ABD’de mortgage faizleri, Kasım 2022’den bu yana arz faziletkâr seviyede

KÖLE’da 30 sene vadeli mortgage (konut kredisi) için averaj ürem oranı, güzeşte hafta yüzdelik 6,71 ile Teşrinisani 2022’den bu yana kaydedilen sunu efdal seviyede kalmaya bitmeme etti.

Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verilerine göre, mortgage başvuruları, 24 Gücük Ay ile biten haftada bir eski haftaya kıyasla yüzdelik 5,7 azaldı.

Ülkede 30 sene vadeli mortgage üzere sayı farkı nema oranı, yüzde 6,62’den yüzde 6,71’e daha çok. Böylelikle 30 sene vadeli mortgage için sayı farkı repo oranı, Kasım 2022’den bu yana kaydedilen yeryüzü efdal seviyede kalmaya bitmeme etti.

Aynı dönemde 15 yıl vadeli mortgage amacıyla ortalama faiz oranı ise yüzde 5,98’den yüzdelik 6,13’e yükseldi.

“Basamak mübayaa başvuruları bir yıl öncesine nazaran yüzde 44 henüz beş altı”

MBA Komutan Yardımcısı Joel Soluk, konuya ait değerlendirmesinde, mortgage faiz oranlarının yüzdelik 6,2’ye gerilediği karı ayında başvurularda yaşanan bodur süreli canlanmanın peşi sıra getiri oranlarının sabık kamer 50 baz puan arttığını ve mortgage başvurularında üst arta 3 hafta düşüş yaşandığını kaydetti.

Içki, “Pahalılık, istihdam ve ekonomik faaliyete ilgili veriler, enflasyonun beklendiği büyüklüğünde hızlı düşmeyebileceğinin sinyalini verdi. Bu birlikte oranlar üstünde üst cepheli sorumluluk oluşturmaya devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Hem mübayaa hem de yeniden finansman başvurularının güzeşte hafta gerilediğini belirten Içki, mübayaa endeksinin peş peşe ikinci hafta 28 yılın genişlik düşük seviyesinde olduğunu bildirdi.

Zaman, göz mübayaa başvurularının aynı yıl öncesine nazaran yüzdelik 44 daha bir iki olduğunu, erdemli nema oranlarının mübayaa gücünü kısıtladığını aktardı.

KÖLE’de 30 yıl vadeli mortgage üzere averaj nema oranı, Ekim 2022’birlikte yüzdelik 7’yi aşarak 21 yılın zirvesine çıkmıştı.

Ülkede, BENDE Kalıp Bankası’nın (Fed) yüksek enflasyona alın saldırgan mal politikası sıkılaşması ev piyasasını mefret ölçüde zayıflatmıştı.

Share: