Malatya siyasa haberi | Reisicumhur Erdoğan, Malatya’da dolgun açım töreninde konuştu: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Meclise sunacakları anayasa değişikliği teklifinin tam çokluk sağlanarak kabul edilmesinin Türkiye üzere eke ayrımsız kazanım olacağını belirterek, “Şurası dahi yapabiliriz, haydi sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim, parlamentoda bu hareket çözülmüyorsa millete götürelim, kararı ulus versin.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Malatya Büyükşehir Belediyesinin yanındaki kategorik planlı “Battalgazi Azamet Hastanesi, Hekimhan Tünelleri, Arık Kayısı Lisanslı Antrepo ve Borsası ile Yapımı Tamamlanan Ayrıksı Projelerin Toplu Açılış Töreni”nde konuştu.

Yola çıkarken ülkeyi afiyet, yetişek, adalet ve inanma almak amacıyla dört anne amut üzerinde yükselteceklerini söylediklerini hatırlatan Erdoğan, amma velakin ulaşım, tarım, diplomasi ve bütün bunlarla bu arada dünyada Türkiye’nin birinci olması için adımlar attıklarını anlattı.

Ulaşımda göreve geldiklerinde 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş posta uzunluğunun zat dönemlerinde 28 bin kilometreyi aştığını dile getiren Erdoğan, “Dağları deldik dağları. Ferhat ile Maskara meselesi var ya, biz Ferhat olduk, Körpe’e dağları delerek yolları açtık.” diyerek konuştu.

Türkiye’birlikte 26 lime havaalanı varken zaman 58 havalimanının bulunduğunu anlatım fail Erdoğan, “Benim vatandaşım uçuşunu yapıyor, oradan evine kem saatte, 45 dakikada ulaşıyor. Modern dünyanın talepleri bu değil miydi? Buydu. Biz ülkemize bunu kazandırdık mı? Kazandırdık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde 76 olan üniversite sayısını bile 208’e çıkardıklarını anlatarak, “Üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı. Bundan Sonra benim Ayşe’m, Fatma’m, Ahmet’im, Mehmet’im İstanbul, İzmir, Ankara, buralara gitmiyor. Imdi profesörlerimiz, doçentlerimiz, Muş’a, Ağrı’evet, Iğdır’a, Hakkari’ye gidiyor ve orada bu yavrularımızı eğitiyorlar. Nereden nereye. İş bilenin, kılıç kuşananın. Öyle yan gelip yatmakla bu gelişim gayrimümkün ama bunları başardık.” ifadelerini kullandı.

“Temel nazik imtihanımız eskimemiş başlıyor”

Bilcümle bunlarla bu arada bu tarihi mücadelenin serencam çağların genişlik büyük destanı olarak nesiller süresince kulaktan kulağa anlatılacağına inandığını tamlayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amma temel nazik imtihanımız bakir başlıyor. Dünyamız siyasi, soylu erki ve sosyal kaosların pençesinde sarsıldığı benzeri dönemden geçiyor. Tığ ise demincek altını çiziyorum, Türkiye Yüzyılı projeksiyonuyla 2053 vizyonumuzu konuşuyoruz. Ayın 28’inde inşallah Ankara Vabeste Spor Salonu’nda ‘Türkiye Yüzyılı’nı parçalanmamış dünyayla paylaşacağız. Hemen konuşmakla kalmıyoruz, üretimiyle, istihdamıyla, ihracatıyla bunu hayata geçiriyoruz. Onun amacıyla 5 lime başlığımız var. Nedir? Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve akan fazlayla büyüme ve büyüyen tıpkısı Türkiye var. Bir yüzü bu olan madalyonun başka yüzündeyse pusuda bekleyen bozuk Türkiye kalıntısı zihniyetleri görüyoruz.”

“Yapmacıklı maskelerin aralandığını gördük”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletin kabuk bağlamış başörtüsü tartışmasını baştan açtığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu tartışma vesilesiyle milletimizin erbap olduğu parçalanmamış haklar kadar eğitimdeki ve kamudaki başörtüsü özgürlüğünü birlikte hala hazmedemeyenlerin yüzlerindeki yapmacıklı maskenin aralandığını gördük. Biz kadınlarımızı katiyen başı örtüsüz veya başı pinhan diye niteleyerek sınıflamadık, ayırmadık ama birileri kafasında bu ayrımcılığı bibi aşabilmiş değil. Mösyö Eksiksizlik, senin yanındakiler ne yaptılar? Üniversitelerimizde kandırma odaları kurdular ve bu ikna odalarına girerken o yavrularımızın başörtülerini maatteessüf başlarından çekerek aldılar. O inandırma odalarında hesaba çektiler kızlarımızı. Benim özlük kızlarım maalesef mortocu hatip okulu öğrencisi olduğu halde onlar imam dil cambazı okuluna duhul noktasında sıkıntıya maatteessüf yakalanmış oldular ve ego kızlarımdan aynı tanesini aldım, ayrımsız müdürü arkadaşım olan mortocu hatip okuluna gönderdim. İstanbul’dan tıpkısı eksantrik şehre. Neden? Çünkü zulmediyorlar. O zulümden kurtarmak üzere. Mösyö Kemal siz busunuz, bu. Sizi biz gür biliriz. Sizin bu noktada ciğerinizi dolgunca biliriz amma daha çok bunları yapamıyorsunuz.”

Şu anda devletin hiçbir kurumunda başı kategorik, başı mahfi ayrımının olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Şimdi devletin kurumlarında başı açığı bile var başörtülüsü da var. Bilcümle bunlarla beraber okullarımızda böyle benzeri güçlük var mı? Başörtülüsü üstelik başı açığı birlikte sohbet üniversitelerimizde, ortaöğretimde, gelişigüzel yerde okuyabiliyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun, barışın, özgürlüğün ve kardeşliğin simgesi olduğunu ve bunu kendilerinin başardığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Mösyö Eksiksizlik, senin böyle aynı derdin yok. Bunun üzere kızlarımızın ve bayan kardeşlerimizin gönüllerini tamamen ferahlatmak için başörtüsü özgürlüğünü, hangi teklif ettim? Gel dedim, temel güvencesi altına alalım. Bakalım gelebilecek mi? Göreceğiz. Biz şimdi hazırlıkları yaptık. Bu kanunuesasi değişikliğini Meclise göndereceğiz, sağlık veya gelmez, amaç bilcümle milletimiz bunu görsün, bunu tanısın, yandaşlarını birlikte tanısın, altılı ganyan masayı de tanısın. Dirimlik tıpkısı değişik bahis olan sapkın akımların dayatmalarına alın ailenin korunmasını bile ekleyerek tıpkısı temel değişikliği teklifinin hazırlığına başladık. Bakalım konu Meclise geldiğinde kim nasıl tıpkı büyüklenme içine girecek?

Meclise sunacağımız teklif tam çokluk sağlanarak kabul edilirse Türkiye üzere kocaman benzeri avantaj olacaktır. Damarlı yönde tıpkısı ebat ortaya çıkarsa ülkemizi kullanılmamış, sivil, özgürlükçü özellikle hakeza tıpkısı anayasaya kavuşturma mücadelemizi inşallah seçimden bilahare bile zaten sürdüreceğiz. Ayrıca şurası de yapabiliriz. İlk misil bugün Malatya’bile açıklıyorum. Şunu da yapabiliriz, nedir o? Hadi sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim. Anca mi, parlamentoda bu hisse senedi çözülmüyorsa millete götürelim, kararı kavim versin. Türkiye Yüzyılı, daha çok bu nev tartışmaların aşıldığı bakir tıpkısı devrin adı olacaktır. Ülkemizi dünya liginin önceki sıralarına çıkartacak, milletimizin refahını en üst seviyeye yükseltecek 2053 vizyonumuzu hayata geçirebilmemizin önünde hiçbir engel bırakmamakta kararlıyız.”

Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı’nı alay malay düz yazı ediyor muyuz? 2023’te büyük ve kıvrak Türkiye yolunu baş başa açıyor muyuz? Ülkemize diz çöktürmenin, milletimize üzeri eğdirmenin peşinde olanların heveslerini tıpkı kat daha kursaklarında bırakıyor muyuz?” sorularına alandakilerin bütün benzeri ağızdan verdiği “Tamam” yanıtının arkası sıra “Malatya bu ama bilesiniz kim Türkiye birlikte bu. Maşallah Malatya’nın er kişi ve hareketli evlatları bizimle olduğu müddetçe Allah’ın izniyle tamlık bu hedeflere ulaşacağımızdan kimesne ikircim duymasın. Rabb’im bu mücadeleye verdiğiniz destek için hepinizden razı olsun.” dedi.

(Sürecek)

Share: