Şarkıyı unutan özürlü birey gözyaşlarına bilgili olamadı: Davetlilerin şarkıya eşlik etmesiyle avuntu buldu

Şarkıyı unutan engelli can gözyaşlarına bilge olamadı: Davetlilerin şarkıya zevcelik etmesiyle teselli buldu

KIRIKKALE – Kırıkkale’dahi 3 Açıklık Acun Engelliler Haset nedeniyle planlı etkinlikte inandırmak istediği şarkının sözlerini unutunca gözyaşlarına bilgili olamayan engelli birey, davetlilerin tafsilatlı müddet alkışlayıp şarkıya eşlik etmesiyle avunç buldu.

Kırıkkale Valiliği koordinesinde Ocak ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü vasıtasıyla 3 Antrakt Acun Engelliler Günü etkinliği düzenlendi. Ekin ve Turizm İl Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda yapılan etkinlikte sahneye sâdır mânialı birey Tuğçe Üzücü, hikâyelemek istediği şarkıyı unutunca gözyaşlarına hakim olamadı. Aynı müddet görevliler marifetiyle sakinleştirilmeye çalışılan Tuğçe, tören düzeni üyeleri ve vatandaşların uzun müddet alkışlayıp şarkıya eşlik etmesiyle teselli buldu. Henüz bilahare mânialı erler aracılığıyla mütenevvi gösteriler yapıldı. Garnizon Komutanlığı personellerinin topladığı mavi kapaklarla alınan akülü vasıta üstelik Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu ve Garnizon ve Mühimmat Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ulvi Durmuş tarafından engelli duygusal Eder Doğan’a ihsan edildi.

Etkinlikte yaptığı konuşan Ilbay Tekbıyıkoğlu, devletin dezavantajlı insanlar için dünyada avangart olan çeşitli politikalar yürüttüğünü söyledi. Kırıkkale’dahi 2022 yılında 652 kıta engelli etiket kartının dağıtıldığını tabir fail Tekbıyıkoğlu, “Sonuç yüzyılımızda toplumsal devlet diye niteleyerek aynı kavram ortaya çıkıyor. Devletin sorumluluklarından bire bir tanesi bile şu; dezavantajlı insanların, dezavantajlarını minimuma indirmek ve onların sübvanse etmek. Devletimizde bu konuda dünyada öncü olan türlü politikalar yürütmektedir. Elden bizim ilimizde 2022 yılında 652 parça engelli tanıtma kartı verilmiştir kim bunların haddinden fazla avantajları vardır” dedi.

Ilbay Tekbıyıkoğlu, “Şişko taşıma araçlarında ve demiryollarından ücretsiz istifade etmektedir. Bilcümle çöz ve aut hatlardaki uçuşlarda indirimden istifade etmektedir. Müze, milli parklar, tabiat parkları, devlet tiyatrolarına ücretsiz girebilmektedirler. 200 metrekareden siktirici biricik konutu olan engelliler yurt vergisinden muaftır, vergi vermemektedirler. TOKİ’nin hazırladığı projelerde engellilerimiz üzere belli bir kontenjan ayarlamakta ve kuraya öz içlerinde tabi tutulmaktadırlar. Aynı başkasını fikren vicdan sahibi çokça rafine tıpkısı tutum göstererek biriktirilen plastik kapaklardan hakeza aynı akülü ara bulucu mutlu etmek için bir girişimde bulunmuş ben kendisini huzurlarınızda alkışlıyorum” diyerek konuştu.

Sancak Mehmet Ulu Durmuş dahi, “Bu izlence dahi haddinden fazla fena hâlde oldu hep ailelerimize teşekkürname ediyorum. Bu yavrularımızın anneleri ve babaları, çokça büyük fedakarlıklarla bu faaliyetleri yürütüyorlar” dedi.

Etkinliğe, Belediye Reisi Mehmet Hürmetli, Aile ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Rukiye Eryılmaz, tören düzeni üyeleri, mânialı fertler ve aileleri katıldı.

Share: