Niğde’de barbunya hasadı başladı

Türkiye’üstelik barbunya ihtiyacının yüzdelik 70’inin karşılandığı Niğde’birlikte hasat başladı.

Vali Mustafa Antrenör, Ovacık köyünde barbunya hasadına katılarak çiftçilere bereketli mevsim geçirmelerini diledi.

Traktöre binerek barbunya söken Koç, AA muhabirine, Niğde’nin mehabetli tıpkısı tarım kenti olduğunu söyledi.

Hasat sezonunun gelmesiyle temas dönem tıpkısı başka ürünün hasadını yaptıklarını tamlayan Koç, fasulye ve barbunyanın site için yetişkin olduğunu vurguladı.

Vali Çalıştırıcı, sonuç zamanlarda yapılan çalışmalarla kentin fasulye ve barbunya üretiminde Türkiye birincisi olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bizler birlikte temas zaman bütün alanlarda olduğu gibi üreten çiftçilerimizin yanındayız. Devletimiz, hükümetimiz, ister sulamayla gerek danışmanlıkla gerek prim destekleriyle icap makine ekipman ve gerekse müşavirlik hizmetleriyle değme devir çiftçimizin yanı sıra. Onları destekliyoruz. Çiftçilerimize tatlıca, eli nimetli kazançlı benzeri sezon diliyorum. Allah onları kazadan, beladan korusun. Onlar ürettikçe bahtiyar oluyoruz. Onlar ürettikçe ilimiz büyüyor. İlimiz büyüdükçe ülkemiz büyüyor.”

Niğde’nin yer yapısı ve ikliminin fasulye üretimine amelî olduğuna dikkati çekici Antrenör, almaşık ekincilik ürünlerindeki üretimde ve fiyatlardaki dalgalanmaların çiftçileri barbunya ve fasulyeye yönelttiğini ifade etti.

Ovacık köyü muhtarı Veli Ertuğ birlikte köyde yaklaşık 25 bin ton barbunya hasat edildiğini anlatarak, “Bu yıl verimde az buçuk bayağılık var ama hem parafin fasulyede hem de barbunyada fiyatlar iyicene. Girdiler az buçuk fiyatlı amma değer dahi adamakıllı olduğu zaman çiftçimizin yüzü güldü.” dedi.

Köyde 80 dekarda barbunya üretimi fail Mustafa Aksoy ise yer illerdeki tüccarların bile barbunya kabul etmek amacıyla köye geldiklerine işaret etti.

Share: