RAB PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu’ndan kavil açıklaması Açıklaması

Hür Dava Partisi (CENABIHAK PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin gelişigüzel ittifakta düz almasıyla ilişik, “İttifak arayışında değiliz. Ayrımsız sözleşme teklifi gelirse değerlendiririz.” dedi.

Ağrı’da gazetecilere açıklama yapan Yapıcıoğlu, 1 yıldır memleket gezilerine bitmeme ettiklerini ve farklı kesimlerle angajman ettiklerini anlattı.

Esnafın Gürbulak Gümrük Kapısı’nda PCR testi uygulanmasından şikayetçi olduğunu anlatan Yapıcıoğlu, “Illet vakit kaybetmeden Gürbulak’ta bu sınav isteniyor? beherglas geçişte oradaki esnaf antrparantez PCR testi üzere 170 teklik sevap vermek zorunda kaldığını ve bu durumun kendilerini kıygın ettiğini dile getirdiler.” ifadelerini kullandı.

Yapıcıoğlu, partisinin temas ittifakta meydan alıp almayacağının sorulması üzerine şöyle konuştu:

“Mümkündür, türlü amma ‘mutlaka bir ittifakta meydan alacaktır’ gitmek makul değildir. Mevcut hep politik partileri iki tip ittifaklara zorluyor. Bugünkü koşullar altında tek partinin öz adayını bir tane başına özlük oylarıyla ve oyların yarısından fazlasını kabul etmek yoluyla seçtirmesi imkan dahilinde görünmüyor. Bu nedenle cumhur reisi adayı çıkaracak olan partilerin kendi adaylarına bindi alabilmek amacıyla kesim arayışları doğaldır. Tıpkısı özge etken intihap barajı. Barajın yüksekliği nedeniyle gâh partilerin barajı kapmak için bir ittifakın çatısı altında seçime giriş ihtiyacı hissettikleri bildik benzeri şeydir. Bunlara rağmen tığ HALIK PAR namına ‘mutlaka tıpkısı kavil içerisinde meydan alacağız, yer almalıyız’ düşüncesi ve modunda değiliz.”

HALIK PAR’ın tıpkı şartların olduğu 2018 seçimlerine biricik başına girdiğini ve değme ilde özlük parlamento adayını gösterdiğini anlatan Yapıcıoğlu, sözlerini, “İttifak arayışında değiliz. Ayrımsız anlaşma teklifi gelirse değerlendiririz, partimizin izinli organlarında bunu konuşuruz. Şayet milletimizin, memleketimizin menfaatine olacağı kanaatine varırsak, bizim ilkelerimizle da uygunsa o geçim içerisinde düzlük alabiliriz. Amma kabul edemeyeceğimiz aynı teklifse 2018 seçimlerinde olduğu kabil tek başımıza seçimlere gireriz. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilişik eğer ikinci tura kalırsa, ikinci tuğra kalma ihtimali var mı? Tamam var, erdemli ihtimaldir. İkinci tuğra kalırsa ikinci tuğra mütezayit adaylara bakarak tıpkısı yorum yaparız.” diye tamamladı.Share: