Myanmar’ın devrik lideri Suu Çii’ye 3 yıl henüz delik cezası verildi

KUALA Myanmar’birlikte mahkeme, 1 Gücük Ay 2021’de ordunun darbeyle yönetimi ele geçirmesinin peşi sıra gözaltına alınan ve mevkufiyet münhal bitmeme fail devrik lider Aung Şan Suu Çii’yi, iki yolsuzluktan başı yerde bularak 3 yıl mapus cezasına çarptırdı.

Myanmar’bile askeri yönetimin kontrolündeki mahkeme, devrik şef Suu Çii’ye iki yöntemsizlik suçundan 3’er yıl delik cezası verdi ancak hapishane cezalarının birleştirilerek toplamda 3 yıl olmasına hükmetti.

Uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giymiş iş kadını Maung Weik’ten idrak olarak 550 bin dolar almakla suçlanan yatık lider, hakkındaki yolsuzluk iddialarını mahkemede reddetti.

175 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor

Askeri duruşma, bu zamana büyüklüğünde 11 nöbet usulsüzlük suçlaması yöneltilen Suu Çii’nin yöntemsizlik davasında ilk kararını nisanda açıklamıştı.

Suu Çii’nin, 600 bin dolar akçe ve altın idrak almakla suçlandığı yolsuzluk davasında, 5 yıl mahpushane cezasına çarptırıldığı bildirilmişti.

76 yaşındaki Suu Çii, bugüne büyüklüğünde yasa dışı telsiz ithal gelmek ve bulundurmak, halkı isyana heveslendirmek ve Kovid-19 kısıtlamalarını ihlalden 6 sene delik cezasına çarptırılmıştı.

Devrik şef Suu Çii, yargılandığı 4 ayrımlı yöntemsizlik ve seçimlerde sahtekarlık davalarından de suçlu bulunarak bulunan hapishane cezalarına eklenmiş adına 9 yıl henüz mapushane cezasına çarptırılmıştı.

Suu Çii’ye, resmi fino yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle 3 yıl hapishane elan verilmişti.

Myanmar’dahi askeri mahkemenin verdiği 3 yıllık sonuç cezayla Suu Çii mecmu 26 sene kodes cezasına çarptırılmış oldu.

Suu Çii’nin, darbeyle başa güzeşte askeri yönetimin kendisine yönelttiği suçlamaların tümünden mahkum edilmesi yerinde 175 yıla kadar mapus cezası alabileceği ifade ediliyor.

Myanmar’daki askeri çarpış

Myanmar ordusu, 2020 umumi seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerginlik yaşanmasının arkası sıra 1 Gücük Ay 2021’de yönetime el koymuştu. Kargaşa, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Titr Suu Çii ilkin girmek amacıyla, kavi çokça izinli ve erk partisi yöneticisini gözaltına almış ve aynı yıllığına yabansı çözme ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyankâr gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne büyüklüğünde 1800’ün üstünde can hayatını kaybetti. Darbeden bu yana tahminî 13 bin birey gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Müzaheret Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den çok sevimli hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde hayat bile gözaltına makbuz. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasi mahkum hakkında idam kararı verdi.

Share: