Lehçe masa başı ve kayran tatbikatı gerçekleştirildi

Konya’da, Türkiye Kıyamet Engelleme Planı’nın (TAMP) uygulanabilirliğini çoğaltmak, anne ve bindi hal ortağı kurumlarda farkındalık tasarlamak, planlardaki beklenen düzentileme ve eksiklikleri tayin edebilmek amacıyla bölgesel masa başı ve düz tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinesinde, Beyşehir ilçesindeki Atabey Deneyimsizlik ve Yetişek Kapı’nda düzenlenen tatbikata, Konya İl Facia ve Evgin Buut Müdürlüğünün (AFAD) beraberinde Afyonkarahisar, Aksaray, Niğde ve Karaman AFAD ekipleri bile katıldı.

Farklı etaplar halindeki tatbikata, polis güçleri taharri kurtarma, hususi harekat timi, bitirmiş iz izleme köpeği, İlçe Kurnaz Komutanlığına mecbur Bot Komutanlığı ekibi, evcil destek ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile değişik STK’ların temsilcileri katıldı.

Tatbikatta senaryo gereği, dağlık alanda mahsur küsurat ve kaybolan 10 şahsiyet grup ile 5 kişilik mektepli grubunun bulunduğu teknenin alabora olması sonucu gölde yapılan kontrol istirdat operasyonları tatbik edildi.

Başarıyla tamamlanan tatbikatın arkası sıra AFAD Konya İl Müdürü Talih Tosun, gazetecilere, TAMP Planı kapsamında 5 ili havi bölgesel ayrımsız masa başı ve düz tatbikatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Senaryolar gereği, yatık kalma, kayıp ve gark vakalarını laf aldıklarını aktaran Tosun, “Tatbikatı, 23 afet himmet grubu ve bindi hal ortaklarıyla yürütme ettik. seçkin facia veya müstacel nitelik olduğunda kimin neleri yapabileceği masa başında değerlendirildikten bilahare sahada uygulama edildi.” diye niteleyerek konuştu.

Kele, AFAD’ın Türkiye’nin kuma gücü olduğunu belirtti.

Afetlere hazır bulunmanın balaban ehemmiyet en ettiğini vurgulayan Tosun, ” Herhangi Bir duygusal afete hazırsa, Türkiye afete amade demektir. ‘Bana tıpkı madde olmaz’ dememeli, anne afet bilinci eğitimleri almalıyız. Ülkemizdeki herkesi AFAD gönüllüsü olmaya davet ediyor, bu eğitimleri almalarını istiyorum.” ifadesini kullandı.

Share: