Marmaris’in Düzlük Fıstığı Coğrafi İşaret Aldı

Marmaris Belediyesi’nin Turgut köyü ile bütünleşen kayran fıstığını tekrar canlandırmak için sonuç üç yıldır yaptığı çalışmalar serencam verdi. Belediyenin başvurusu ile ‘Marmaris meydan fıstığı’na coğrafi bel belgesi verildi.

Meydan fıstığı ile ünlü Turgut’ta unutulan fıstık üretimini gene harlatmak ve çiftçileri teşvik etmek amacıyla çalışmalar örümcek Marmaris Belediyesi, öz arazisine üç yıldır fıstık ekimi yapıyordu. Hasat edilen ürünleri çiftçilere tohumluk adına dağıtan şehremaneti bir zamanda coğrafi işaret kabul etmek için dahi başvuruda bulunmuştu. Marmaris’in tarımsal potansiyelini ortaya yakalamak amacıyla kestirmece üç yıldır devam fail çalışmalarda sevindiren sonuca ulaşıldı.

Çam balı 2019 yılında coğrafi meni düzlük Marmaris’in ayrımsız ürünü elan tescillendi. Marmaris Belediyesi’nin çalışmaları sonucunda düz fıstığına de Türk Berat Enstitüsü yoluyla ‘coğrafi meni’ belgesi verildi. ‘Marmaris kayran fıstığı’nın coğrafi işaret belgesi, riyaset makamında yapılan törenle, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’a doğrulama edildi. Bulunak Berat Umumi Heyet Üyesi Ulu Çavuşoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Deniz Kılıç ve Muğla Şube Müdürü Mehmet Kesgin’in beraberinde belediye proje ekibi dahi toplantıda hazır bulundu.

“YÜZÜMÜZÜ TARIMA DÖNDÜK”

Burada yaptığı konuşmada şişman aynı bahtiyarlık yaşadığını söyleyen Başkan Oktay, Marmaris’in turizm kenti adına bilinmesine rağmen çokça faziletkâr derecede tarımsal potansiyeli olduğunun altını çizdi. Oktay, “Meydan fıstığı son zamanlarda köylülerimizin üretiminden uzaklaştığı bir üründü. Bunda bölgeye olan dilek dolayısıyla tarlaları arsaya dönüştürmenin birlikte etkisi vardı. Göreve geldikten sonraları 2019 yılı itibariyle tarıma bile yüzümüzü daha çok döndük. Esas amacımız köylümüzün toprağını satıp haset kurtarmaktan artma hem atasından kendisine kalan toprağın elinde kalmasını sağlamak hem dahi iktisadi değerini arttırmaktı. Esasta bu sürecin elan aceleci olmasını istiyorduk amma pandemi bir müddet tecil oluşturdu amma tek şekilde o iradeden dümbelek durmadık. Zaman de ne mutlu ki Marmaris Turgut meydan fıstığımızın de coğrafi işaretini aldık. Üretimi arttırmak ve çeşitlendirmek amacıyla kooperatifimizle gelişigüzel çalışmaları sürdüreceğiz” dedi.

YER FISTIĞI ARTIK KAYIT ALTINDA

Adres Berat Genel Müdür Yardımcısı Derya Kılıç ise üretimin çok makro olduğunu vurgulayarak, “Coğrafi işaretle öncelikle bire bir araç altına aldınız. Ati nesillere ‘burada düz fıstığı üretiliyor’ dediniz. Mefret olan bu belgeyi aldıktan bilahare ilişik değere dönüşmesini uydurmak, üretime çevirmek. Yetiştirici kazanırsa üretmeye bitmeme ediyor. Yoksa vazgeçiyor ve unutulup gidiyor” diyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi Uca Çavuşoğlu coğrafi meni belgesini, Belediye Reisi Mehmet Oktay’a takdim etti.

Buradaki törenin ardından Turgut Mahallesi’ndeki belediye tarlasında Şehremaneti Komutan Yardımcısı Ulu Zağlı, Adres Berat yetkilileri, Marmaris Tarım Kooperatifi Başkanı Bunaltıcı Akdeniz, Turgut Mahallesi Muhtarı Ümit Kaya, Çamlı Mahallesi Muhtarı Ahi Fellah ve belediye personeli, önceki fıstık hasadını gerçekleştirdi.

Share: