Pakistan’daki selzedeler amacıyla Kastamonu’dan 2 yardım tırı gönderildi

Kastamonu Valiliği koordinesinde hazırlanan 2 yardım tırı, Pakistan’üstelik sel bölgesindekilere ulaştırılmak üzere uğurlandı.

Pakistan’de meydana gelen sel felaketinde kıygın olanlar amacıyla Valiliğin düzenlediği müzaheret kampanyasına, İl Facia ve Evgin Genişlik Müdürlüğü (AFAD), kamu gurur ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, hayırhah hisse senedi insanları destek verdi.

Gıda ve saffet ürünleri hamile 2 tır, AFAD İl Müdürlüğü uğrunda düzenlenen törenle yola çıktı.

Vali Avni Şarap, gazetecilere, Pakistan’ın şişman tıpkısı nâr yaşadığını, arkadaş ve ahi devlet Pakistan’a ve halkına yaşamış oldukları şişman baskın felaketten âlem arkalama kampanyası başlattıklarını söyledi.

Çakırdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanımız riyasetinde İçişleri Bakanlığımız koordinesinde toplanan yardım kampanyasında ilimizden toplanan yarımları AFAD başkanlığına yansıtmak üzere buradayız.” dedi.

Muson yağmurlarından bölgenin etkilendiğini nâkil Çakırdoğan, “Ülkenin üçte birinden dahası sular altında kaldı. 1400’e mail Pakistan vatandaşı hayatını kaybetti, 600 binden çok aile bu afattan etkilendi. Tarihlerinde görmedikleri bire bir afatla yüz yüze kaldılar. Bize bile düşen sunu print günümüzde temas ant evvel ilk koşan Pakistan halkının yanına herkesten önceki koşmamız gerekiyordu. Son bire bir yılda biz bile muhtelif sellerde destek gördük. Bu destekler yardımıyla bir nice vatandaşımız yaralarını sardı ve ayağa kalktı. Bu yardımların nahiye üzere ne gitmek olduğunu biliyoruz.” diye konuştu.

Gönderilen yardım kolileri üzerine hikmet veren Şarap, şunları kaydetti:

“2150 azık kolisi ve 450 hijyen kolisini yarın Pakistan’a akıntı edecek olan iyilik trenine bakmak amacıyla zaman Kastamonu’dan uğurluyoruz. 19 ilçe ve merkezimizde düzenlediğimiz kampanya ile 4 dolaşma kabilinden gücük aynı sürede koliler hazırlandı. İlerleyen süreçte daha çok ihtiyaç duyulursa bunu daha serbest kitlelere yayacağız. Şimdilik bizden istek edilenin iki acımasız besin kolisini hazırladık. Aynı yandan birlikte 1500’e mümasil besin kolisi hazırlanmaya bitmeme ediyor. Onları de benzeri hafta içerisinde Ankara’ya irsal edeceğiz. Pakistan halkına Kastamonu’dan, kardeşlerinden esenleme sadakat ve eski olsun dileklerimizi iletiyorum.

Şarap, azık kolilerinin hazırlanmasında katkısı olan amme çalım ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına teşekkürname etti.

Yapılan duanın ardından 2 tır Ankara’ya uğurlandı.Share: