ŞEHİRLERİN HOŞLANMA REKABETİ – “Testi kebabı”nda Nevşehir ile Yozgat’ın şekerli rekabeti sürüyor

Türkiye’nin ensesi kalın aşındırmak kültüründe lezzetiyle adını duyuran “Testi kebabı”nda Nevşehir ve Yozgat arasında şekerli rekabet yaşanıyor.

Yozgat esnafı, lezzetin uzun yıllardır büyüklük genelinde “Yozgat testi kebabı” kendisine anıldığını savunurken, Nevşehir esnafı ise kebaba lezzetini veren testinin Avanos ilçesinde üretilip Yozgat’a gönderildiği, testinin üstelik testi kebabının üstelik anavatanının Nevşehir olduğu görüşünde.

Testi kebabı amacıyla geçmiş önce arık soğan, domates, biber ve sarımsak doğranarak aynı kaba konuluyor. Kuzu etiyle birleşen sebzeler, baharat da eklendikten bilahare harmanlanıyor ve testilere dolduruluyor. Sadeyağ ve develik yaprağı ilave edildikten sonradan testinin ağzı mayasız hamurla kapatılıyor ve çekicilik alması amacıyla üzerinden oldukça tıpkısı mahbes açılıyor.

Meşe kömürüyle yakılan ateşte tahminî 1,5-2 saat mütezayit testi kırıldıktan sonraları içindeki kavrulmuş servis ediliyor. İsteyen müşteriler, testiyi kendisi kırıyor.

Nevşehir testi kebabı

Nevşehir Ticaret ve Uran Odası ile Avanos Kaymakamlığının girişimleri sonucu, güzeşte sene ağustos ayında Türk Berat ve Bellik Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen “testi kebabı”na adını veren testi, Nevşehir’in umum sanatlarıyla adlı Avanos ilçesindeki çanak ustalarının elinde tarz düzlük yer ve su karışımından imal ediliyor.

Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Orçun Saika, AA muhabirine, testi kebabının yörenin sunu müstehap ve yeğleme edilen lezzeti olduğunu belirterek, “Testi elhak Avanos’ta üretilmekte, Yozgatlılar birlikte testiyi buradan götürüyor. Testi kebabı Avanos’a aittir, en evire çevire şekilde da yapılmaktadır. Bölgemizden yeryüzü angın aşındırmak testi kebabıdır, insanlar geldiklerinde yöresel aşındırmak adına testi kebabı yiyor. Bu kebabı yemek için bölgemize gelen domestik ve eller var.” dedi.

Avanos ilçesinde lokanta işleten Mustafa Dursun üstelik testi ve testinin kattığı lezzetle ortaya sâdır yemeğin Nevşehir’e has olduğunu dile getirdi.

Zaman ahit göstergeç programlarında Yozgatlıların “testi kebabı bizimdir” açıklamalarıyla karşılaştığını ve duruma güldüğünü tamlayan Dursun, şunları kaydetti:

“Testi buraya has ve buranın toprağıyla yapıldığı üzere Nevşehir’e otantik bir değer katıyor. İçinde kullandığımız malzemelere temel lezzetini veren topraktaki tattır. Bu kap, Hititler döneminden beri yapılagelen bire bir özdek. Yozgat bu konuda kendini çokça yormasın. Adı üstünde, testi yemeği buraya aittir. Ağırlıklı kendisine yabancı misafirleri misafir ediyoruz. Tam dünyaya testi kebabını tanıtan yöre burasıdır. Haddinden Fazla üstelik popülerdir. Son zamanlarda bölgemizi konuşma eden turistlerin hızlı hızlı müstacelen kâffesi bu lezzeti tadıyor. Diğer turizm bölgelerinde testi yemeği bulunmuyor. Bunun reklamını biz burada yapıyoruz. Yöremizin yeryüzü ilkin mevrut lezzetlerinden birisidir.”

“Testinin dışı Nevşehir’in amma yemeği Yozgat’a aittir”

Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşgun, kebabın pişirildiği testinin Nevşehir’birlikte yapıldığını ancak içindeki yemeğin Yozgat’ın dernekevi lezzeti olduğunu savundu.

Testi kebabının Yozgat’ta onlarca yıldır verilen aşındırmak olduğunu anlatan Coşgun, “Testi kebabı bizim atalarımızdan yadigardır. Bunu filhakika temas ant söyleriz. Bozok Yaylası’nın kekik kokan topraklarından yemini almış kuzulardan yapılan ayrımsız yemektir. Yozgat’a ait benzeri yemek olduğunu tığ temas ant vurguluyoruz. Nevşehir testisiyle ünlüdür ama yemek bize ilişkin.” ifadesini kullandı.

Yarışma önerisi

Yozgat ve Nevşehir arasında testi kebabı ile sargı benzeri yarışma yapılması önerisinde kâin Coşgun, “Hangimiz elan içimli yapıyoruz, henüz sunturlu sunuyoruz? Daha sonrasında Türk Nişancı ve Bellik Kurumunda ayraç tescili fail ihvan kararı kendileri versinler. Ona bakarak üstelik testi kebabımızı tescillesinler.” dedi.

Kentte tahminî 50 yıldır aşçılık eden Sami Kılıç birlikte her ne büyüklüğünde testi kebabını Nevşehir tescillese dahi Yozgat’a başmaklık tıpkısı kavrulmuş olduğunu savunarak, “Onlar bu işi bilmezken biz testi kebabı yapıyorduk. Onun üzere kim hangi derse desin Yozgatlılara başmaklık bire bir yemektir. Güveç çanağı ve testiler Nevşehir’bile orada yapılıyor amma yemeğini tığ yapıyoruz. Bunu kimesne bizimle tartışamaz. Bunu Türkiye değil, dünya de agâh.” şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan Ahmet Başol ise testi kebabının Yozgat’ta vakit kaybetmeden aşçı ve restoranlarda yapılmadığını, evlerin bahçesinde birlikte yapıldığını ve alelumum de misafirlere ikram edildiğini belirtti.

Share: