Manisa TSO’da ruzname sarsıntı

Manisa Tecim ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mehmet Yılmayan, hem yerel yönetimler yoluyla hem birlikte üyelerin şahsen gitmesi marifetiyle sarsıntı bölgelerine yardımlar yaptıklarını anlatarak, “Bu şişman felaketin üstesinden bütün birlikte geleceğiz. Yaralarımızı birlikte saracağız. Zaman angajman olma günü” dedi.

Manisa Tecim ve Uran Odası, Şubat Ayı meclis toplantısını meclis üyelerinin katılımıyla hizmet binasında gerçekleştirildi. Sedir Başkanı Ümit Türek’in başkanlığında gerçekleşen güruh, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen yer sarsıntısı felaketinde yaşamlarını yitiren vatandaşlar amacıyla bir dakikalık tevakki etmek duruşunun peşi sıra başladı. Şubat Ayı içeresinde şişman tıpkı felaketi yaşadıklarının altını çizen Manisa TSO Divan Başkanı Ümit Türek, “6 Gücük Ay tarihinde ülkemizde meydana mevrut yer sarsıntısı hepimizi sarstı. Acımız balaban. Öfkemiz büyük. Kaybımız balaban. İçimiz yanıyor. Sarsıntı kuşağında düz alıp, bir vakitler acı tecrübeler yaşayıp hala benzeri aşama kat gidememek beni çok etraflıca üzüyor. Çok sayıda vatandaşımıza hayatını kaybettik. Saatlerce kriz altında arkalama muntazır vatandaşlarımız oldu. Bir Nice vatandaşımız topraklarını bırakıp gezmek zorunda kaldı. Print eyyam geçirdik. Bibi üstelik geçiriyoruz. Ama milletimiz kenetlenip gereken refleksi gösterdi. Mecmu zorluklara rağmen sarsıntı bölgesi amacıyla elinden geleni yaptı vatandaşlarımız. Sözlerimin başında bahsettiğim kadar acımız iri. İnşallah bu öğün gerekli dersleri çıkarız” şeklinde konuştu.

“Acımız çok nazik”

Toplantıda küçümseme düz ve 6 Gücük Ay günü gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremler ile ilgilendiren konuşan Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, “Acımız haddinden fazla balaban. Meydana mevrut hasar ise tarif edilemeyecek büyüklüğünde büyük boyutta. Yekpare ülkemizi yasa boğan ve iri ayrımsız yıkıma kere açan, model üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve Kahramanmaraş’ın birlikte Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Adana, Diyarbakır, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa kalkmak üzere toplamda 10 ili etkileyen depremlerde can kaybı ise maalesef 45 bine yaklaştı. Yaşanan ateş sebebiyle 10 ili kapsayan ve 3 ay sürecek OHAL ilan edildi. Ego yaralılara ivedili şifalar, hayatını kaybedenlere Cenabıhak’tan rahmet yakınlarına de çıban sağlığı diliyorum. Yaşanan bu felakette hele şu noktaya özen buyurmak istiyorum. Bilgelik, değim, vicdan, ahlak ve denetim eksikliği bizlere bunları yaşattı. Hatalarımızdan ders çıkarma, eksiklerimizi ahiz erdemliliğini gösterip, işi kılıfına uydurarak değil de daha çok işi olması gerektiği kabil uzmanları ile birlikte yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Olur yeniden bir acıları tıpkısı sefer daha yaşamamak için hangi yapmalıyız? Bu çerçevede, ülkemizde çabucak tıpkısı Kıran Bakanlığının kurulmasına gerekseme vardır. Ülkemiz sarsıntı kuşağında saha almakta. Bu bilinen tıpkısı temel. Depreme hazırlıklı olmalı ve depreme mukavim kentler inşa etmeliyiz. Burada domestik yönetimlerimize, belediyelerimize dahi şişman sorumluluklar düşmekte. Dönüşümün biricik sırrı, bilimde ve teknolojide. Bili adamlarımız defalarca uyarılarda bulundu ancak bu uyarılar ayn ardı edildi. Bataklık depremini evire çevire muammer ve akrabalarımı kaybetmiş biri adına söylüyorum” diye konuştu.

“Bu şişman felaketin üstesinden bilcümle alay malay geleceğiz”

Sözlerine TOBB çatısı altında zelzele bölgesinde yapılan faaliyetlerle ilgilendiren konuşarak bitmeme fail Manisa TSO Başkanı Mehmet Yılmayan, “Bu süreçte, arka kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği seferberlik başlatmış olup, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremin yaralarını dercetmek üzere hayata geçirdiği ayni ve nakdi yardım kampanyası ile esasen yıkılmış ve ağırbaşlı hasarlı konutların yeniden yapımını sağlayarak vatandaşlarımızın mihman konut ihtiyaçlarının giderilmesi için başlatılan Türk İş Dünyası Kalıcı Yer Sarsıntısı Konutları Arkalama Kampanyası çerçevesinde açılan armağan hesaplarına aksiyon dünyamız ve hayırseverler yoluyla nakdi bağışta bulunulabileceğini, bu yardım kampanyalarına ilişkin bağış hesaplarına ise TOBB’un ve Odamız toplumsal medya hesaplarımızdan ulaşabileceğiniz hususunu bire bir öğün daha uyarmak isterim. Bu büyük felaketin üstesinden bütün birlikte geleceğiz. Yaralarımızı birlikte saracağız. Dolaşma angajman olma günü. Olur Manisa Tecim ve Endüstri Odası olarak tığ neler yaptık? Yerli yönetimler aracılığıyla ayni yardımlar gerçekleştirdik. Jeneratör, başmak, elektrikli/tüplü ısıtıcı, gıda malzemeleri, savmak, dinsiz yakıtlı soba, battaniye/denk, seyyar abdesthane, aksiyon makinesi yardımında bulunduk. Sedir üyelerimiz arasından şahsen hareket bölgesine giderek arkalama götüren, oradaki çalışmalara katılan arkadaşlarımız olduğunu biliyorum. Zer katkılarından çevre Veysel Taşgıran, Hüseyin Bezci, Halil Havari, Murat Özhan, Aslan Yılmaz kardeşlerimizin kendilerinden bile Allah binlerce sefer razı olsun” ifadelerini kullandı.

“Depremin ekonomiye yansımalarını masaya yatıracağız”

Dünya Bankasının hazırladığı hasar kıymetlendirme raporuna göre, 6 Küçük Ay’ta meydana mevrut iki nazik depremin 34,2 milyar dolarlık fiziki hasara kez açtığını duyurduğunu belirten Yılmayan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ayrıca, ıslah ve yeniden düz yazı maliyetlerinin bu rakamın iki katına ulaşacağını, karışık güçlükle içi hasıla (GSYH) kayıplarının depremin maliyetini daha bile artıracağını açıklamıştır. Dünya Bankasının raporda dikkat çektiği bambaşka aynı konu ise yer sarsıntısı bölgesinin Türkiye’üstelik yokluk oranının genişlik erdemli olduğu illerden bazılarını içerdiğini ve Türkiye’deki toplanmış Suriyeli sığınmacı nüfusunun kısaca yarısını oluşturan 1,7 milyondan aşkın Suriyeli mülteciye karı sahipliği yaptığını rapor etmiştir. Bu bağlamda, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin etkileri ve yaralarının sarılması namına atılması gereken adımlar ile önümüzdeki dönemde ekonomimize ilişkin beklentilerin masaya yatırılacağı, ‘Ege İhracat Buluşmaları-Manisa’ etkinliğini ferda gerçekleştiriyoruz. Ben yaşanan hınç dolayısıyla yaralılara bir nöbet daha acil şifalar diliyor, hayatını kaybedenlere Allahtan yağmur yakınlarına de başsağlığı diliyorum.” – MANİSA

Share: