Muş’ta Cumhuriyet Altını Bayramı coşkusu

Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Cumhuriyet Altını’in süssüz kazanılmadığını belirterek, “Zaman eğer bu ülkede okulumuza gidiyorsak, camilerimizde ezanlarımız okunuyorsa ve ülkemizin seçkin hesabına şen aynı şekilde gezi edebiliyorsak, artık daha çok milli arabamızla yolculuk edeceksek bunların kâffesi Cumhuriyet Altını sayesindedir” dedi.

Muş’ta 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99. yapı yıl dönümü kutlamaları, Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz’ün tebrikleri valilikteki kabulü ile başladı. Tebrikat töreninin ardından Şehir Stadyumunda planlı kutlamalar kaçınmak duruşunda bulunulması ve arkası sıra İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdürüldü. Burada konuşan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, 100. yıla göl ayağı bastıklarını ve 99 yılın geride kaldığını söyledi. 2023’te tıpkı asrı devireceklerini kaydeden Ilbay Gündüzöz, “100. yılı inşallah elan balaban coşkuyla kutlayacağız. 99 yıl boş geçmedi. Savaşlardan hamiş, işgale tutulmuş bir ülkeden zaman itibariyle imdi Dünyada hezel ettirilen, temas alanda bir numara sıraya koşturan büyük ayrımsız ülkeyiz. Atatürk’ümüzün bahsettiği ‘Cumhuriyetin eserleriyle Dünyada hak ettiği yeri alacaktır’ ifadesi esasta Muş ölçeğinde birlikte kendini gösteriyor” dedi.

“Zaman itibariyle Türkiye’nin ilk yerli ve milli arabası de sekans istihsal bandından inecek”

Bugün itibariyle Türkiye’nin geçmiş yerli ve milli arabasının saf istihsal bandından ineceğini tamlayan Ilbay Gündüzöz, “İşte esasen Atatürk’ün erek gösterdiği ve bize vasiyetname ettiği hususlar bir tane bir tane hesabına geliyor. Cumhuriyeti yumuşamak, Atatürk’ü tavsamak haddizatında Cumhuriyetin eseriyle yaşamasını sağlamaktır. Bu açıdan sorumluluğumuz büyüktür, bize düşenleri yapıyoruz, yapacağız. İnşallah gelecek nesiller bile, siz canan çoluk çocuk birlikte henüz ilerilere bu memleketi götüreceksiniz. Uzayda birlikte Türkiye var. Belki Marsa ayak basan, tarih sisteminin dışına çıkan Türk insanları bile buradaki gençlerden bazıları olacak çünkü vizyonumuz büyük, hedeflerimiz çok erdemli. Bu gençliğe güveniyoruz. Bu memleketin dâhilen, haricen dokuz canlı haddinden fazla düşmanı kabil çünkü meyveli ongun taşlanır. Bu kadar kadim tıpkısı geçmişi olan, bu büyüklüğünde nazik bire bir milletin düşmanının da olması, dostunun da olması normal. Kocaman olan bizim birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmemiz” dedi.

“Cumhuriyet mahdut kazanılmadı”

Cumhuriyetin dümdüz kazanılmadığını vurgulayan Vali Gündüzöz, “Zaman eğer bu ülkede okulumuza gidiyorsak, camilerimizde ezanlarımız okunuyorsa ve ülkemizin rastgele yerine bayındır bir şekilde gezi edebiliyorsak, çıktı imdi milli arabamızla gezi edeceksek bunların hepsi Cumhuriyet sayesindedir. Onun amacıyla okuyalım, tarihimizi bilelim, kendimize, ailemize ve memleketimize erbap çıkalım. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Altını Bayramımızı kutlama ediyorum. Ülke amacıyla serdengeçti duygusal eylemiş bilcümle şehitlerimizi, ebediyete ölüm etmiş hep kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum. Özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve onun zırh arkadaşları kendisine hepsine yağmur diliyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmanın arkası sıra öğrenciler marifetiyle hazırlanan gösteri, türkü ve ahali oyunları sergilendi. Yarışmalarda rütbe düzlük öğrenciler, hediyelerini Ilbay Gündüzöz ve tören düzeni üyelerinden teyit aldı. Merasim, Vali Gündüzöz ve protokolün Cumhuriyet yürüyüşüne katılanları selamlaması ile sona erdi. Törene, İl Garnizon Komutanı Albay Serhat Ulucan, Şehremaneti Komutan Vekili Kültürlü Özaslan, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Çetince, İl Jandarma Komutanı Miralay Mehmet Kasım Ermiş, İl Güven Müdürü Açık Deniz Kaloğlu, siyasal parti temsilcileri, amme gelgel amirleri, öğrenciler ile aileleri katıldı.

Törenin ardından Muş Müzesine sabık Ilbay Gündüzöz ve protokol üyeleri, Muş Fotoğraf Sanatı Derneği tarafından oluşturulan ‘Atatürk Fotoğrafları Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Ilbay Gündüzöz ve beraberindekiler, sergide düzlük kayran Atatürk fotoğraflarını inceledi. – MUŞ

Share: