Meteoroloji’den 12 kente sarı kodlu akva yağmur uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak İç Ege, Akdeniz’in bağırsak kesimleri, Orta ve Gün Doğusu Karadeniz kıyıları, Balıkesir, Bursa, Sakarya, Bilecik, Osmaniye, Eskişehir, Ankara, Bolu, Kars ve Ardahan çevreleri, Kocaeli’nin doğu ilçeleri, Hatay’ın kenar ilçeleri ile Erzurum’un yıldız kesimlerinin evcil kalkışmak üzere boğanak ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

12 İLE SARI KODLU UYARI

Yağışların; Iye Bölgesi ( Kütahya, Afyonkarahisar, Yardımcı, Denizli, Manisa, İzmir’in kuzey ve şarki çevreleri, Okumuş ve Muğla’nın bağırsak kesimleri), Gün Batısı Akdeniz’in çöz kesimleri (Burdur ve Isparta çevreleri ile Antalya’nın çöz kesimleri) ile Eskişehir çevrelerinde yerli almak amacıyla kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara ile Yıldız Iye kıyılarında şimal ve kuzeydoğu yönlerden kayran yer sağlam (40-60 km/saat) yerine eseceği tutum ediliyor.

MARMARA

Parçalı, saha saha çok bulutlanmış, Balıkesir, Bursa, Bilecik ve Sakarya çevreleri ve Kocaeli’nin gün doğusu kesimlerinin domestik atılmak amacıyla sağanak ve gök ses bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Rüzgârın, şimal ve kuzeydoğu yönlerden akva (30-60 km/sa) namına esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu, İç Veli’nin yerel sağanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; öğle vakti saatlerinden sonradan iç kesimlerinde (Kütahya, Afyonkarahisar, Yardımcı, Denizli, Manisa, İzmir’in şimal ve gün doğusu çevreleri, Kültürlü ve Muğla’nın çöz kesimleri) evcil atılmak için sağlam olması bekleniyor. Rüzgârın, Şimal Veli kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden sağlam (30-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı bulutlanmış, bağırsak kesimleri ile Osmaniye çevreleri ve Hatay’ın kıyı kesimlerinin yerli bora ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların, öğle saatlerinden sonraları Gün Batısı Akdeniz’in bağırsak kesimlerinde (Burdur ve Isparta çevreleri ile Antalya’nın iç kesimleri) evcil namına akva olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve bir iki bulutlanmış, Bolu çevrelerinin evcil koyulmak amacıyla boğanak ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.

ORTA VE GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu, Ölçülü ve Şarki Karadeniz kıyıları ile Artvin çevrelerinin domestik kalkışmak amacıyla boğanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

MAŞRIK ANADOLU

Az bulutlu ve yalınlık, kuzeydoğu kesimlerinin parçalı ve çokça bulutlu, Kars ve Ardahan çevreleri ile Erzurum’un kuzey kesimlerinin yerli boğanak ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Az bulutlu ve yıldızlı geçeceği anlayış ediliyor.Share: