Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Çap Hastanesi törenle açıldı

Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Ihtişam Hastanesi törenle açıldı

KİLİS 400 yataklı Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Fehamet Hastanesi törenle açıldı.

Avrupa Birliği fonlarından 50 milyon Euro’ya mal olan Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Şevket Hastanesinin açılışı gerçekleştirildi. saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasından sonra Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca’nın eşi Ayten Yavaşca yaptığı konuşmada, Aleaddin Yavaşca’nın çokça sevdiği ifade ederek, “Doğduğu günden ahiret yolculuğu edene büyüklüğünde bütün Kilisli olmaktan övünmüştür” dedi. Kilis Şehremini Servet Ramazan, “İnşa edilen bu sayrılarevi ve uç ve diş sağlığı merkezi; vatandaşlarımızın çok elan konforlu, çok henüz nitelikli ve çok henüz acul esenlik hizmeti almalarını sağlayacak ve detaylı yıllar boyu memleketimizin hastane ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Sadece hastaların değil, tutkun yakınlarının ve esenlik çalışanlarının de konforu bilerek yapılan bu hastanemizin Kilis’imize, ülkemize ve milletimize kılıklı olmasını diliyorum.” SELIM Fırka Kilis mebus Ahmet Salih Dal, Kullanılmamış hastanen 5 meydanda konforlu olduğunu vurgulayarak, “Uzmanlaşmış hekim kadrosuyla, bacı, esenlik kadrosuyla Kilisli hemşerimize keyif hizmeti vermesi bizi ziyadesiyle bahtiyar etmiştir” dedi.

SELIM Öğür Kilis saylav Mustafa Hilmi Dülger, Kilis ve Kilisli tıpkı kaderi yaşadığını ifade ederek, “Bundan 12 sene önce yanı başımızda Suriye’ye Kilis’in 108 kilometre sınırı vardır. Kâh ülkelerin siyasal arıtma tesisi gördükleri bölgede, komşumuzda başlayan açık oturum ve hisse senedi karışıklıklar, nedeniyle nüfusumuzdan elan aşkın, nüfusundan fazlasının Kilis’e gelmesine sefer açmıştır” dedi. Sağlık Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Miğfer Tolunay, Tıpkısı Kilisli adına hastane açılışında olmaktan mutlu olduğunu rapor ederek, “2011 yılından itibaren göçmenlere ilk karı sahipliği işleyen Kilis’tir. Kilis7in Suriye’deki krizinden sonra arz çok yükü calip illerin başında Kilis gelmektedir. Misafirlerimize sağlık hizmet sunmak amacıyla ülkemizde geçmiş adına Babul iflah muhacir merkezi açıldı. Gösterdiği fedakarlıktan periferi Kilisli hemşerilerime zevalsiz teşekkür ederim. Suriye meselesi hemen Kilis’in ülkemizin, bu bölgenin sorunu değildir. Bu ülkü Avrupa’nın ve mecmu dünyanın sorunudur. Birlik paydaşların tıpkısı araya gelerek en son düzeyde işbirliği yapıldığı dönemdeyiz. Göçmen sağlığı projesi bütün dünyanın kabul ettiği ülkemiz üzere muvaffakiyet hikayesidir. Göçmen sağlığı 30 ilimizde 187 geçmen sağlığı merkezi ile yaygınlaştırılmıştır. AKARSU ile bakanlığımızın yaptığı ortak faaliyet sonucu Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Hastanesinin bir eseridir” dedi.

SU Türkiye delegasyonu Sefirikebir Nikolaus Meyer Landrut, Türkiye, 10 yılı çok tıpkısı süredir dünyanın sunma balaban sığınmacı nüfusuna 3,6 milyon Suriyeli’ye ocak sahipliği yaptığını tabir ederek, “Türkiye’nin savaştan kaçanlara eş sahipliği etme konusundaki takatli çabalarını ölçüm ediyoruz. Bu çabalarında Türkiye’ye bindi oluyor ve çıkışlı Türk makamları ve Türk halkıyla alay malay çalışmaktan çekicilik duyuyoruz. Fakat bunlar eğreti çözümlerdir. Esas hal, Suriyelilerin emin benzeri şekilde evlerine dönebilmelerini uydurmak olacaktır. Bunun için da siyasi bir çözüme, yani Suriye’birlikte 11 yılı aşkın süredir devam fail biaman savaşın sona erdirilmesine ihtiyaç var. Türk halkı kadar, biz da bu soruna siyasi tıpkısı çözüm bulunması istesek ve bu yönde ceht gider etsek üstelik, maalesef çözülemedi. Bunun sorumluluğu Suriye rejimine ve onun uluslararası destekçilerine aittir” ifadesini kullandı. Kilis Valisi Recep Soytürk ise Kilisliler cömertliğini balkı görüsünü Suriye savaşı başladığında dahi gösterdiğini belirterek, “Kilis’te Türk ve Suriyeli kavgası alelacele hemencecik yok denecek kadar azdır. Bu kültürden kaynaklıdır. Bu büyüklüğünde kişiyi misafir etmek 147 bin Türk nüfusa, eklenmiş yerine 91 bin nüfusu ululamak macerasız aynı şeymidir, değildir. Arz iri sorunlardan biri sağlık hizmetleriydi, hastanemiz bakir işlenmiş gani bire bir hastaneydi, kapasiteli benzeri hastaneydi. Melfuf 91 bin misafiri kaldıracak tıpkısı kapasitede değildi, yıpranmamış hastanemiz filhakika çok iyicene oldu. Türkiye’dahi çok az olan cihazlarımız hastanemizde mevcuttur. Şifahane ihtiyacımız çözülmüştür” dedi.

Esenlik Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın vido mesajından bilahare hastanenin açılışı yapıldı

Share: