Niğde’de güneşte kurutulan domatesler Avrupa ve ABD’ye ihraç ediliyor

Niğde’nin Bor ilçesinde güneşte doğal yöntemle kurutulan kestirmece 3 bin titrem domates, Avrupa ülkeleri ve ESIR’ye ihraç ediliyor.

Bor Kombinasyon Uran Bölgesi’nde (OSB) sonuç ve göveri kurutma işlemi özne bir firma, kendi ürettiklerinin yanı sıra satın aldığı domatesleri, Referans köyü yakınlarındaki sergi alanına getiriyor.

Günlük 100 titrem domates, işçiler marifetiyle bıçakla ortadan bölünüp tuzlandıktan sonraları bariz alanda devir altında kurumaya bırakılıyor.

Firmanın yetkilisi Burak Akbulut, AA muhabirine, yemiş ve sebzeleri kurutup, cips ve toz adına ihraç ettiklerini söyledi.

Akbulut, kurutma işleminin çekicilik şartlarına tutkun namına 5-8 dönüş beyninde sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Yüzde 15 neme kadar kurutabiliyoruz. Sonrasında torbalayıp işlemden geçiriyoruz ve icap bağırsak piyasaya ister yurt dışına satıyoruz. Bu alanda 2 bin 500-3 bin titrem aralığında gözyaşı domatesi kurutmaya bırakıyoruz. Henüz aşkın güneş olduğu ant kurutma hacmimiz artıyor. çıktı Avrupa’ya ihraç fail firmalara hazırlık yapıyoruz. İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya kabilinden Avrupa ülkeleri ve ESIR özellikle doğmak amacıyla dış satım gerçekleştirilmektedir.”

Sıska domateslere sınırlı dışında çokça istek olduğuna dikkati calip Akbulut, bu sene İspanya’bile ekiliş az olduğundan Türkiye’ye imdi temenni olduğunu dile getirdi.

120 yaşama çalışıyor

Akbulut, domates kurusunun pizzalarda, kahvaltılıklarda ve mamul adına bir nice şekilde tüketildiğini aktararak, şöyle konuştu:

“Bizdeki kahvaltı kültürü kadar onlarda bile kurutulmuş domates kültürü var. Sabahları kahvaltıda tüketiyorlar. Kurutma alanımızda 60 ve hasat edilen arazilerde 60 atılmak için 120 kişi çalışıyor. Özlük ekimlerimizin yanı sıra nahiye çiftçilerinden bile domates almaktayız. Antrparantez kontratlı adına ekimlerimiz mevcut. Önümüzdeki sene hedefimiz 5 bin ton domates kurutmak. Bu sene birlikte burada tahminî 3 bin titrem domates kurutuyoruz.”

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden Niğde’ye gelen mevsimlik işçilerden Mahmut Atlı üstelik günce 100 dekarda 100 ton domates kestiklerini anlatarak, “Haddinden Fazla fena hâlde kalitesi var. Kurutması da çokça pir oluyor. Tuzla kurutma yapıyoruz, organik. İlaç falanca yok.” ifadelerini kullandı.

Share: