Ömer Fethi Gürer’den Kanun Teklifi: “Gençlerin ve Kadınların Kırsala Dönüşünün Yolu Açılırsa Ülkemiz Kendiliğinden Tam Ayrımsız Konuma Gelir”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda çalışan 28 gözyaşı altındaki gençlerin sigorta primlerinin ululuk marifetiyle karşılanması amacıyla yasa teklifi verdi. Gürer, “Şu anda kırsalda özlük 55 yaşın üzerinde. Gençlerin ve kadınların kırsala dönüşünün yolu açılırsa kırsalda dirim iyileştirilir, rençper refahı arttırılırsa kırsaldaki insanların varlığı ile baştan ülkemiz yalnız başına ehliyetli aynı konuma erebilir” dedi.

CHP Niğde Saylav Gürer, 28 gözyaşı altındaki gençlerin zirai üretimde tutulması üzere sigorta primlerinin fehamet marifetiyle karşılanması amacıyla hazırladığı Içtimai Sigortalar ve Umumi Sağlık Sigortası Kanunu’nda Farklılık Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu. Gürer’in konuya ilişik açıklaması şöyle:

“Dünyada mecmu ülkeler tarımla ait eskimemiş önlemler alıyorlar. Ister savaşın, kuraklığın, pandeminin öğretisi yanında küresel iklim değişiklikleriyle oluşan mevsimsel sorunlar bile tarımı geçmişe bakarak henüz dikkatle strateji edilmesi ve üretim alanlarının genişletilerek rastgele ülkenin yalnız başına kâfi konuma gelmesini zorunlu kılıyor.

“PLANLI BİR TARIM POLİTİKASIYLA SORUNLARDAN UZAKLAŞABİLİRİZ”

Ülkemiz ne yazık ki bu konuda, 20 yıllık AKP iktidarları döneminde toprağın tohumla buluşmasını sağlayan rençper sayısındaki ciddi azalış ve daralan ekincilik alanlarıyla gündemde. 21 üründe en açığımız var. Bunlar bile stratejik ürünler. Bu bildirme açığının ortadan kaldırılması, ülkemizin baştan yalnız başına tam bire bir mevki olma durumuna erdirilmesi ise yapılacak çalışmalara vabeste. Düzenlenen tıpkısı ekincilik politikası ile sorunlardan güdük sürede uzaklaşabilir antrparantez ek altın kitap üreterek az dışına satabiliriz.

“GENÇLERİN VE KADINLARIN SGK PRİMLERİNİ ULULUK KARŞILAMALI”

Bunun amacıyla da TBMM Başkanlığı’na bir kanun teklifi verdim. Yasa teklifinde 28 yaşın altında olan gençlerin, kırsala dönüp tarımla uğraşmaları halinde Sosyal Asayiş Kurumu priminin celal yoluyla karşılanmasını önerdim. Kezalik, kırsala dönen kadınlar amacıyla dahi toplumsal düzenlilik primi devlet aracılığıyla karşılanmalı. Şu anda kırsalda özlük 55 yaşın üzerinde. Gençlerin ve kadınların kırsala dönüşünün yolu açılırsa kırsalda yaşam iyileştirilir, ekinci refahı arttırılırsa kırsaldaki insanların varlığı ile baştan ülkemiz kendi kendine yeterli tıpkısı konuma erebilir.

Gençlerin tarımla buluşmalarının yolu özellikle Sosyal Asayiş Kurumu primlerinin oran marifetiyle karşılanmasının beraberinde onların kırsalda yaşayacakları dirim koşullarının iyileştirilmesi, rençper refahına yönelik düzenlemelerin üstelik gerçekleştirilmesi, köy okullarının baştan açılması ve buralarda baytar, tarım mühendisi gibi bilgi ve bilimsellik ile üreticiyi buluşturacak eğitilmiş kesimin bile vadi almasının yolu açılmalı.

Türkiye’de üretim aşamasında rastgele konuda kendi kendine yetebilecek potansiyeli yaratacak maraba da genci üstelik var. Yeter kim iktidar böyle bire bir mülahaza içerisinde olsun. Şayet bunu yapmazlarsa 8 ay sonraki seçimlerde CHP yerine lüzumlu gençlerimizin lüzum kadınlarımızın kırsala dönüşünün yolunu açacak farklı projelerle tarımda kendi kendimize yeten ayrımsız devlet noktasına ülkemizi getireceğiz.”

Share: