Güney Koreli çizerden düşündürücü paylaşım

Güney Koreli karikatürcü Myeong Minho, 6 Şubat’ta meydana mevrut depremler sonrasında taziyet mesajını manalı aynı çizim yaparak Türkiye ile Güney Kore ortada 73 yıl öncesine uzanan beraberlik bağlarıyla tasvir etti. Minho, Kore Savaşları’nda Türk askerinin desteğini ve depremler sonrası Türkiye’ye mevrut Güney Kore kurtartıcılarının desteğini iki ayrı çizimle vurguladı.

Minho çizimleriyle birlikte “Kardeşlerimin ülkesi Türkiye’ye taziyelerimi çizimlerle iletiyorum. Umarım kalbim kadar kırılmaz” mesajını paylaştı. Türkiye, 1950-1953 yılları beyninde Yıldız Kore ile Cenup Kore arasında başlayan savaşa TBMM’nin 1950 günlü oturumuyla arsıulusal bindi kapsamında asker göndermişti.

KORE SAVAŞLARISavaşın esasen Orak Ayı 1953’teki ateşkese kadar güzeşte sürede bütün 14.936 Türk askeri Kore’de fariza aldı. Bunların 721’i yaşamını yitirdi, 175’i kayboldu, 234’ü esir düştü ve 2147’si yaralandı. Güney Kore, Türk askerinin bu desteğini unutmadı ve iki talih ortada hususi tıpkısı dostluk oluştu.Güney Kore Oran Başkanı, depremlerle ilgili “Bu pres dönemde kalbim, Türkiye ve Suriye halkıyla birlikte. Kore, sevdiklerini kaybedenlere yer dip başsağlığı dileklerimizi iletmektedir. Kore Savaşı’nda kanla yoğrulmuş kardeşlik bağımız olan Türkiye’ye kabil olan herhangi bir şekilde yardıma hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

Share: