Nazır Kirişci, Diyarbakır’da depremzede çiftçilere müteveccih tarımsal desteklere ilişik vukuf verdi Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, motorin ve matbua desteklerini depremden etkilenen 11 kentte nakit namına ödeme kararı aldıklarını anımsatarak, “Toplam 3 milyar 414 milyon 727 bin 606 lirayı 425 bin 275 depremzede çiftçimizin hesaplarına zaman bakımından yatıracağız. Akça olarak destek paralarını çekebilecekler.” dedi.

Bakan Kirişci, Diyarbakır AFAD Eş Güdüm Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının arkası sıra depremlerden etkilenen bölgelerdeki çiftçilere müteveccih tarımsal desteklere ilişik açıklama yaptı.

Sarsıntı afetinden ekolojik ortam kül ülkeye “geçmiş olsun” dileğinde kâin Kirişci, art arda 9 saat arayla 2 nazik sarsıntı, arkası sıra serencam 19 günde 8 binden fazla artçı sarsıntı ve Hatay merkezli iki yer sarsıntısı yaşandığını söyledi.

Son yüzyılın genişlik şişman felaketlerinden olan bu afetin yaralarını seçme güzeşte aktarılma şevket ve millet umum vererek hızlı benzeri şekilde sarmaya başladıklarını dile getiren Kirişci, “İnşallah çabuk zamanda bu afetin birlikte altından kalkarak bu bölgeyi bozuk canlılığına kavuşturacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Kirişci, ülkenin birçok afete maruz kalınabilecek tıpkı coğrafyaya erbap olduğuna meni ederek, son 3 yılda depremlerden hâkim felaketlerine, orman yangınlarından kuraklığa büyüklüğünde bir nice doğal afeti deneme ettiklerini, her afetin ardından hızlı tıpkısı şekilde toparlandıklarını söyledi.

Asrın afetine maruz artan ülkenin yaralarının sarılması ve acıların dindirilmesi amacıyla devletin parçalanmamış birimleriyle sahada çalıştığına dikkati çekici Kirişci, vekâlet kendisine 4 bin 597 araba ekipman, 13 bin 598 personelle insanların ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında çalışmalara bindi olduklarını bildirdi.

Yer Sarsıntısı bölgesinin bol arazileri ve iklim yapısıyla besin genişlik güvenliği için mühim önemde olduğunu dile getiren Kirişci, bölgenin tahıl, bakliyat, gözyaşı meyve göveri ve ark meyve üretimindeki potansiyeline bel etti.

Kirişci, hareket bölgesindeki çiftçilere fazlalık ayrımcılık yapmayı sürdüreceklerini belirterek, 11 ilde zirai üretime müteveccih hep destek ve planlama çalışmalarını senkronik yürüttüklerini, 2023 zirai üretim sezonunu zahmetsiz buyurmak amacıyla lüzumlu tedbirleri aldıklarını bildirdi.

Bölgenin enerjik, doğurucu ve yurtsever insanlarıyla alay malay devletin hareketli altyapısı sayesinde bu sürecin aceleci benzeri şekilde atlatılacağını belirten Kirişci, 11 ili havi bu açık alanda yapacakları planlama ve altyapıyla çiftçilere işlek bir bakım vereceklerini vurguladı.

İlk etapta 70 bin karye evi inşa edilecek

Bölgenin başka yönleriyle olduğu üzere tarımsal üretimiyle üstelik zat haline bırakılmayacak büyüklüğünde değerli ve heybetli olduğunu belirten Kirişci, şöyle devam etti:

“Bu büyüklüğü rakamsal olarak bile değerlendirecek olursak, sarsıntı bölgesindeki 11 ilin ekincilik sektörüne katkısı, tarımsal üretim alanının yüzde 17, çiftçilerimizin yüzde 14, tarımsal hasılanın yüzde 15, mezru alanın yüzde 16, bitkisel üretimin yüzde 17, hareketli hayvan sayısının yüzdelik 18, çayır ve otlak alanının yüzdelik 10, zirai ihracatımızın yüzde 22’si bu bölgede yapılmaktadır. Bu nedenle depremin olduğu geçmiş andan itibaren hem nahiye halkının yaralarını çekmek hem üstelik azık sunu güvenliğimizin teminatı olan bölgedeki aksaklıkları kullanmak amacıyla benimle alay malay

4 nazır yardımcım, 8 genel müdürüm, 2 kat başkanım, 15 devlet ekincilik ve orman müdürüm, binlerce personelimizle birlikte sarsıntı bölgesinin kılcallarına büyüklüğünde hizmet götürdük ve götürmeye bitmeme ediyoruz. Ekibimle sahadan aldığımız kavrayışsız dönüşlerle Bakanlığımızın altyapısını depremzede çiftçilerimizin hizmetine sunduk. Bu kapsamda yer sarsıntısı bölgesinde çiftçimize dal angıç germek üzere ESK farklı karşılık uygulamasıyla kesimlik hayvanları kombinalara yönlendiriyor. ESK bölgede pazarlama imkanı olmayan sütlerin satılmasını ve üretime kazandırılmasını eş güdümlü ediyor. TİGEM mehtaplı ve tüvana hayvanların bakımını ve beslenmesini üstlendi. 13 bin 196 titrem ağızotu dağıtarak depremzede çiftçimizin müstacel ihtiyacını karşıladık. Barınakları yıkılan hayvan için 4 bin 399 hayvan çadırı dağıttık. Isınma ihtiyacı üzere 41 bin 61 titrem odun verdik. Efsanevi sağlığı için aktif veya turist veteriner klinikleri kuruyoruz. Efsanevi hastalıklarıyla mücadele ve programlı aşılama faaliyetleri için 2 aşı firmamız aşıların üretimi ve tedarikini düzenli ayrımsız şekilde bölgeye sağlamaktadır. Sahipsiz zooloji için 50 bin ton çaça dağıtımını AFAD ekipleriyle yapıyoruz. Depremde zarar gören pres ve hayvanların tespitlerini yapıyoruz. Depremde temizlik olan büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ve arılı kovanı bedelsiz realizasyon edeceğiz. 11 ilde 1,5 milyon kovan için müstacel şeker hastalığı ihtiyacını karşılayacağız. ÇKS güncelleme sürelerini 8 Mayıs 2023’e kadar uzattık. Ara Sıra tutma başvuru sürelerini uzattık. Bu kapsamda, organik tarım 8 Mayıs 2023, ferah tarım uygulamaları 8 Mayıs 2023, toprak analiz desteği 31 Mart 2023, semiz çiçekli bitkiler fark ifa desteği 2 Mayıs 2023. ÇKS başvurusunu yapıp mevt edenlerin mazot, basılmış desteklerini mirasçılara akça kendisine ödeyeceğiz. TMO facia bölgesinde hububat ve baklagil alımında kota ve ana ayrımı yapmadan çalım yapacak. Bireysel sulama sistemleri başvurusunu 8 Mayıs 2023’e, rustik kalkınma envestisman başvurusunu 11 diyar için 8 Mayıs 2023’e büyüklüğünde uzattık.”

Sarsıntı bölgesindeki çiftçilerin Kültür Bankası ve Tarım Kredi’ye olan sübvansiyonlu itimat borçlarının 1 yıl ertelendiğini, orman köylüleri ve kooperatiflerin yüreklilik taksitlerini 31 Meyan 2023’e büyüklüğünde ertelediklerini dile getiren Kirişci, bu kredilerden yararlanan köylülerin borçlarına tehir süresince değme faiz gerçekleşme etmeyeceğini söyledi.

Bakan Kirişci, “Depremden etkilenen kırsal kesime önceki etapta 70 bin karye evi inşa edeceğiz. Zaman 81 ilimiz için öne çektiğimiz tutma rakamlarını sizlerle paylaşacağız. 11 kalemde tutma ödemesini zaman bakımından yapacağız. Bu kapsamda 2 milyon 167 bin 958 üreticimize, süt ve gübre desteği kapsamında 12 bilyon 508 milyon 946 bin 845, 238 bin 93 üreticimize yemleme bitkileri üretimi desteği kapsamında 733 milyon 574 bin 582, 634 yetiştiricimize su ürünleri desteği kapsamında 119 milyon 344 bin 310, 26 bin 329 yetiştiricimize kurnaz koyun-gâvur desteği kapsamında 191 milyon 991 bin 600, 62 bin 606 yetiştiricimize buzağı desteği kapsamında 127 milyon 6 bin 325, 8 bin 909 yetiştiricimize derinti izam ve yenileme desteği kapsamında 57 milyon 952 bin, 9 bin 993 yetiştiricimize arıcılık desteği kapsamında 36 milyon 615 bin 320, 4 bin 923 yetiştiricimize jale süt desteği kapsamında 33 milyon 474 bin 883, 1054 yetiştiricimize besilik koca sığır desteği kapsamında 22 milyon 835 bin, 47 yetiştiricimize hastalıklardan nü işletme desteği kapsamında 3 milyon 937 bin, 21 yetiştiricimize efsanevi geniş kaynaklarını esirgeme desteği kapsamında 318 bin 850 lira doğmak için toplanmış 13 milyar 836 milyon 6 bin 715 lirayı 2 milyon 520 bin 567 çiftçimizin hesaplarına bugün bakımından yatıracağız.”

“Bu süreçte sarsıntı bölgesinde çiftçimizle alay malay cereyan edeceğiz”

Mazot ve matbua desteğinin kıran bölgesindeki illerde nakdi adına verileceğini hatırlatan Kirişci, sair 70 memleket için desteğin çabucak süt ve gübre alımında kullanılmak amacıyla Ekincilik Bankası kartlarına tanımlanacağını dile getirdi.

Kıran bölgesinde 0 rakımdan 2000 rakıma vasıl yerler bulunduğunu belirten Kirişci, bu durumun bire bir anda bölgede dört mevsimin yaşanmasına imkan verdiğini, bunun tarım desenini şanlı ölçüde etkilediğini tabir etti.

Bakan Kirişci, şunları kaydetti:

“Hareket bölgesinin bazen yerinde hasat yapılmakta, kimi durumunda gübreleme ve ilaçlama, kimi yerinde budama, bazı durumunda ilk teşrin ve dikim yapılırken, kimi durumunda ise hala çiftçimiz ne ekeceğini planlamaktadır. Ayrımsız dahi yaşadıkları iri afetten muhit değme şeye ihtiyaçları olduğu kabil nakit paraya bile ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu pres durumda nakit ihtiyaçlarını durdurmak üzere 2022 yılından itibaren ayni olarak ödediğimiz mazot, basılmış desteğini depremden etkilenen 11 ilimize nakit ödeme kararı aldık. Bu kapsamda 301 bin 472 üreticimize süt ve matbu desteği kapsamında 2 bilyon 861 milyon 743 bin 200, 9 bin 830 üreticimize ağızotu bitkileri üretimi desteği kapsamında

41 milyon 92 bin 146, 113 bin 861 yetiştiricimize hayvancılık destekleri kapsamında 473 milyon 812 bin 128, 112 yetiştiricimize akarsu ürünleri desteği kapsamında 38 milyon 80 bin 132 teklik tevessül etmek için mecmu 3 milyar 414 milyon 727 bin 606 lirayı 425 bin 275 depremzede çiftçimizin hesaplarına bugün bakımından yatıracağız. Nakit kendisine bindi paralarını çekebilecekler. Tarımsal terviç ödemelerimiz, hem kıran bölgemiz hem da ülkemiz çiftçisine görklü ve çoğalan olsun. Afet bölgesini herhangi bir alanda olduğu üzere tarımsal manada birlikte ayağa dercetmek amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Bölgede zirai elektrik anlamında değme konuya vakıfız. Çiftçimizin bu süreçten etkilenmemesi üzere rastgele kalem enstrümanı sahaya sürüyoruz. Bu süreçte hareket bölgesinde çiftçimizle birlikte debi edeceğiz. Toprak amacıyla gelişmemiş, ölçülü ve detaylı vadeli canlı ayrımsız tutma ve tarımsal üretimi planlama politikası yaparak bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacağız. Tohumu toprakla birlikte buluşturacağız, gübrelemeyi, sulamayı, ilaçlamayı alay malay yapıp mahsulü tarladan, bahçeden birlikte kaldıracağız. İnşallah hasat bayramını da bu topraklarda bütün alay malay kutlayacağız.”

Toplantıya, Diyarbakır Valisi Mualla İhsan Akarsu, YANLIŞSIZ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Alabalık, SELIM Fırka Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal katıldı.

Share: