KIRKLARELİ – 2. Tarım, Hayvancılık, Besin Uran ve Otomotiv Fuarı düzenlenecek

Kırklareli’nde 2. Ekincilik, Hayvancılık, Besin Uran ve Otomotiv Fuarı 15-18 Mabeyin tarihlerinde düzenlenecek.

Kırklareli Tecim Borsasında gerçekleştirilen fuar lansman toplantısına Kırklareli Valisi Birol Ekici, Belediye Reisi Mehmet Siyam Kesimoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yüksek Dermenci ile ekincilik ve hayvancılık sektörü temsilcileri katıldı.

Vali Ekici, güzeşte sene ilki planlı fuara ilgili video gösteriminin ardından konuşmasında, tarımın hem mühim hem de milli güvenliği ait tıpkı bahis haline dönüştüğünü belirtti.

Türkiye’nin de tarımsal üretimiyle kendi kendine yeten dünyanın eşsiz ülkeleri arasında yeri aldığını vurgulayan Ekici, Trakya’nın tarım ve hayvancılık açısından seçme tıpkısı havza olduğunu söyledi.

Trakya’üstelik tarım arazilerinin, tarım ve hayvancılık işletmelerinin efsanevi sayısının, üretilen ürünlerdeki mahsul ve kalitenin faziletkâr olduğunu rapor eden Ekici, “İnsanlarımızın teknolojiye yatkınlığı efdal, makbul ekincilik makinalarının teknolojik seviyeleri yüksek ve bu yüksekliklerle ve büyüklüklerle birlik Türkiye’ye ve dünyaya denk olan benzeri bölgeyiz. Toptan yerine Trakya’ya baktığımız antlaşma Türkiye’deki tarımsal üretimin yüzdelik 8’ini üretiyoruz. Bu oylumlu tıpkı cirim ve verim yerine da oldukça Türkiye ortalamasının berenarı üzerindeyiz.” diyerek konuştu.

Fuarların elan bereketli teknolojiyi kullanmayı henüz bereketli üretim yapmayı, henüz güzele ve elan iyiye gelişigüzel ulaşmayı, vukuf ve deneyim paylaşımıyla henüz iyiyi elde etmeyi sağladığını dile getiren Ekici, şöyle devam etti:

“Bu kesim hastalıktan çıplak ve Anadolu’dan ayrımlı. Hayvanlarımızın verimleri üstelik yüksek arazimizin verimi de efdal. Hayvancılıkta, tarımda ve besin üretiminde henüz iyiyi hep alay malay yakalayacağız. Peynirciliğin, hardaliyenin, kuzu ve et üretiminin başkentindeyiz. Hep bu söylediklerimizi tabi ki sergilememiz, birbirimizle bilgi ve deneme paylaşmamız ve bu bildiklerimizi Anadolu’nun gayrı illerine de göstermemiz gerekiyor. Bu anlamda fuarımızın görklü ve iyi olmasını, kudretli geçmesini kâm ediyorum.”

Şehremini Kesimoğlu de tarımın Türkiye’nin sunu balaban dirim alanlarından biri olduğunu kaydetti.

2. Tarım, Hayvancılık, Azık Endüstri ve Otomotiv Fuarı, Kırklareli Belediyesi’ne ilişik 18 bin 500 metrekare alana eş ilişkin ilişki yerinde 15-18 Mesafe tarihleri ortada ziyaretçilerine kapısını anahtar.

Share: