Milli mücadelede beğenilen kıskı ve bağımsızlık madalyası müzeye bağışlandı

– Milli mücadelede mergup kama ve bağımsızlık madalyası müzeye bağışlandı

BİLECİK – İstiklal Savaşı’nın kahramanlarından Ahmet Pazarcıklı’nın torunu Açık Deniz Pazarcıklı, o dönemde mergup takoz ve bağımsızlık madalyasını, Bilecik Belediyesi Ruhlu Site Müzesi’ne bağışladı.

Aktif Şehir Müzesinde gerçekleştirilen programda Torun Açık Deniz Pazarcıklı, dedesi ve yaptığı bağış için bilgiler verdi. Faal Site Müzesine bağışlanan eserlerin elan ferah koşullarda muhafaza edildiği ve ati nesillere devir imkanı olduğunu tamlayan Pazarcıklı, yaptığı bağıştan çevre duyduğu memnuniyeti belirtti. Dedesinin bıraktığı yayın ve kahramanlığından yağlık nazik çalım ve saygınlık yaşadığını kaydeden Engin Pazarcıklı, elinde tarihi ürün niteliğinde bu tür eşyası olanların bağışlaması tavsiyesinde bulundu.

“Müzemize bağışlanan eserleri ati kuşaklara aktarmış oluyoruz”

Bilecik Belediyesi Turizm Koordinatörü Mutlu Ünver, çok değerli ayrımsız eserin bağışlandığını belirterek, “Açık Deniz Bey’e öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bizlere bu behişt vatanı ithaf etmek üzere canlarından geçen bilcümle şehitler ile gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyorum. Müzemize şu ana kadar birçok alanda makro eserler bağışlandı. Bunlardan birisi birlikte Engin Pazarcıklı’nın bağışladığı İstiklal Savaşı madalyası ve kaması oldu. Milli uğraş döneminde mergup eserlerin üzerinde 2. Abdülhamit Han’ın tuğrası yer alıyor. Bağışlanan cembiye, Cumhuriyet Dönemi subaylarının kullandığı bir hançer. Müzemizde bu asar üzere özel ayrımsız yer yaptık ve vatandaşlarımızın izlenimine sunduk. Bundan etraf dahi çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Milli savaşım kahramanlarından Ahmet Pazarcıklı için üstelik vukuf veren Ünver, “Ahmet Pazarcıklı Bilecikli olup, milli mücadelede Bursa, Bozüyük ve Bilecik bölgesinde topluluk komutanı adına fariza yapmıştır. Kurtuluş savaşı sonrasında ülkemiz ve milletimize eğitimci namına hizmet etmeye bitmeme etmiştir. O dolaşma, İstasyon mahallesinde başmuallimlik görevini tay tay arabası Ahmet Pazarcıklı 1971 yılında hayatını kaybetmiştir” dedi.

(TO-KIRAN-BA-Y)

Share: