Putin, Rusya’nın ABD’yle imzaladığı Ciddi Hareketli Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nı askıya aldı

Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile savaşı başlatmasının birinci yılı (24 Şubat) öncesi yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında Mağrip’yı, bu savaşı kızıştırmak ve tırmandırmakla suçladı. ÇAKER ile müttefiklerinin “bıkılmayan vahim” peşinde olduklarını söyleyen Putin konuşmasının böylecene, ESIR ile aralarındaki düet silahsızlanma anlaşmasını askıya aldığını açıkladı.

Mühim Çevik Silahlarının Azaltılması Anlaşması (START), Rusya ile ÇAKER beyninde 2002 yılında imzalanmıştı.

Putin ise konuşmasında, ÇAKER nükleer deneme yaparsa Rusya’nın da nükleer silahlarını denemesi gerektiğini söyledi.

Uygulanan ekonomik yaptırımların Rusya’yı mısra getirmeyi başaramadığını söyleyen Putin, savaşa giden Zalim askerlerini övdü ve onlara ve ailelerine daha ateş parçası destek vadetti.

Rusya lideri konuşmasının koca bir bölümünde, “hususi cerrahi müdahale” diye niteleyerek adlandırdığı Ukrayna’nın işgalini, ülkesinin bu topraklardan kaynaklı bir Nazi tehdidi ile yüz yüze olduğu üzere başlattığı ve bu gerginliği askeri düzeye tırmandıranın Batı olduğu tezlerini tekrarladı ve ayrıntılandırdı.

Putin, Donbas bölgesiyle ilişkin sorunları barışçı yollardan çözmeyi denediklerini ama Garp’nın hazar söyleminin “düzme ve acımasız bire bir yalandan ibaret” olduğunu söyledi, Kiev yönetiminin dirim bilimsel ve nükleer silah edinmeye çalıştığını öne sürdü.

Putin, “Bu sorunu barışçı tıpkısı şekilde fora etmek, bu haddinden fazla baskı çatışmadan barışsever tıpkısı huruç yolu mülaki olmak amacıyla gibi olan temas şeyi yaptık. Fakat arkamızdan haddinden fazla farklı tıpkı senaryo hazırlanıyordu. (Garp) yalnızca antlaşma kazanmaya çalışıyor, siyasal süukastlere, itikatlı insanlara yapılan ateş muameleye ayn yumuyordu” dedi.

Putin’in Moskova’daki Gostiny Dvor salonunda yaptığı konuşmada “Bunu tekrar etmek istiyorum. Savaştan onlar sorumludur. Tığ ise bunu yenmek için okkalı kullanıyoruz” sözleri, aralarında Rusya yönetiminin en son düzey isimleri ve parlamento üyelerinin bulunduğu dinleyiciler tarafından alkışlarla karşılandı.

Dün Ukrayna’yı görüşme fail bugün ise Polonya’nın başkenti Varşova’üstelik temaslarda kâin BENDE Başkanı Joe Biden’ın dahi burada yapması muhtemel meşveret öncesi Putin’i dinlediği bildiriliyor.

‘Yaptırımlarla kendilerini cezalandırıyorlar’

Putin devamla, Garp’yı 1930’larda Nazilerin Almanya’de iktidara gelmesinin da yolunu açmakla suçladı ve Batı’nın 19. yüzyıldan bu yana Rusya’nın “Demin Ukrayna adını haiz tarihi topraklarını” koparıp almaya uğraştığını söyledi. “Değme husus kendini gine ediyor” dedi.

Batı’yı ayrıca Rusya’ya alın ayrımsız hesaplı cidal açmakla üstelik suçlayan Putin, yaptırımların Rusya’yı göçürmek yerine bunları koyan ülkelere ceza kabilinden olduğunu söyledi ve Gün Batısı ülkelerindeki fiyat artışları, batan işletmeler ve erke krizi örneklerini verdi.

Putin Mağrip’nın şu anda Rusya ekonomisinin dağılmış olmasını beklediğini ama ekonominin 2022 yılında çabucak yüzdelik 2,2 küçüldüğünü söyledi.

Yüzdelik 2,2 küçülme Rusya’nın bibi IMF sıralamasına bakarak bildirme acı başarım gösteren ülke olduğuna meni ediyor amma BBC ‘Reality check’ teyit bölümü Putin’in konuşmasında dile getirdiği Rusya ekonomisinin beklenenden henüz ongun durumda olduğu iddiasının makul olduğunu bildiriyor.

IMF geçen yılın Temmuz ayında Rusya ekonomisinin 2022’de yüzdelik 6 küçüleceği tahminini açıklamıştı.

Share: