Kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar yer illere gitmekten kurtuldu

Kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar mekân illere gitmekten kurtuldu

ŞIRNAK Şırnak Celal Hastanesinde ilk kez kimyasal tedavi ünitesinin faaliyete girmesiyle hastalar, belde illere gitmekten kurtuldu. Hastalar, kemoterapi tedavilerini kentte matlup.

Şırnak’ta kimyasal tedavi ünitesi olmadığı için otama kazanmak zorunda kalan vatandaşlar, belde illerdeki hastanelere gidip otama görüyorlardı. Şırnak Fehamet Hastanesine yapılan sağlık yatırımıyla bunun önüne geçilerek kemoterapi ünitesi açılarak hizmete girdi.

“Apayrı illere gitmeye gerek yok”

Şırnak Fehamet Hastanesi Başhekimi Dr. Çağcıl Küçükerdoğan, kemoterapide uygulayacakları bilcümle malzemeleri gerçekleştirme ettiklerini söyledi. Kemoterapi ünitesini aktifleştirdiklerini aktaran Dr. Küçükerdoğan, “Artık amansız hastalık hastalarımız Diyarbakır, Batman, Mardin ve değişik illere gitmek zorunda kalmayacaklar. Burada metin bire bir şekilde tedavilerini olacaklar. Burada onlara rastgele tür imkanı sunacağız” dedi.

İç Emraz ve Tıbbi Onkoloji Ehlivukuf Dr. Ferhat Ekici de, “kemoterapi ünitemizde hastalarımıza yönelik seçme tip ilaçlar var. Bu ilaçlar arasında klasik kemoterapiler, hedefe müteveccih ilaçlar ve immünoterapi dediğimiz derman grubu bulunmaktadır. Averaj kolikliğimize başvuran marazlı sayısı 15 ile 20 arasındadır. Ayakta kemoterapi tedavisi gören sökel sayımızda 3 ila 7 arasındadır. Şu asıl büyüklüğünde bize başvuran bilcümle hastalarımızın kemoterapilerini vermiş durumdayız. Yer sıkıntımız mevcut değildir. Bize başvuran bütün hastalarımızın tedavilerini yapabileceğiz. Çıktı bu zamana kadar kasaba illere ve hassaten Ankara ila İstanbul’a büyüklüğünde giden hastalarımız bundan hakeza hastanemizde otama altına alınabilecekler. Bütün kanser hastaları bize gelebilir. Yüzde 95 hastalığın ilaçları da hastanemizde mevcuttur. Tedavileri biten hastalarımızın takiplerini de hastanemizde yapabiliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Hasta Havşa Ürek ise, “Henüz ilk ilk kez Van’a gittim, orada kıvılcım aldılar ve hastalanmış olduğumu orda öğrenmiştim. Henüz sonradan Batman’üstelik otama gördüm. en üst burada kimyasal tedavi ünitesinin açılmasıyla gelişigüzel 8 projeksiyon kemoterapi burada gördüm. Doktorumdan haddinden fazla memnunum. Allah, razı olsun ondan. Şırnak’ta kemoterapinin olması elan yakın ve daha avantajlıdır” dedi.

Share: