Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde emek kavramı değişiyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kâh kat başkanlıkları çalışanlarının mesailerinde değişikliğe gideceklerini ve personellerin rızası dahilinde hafta sonu çalışıp, hafta içi cevaz kullanacaklarını söyledi.

33 ruzname maddesinin görüşüldüğü Samsun Büyükşehir Şehremaneti Meclisi Kasım Ayı Divan Toplantısı, Meclis Derinti Salonu’nda Mustafa Çipo başkanlığında yapıldı. Gündem maddelerinin görüşülmesi öncesinde kortej alan Başbuğ Mustafa Demir, belediyedeki daire başkanlıklarının çalışma saatlerinde gidecekleri tebeddülat hakkında açıklamalarda bulundu.

“Kâh personeller hafta sonu çalışıp, hafta arası izin kullanacak”

Bazen ofis başkanlıklarında say saatleri ve izin günlerinde mübayenet yapacaklarını tabir eden Mustafa Çipo, “Daire başkanlıkları çalışmasında değişikliğe gideceğiz. Belediyelerin hizmetleri himmet kavramıyla kapalı değil. Kat başkanlıkları görevleri adına getirirken sabahleyin 08.00 akşam ezanı 17.00 emek ve hafta sonu müsaade kavramıyla bu hizmetlerin yürümediğini görüyoruz. Dolayısıyla cümle için değil, daire başkanlıklarının hizmet üretme noktasında mesailerini planlayacağız. Öyle bir düzene gidiyor. Bu fiil oluşmamış. Birisinin tatili salı-çarşamba evet, hafta sonu meşgul. Rızayla ama hakeza olabilmeli. Demin tığ çalıştıralım, mesaiye gelsin, benzeri de hafta sonu çalıştıralım ayrımsız da ona mesai verelim. Bu akilane değil” dedi.

Gâh kat başkanlıklarında kullanılmamış mücahede sistemine geçeceklerini açıklayan Demir, “Böyle aynı sistemi da uygulamaya çalışacağız. Personel arkadaşlarımız ve ilgilendiren daire başkanlarımızda büyük tıpkısı himmet ve coşku var. Bu durumu belediyemize yerleştireceğiz. Intihabat olacak, daire başkanları değişecek ihtimal amma ana bütün olarak belediyenin değişmemesi, gelecek olan siyasal iradenin dahi politikalarını ve projelerini hayata geçirecek refleksi üstelik kaybetmeden aynı çatı üstünde mücahede ediyoruz. Söz Gelişi; toplumsal hizmetler dairesi başkanlığı ile kültür ve sosyal işlemler dairesi hizmetlerinin mesai kavramı tamamen değişecek. Sakat Şanlı AVM’nin projesi bitiyor. 2 ofis başkanlığı de orada olacak. Orada cumartesi-muamele tam himmet olacak amma personelin 2 günce tatili kendilerinin rızası istikametinde değişecek” diye konuştu.

Öte yandan, imar konularından oluşan ve komisyondan devretme edilen 33 ruzname maddesinin tümü meclis üyeleri yoluyla karara bağlanarak, teşrinisani kocaoğlan meclis görüşmeleri sonlandırıldı. – SAMSUN

Share: