29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlandı

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlandı.

İlçe Umum Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda planlı programda mütekellim Kaymakam Hasan Kurt, 29 Ekim’in Türk milletinin bağımsızlık ve doğacak uğrunda verdiği kurtuluş mücadelesini millet egemenliğiyle taçlandırdığı kutlu tıpkı çevrim olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından günün medlul ve önemiyle ait şiirlerin okunduğu programda tören düzeni üyeleri, mektepli ve öğretmenlerle fotoğraf çektirdi.

Programa, Belediye Reisi Ensar Dündar, İlçe Uyanık Komutanı Binbaşı Açık Deniz Çağlar, İlçe Emniyet Müdürü Yusuf Cankurtaran, çalım müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile ilçe sakinleri katıldı.

Merzan Kent Stadında içtinap etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Vali ve Belediye Komutan Vekili İdris Akbıyık, Cumhuriyet Altını rejiminin sunu mebzul dalavere biçimi yerine ortaya konulduğunu ve ahali eliyle gücük sürede benimsendiğini belirtti.

Cumhuriyetin ilanının ülkede güzel değişimler başlattığını nâkil Akbıyık, “Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında Türkiye uygarlık önünde büyük adımlar atmıştır. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp 29 Teşrinievvel 1923’te de ‘Türk milletinin geleneklerine ve adetlerine bildirme akla yatkın hile Cumhuriyet Altını idaresidir’ diye ilan ettiği Cumhuriyet, bizlere bırakılmış sunma nazik mirastır.” dedi.

Şiirlerin okunduğu, gösterilerin ve çalgı dinletisinin sunulduğu programda, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören geçişiyle son bulan programa, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ünlüsoy, Yüksekova 3. Piyade Fırka Komutanı Korgeneral Mustafa Koşan, ilbay yardımcıları, İl Kurnaz Komutanı Korgeneral Ateşli Sel, Hak Komisyonu Başkanı Birtan Şeker, İl Güven Müdürü Salavat Mete Bulak, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fert Yılmaz, çekicilik amirleri ve siyasal parti temsilcileri katıldı.

Share: