyor. Genişlik geç kasımda konfirmasyon edilecek. Spor sahalarımız bitti. Köprülerimizin imalatları tamamlandı. 3. köprümüzün kere bağlantıları yapılıyor. Bulaşıcı köprümüz 1 kamer içerisinde vatandaşımızın kullanımına verilecek. Site merkezindeki dükkanların yapımı devam ediyor. Sene bitmeden vatandaşlarımıza sunmak istiyoruz. Büyüklük kendisine sahada seçkin noktada çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların ardından Ilbay Çakır, DOĞRU Öğür Kastamonu Mebus Dayanıklı Çelik, Bozkurt Kaymakamı Uğur Atıcı, Bozkurt Belediye Reisi Yaşamış Kederli, Abana Kaymakamı Salih Ağar, Abana Belediye Reisi Yunus Akgül SELIM Tümen Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü ve hak sahipleri eliyle noterlik nezdinde kura çekimi gerçekleştirildi.Share: