Şırnak haberi: Levent Gök’ün ‘Roboski: Uludere’nin Gözyaşları’ Kitabı Daha Çok.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün, 28 Antrakt 2011 tarihinde 34 kişinin yaşamını yitirdiği Uludere Katliamı ile ilgilendiren ” Roboski: Uludere’nin Gözyaşları” kitabı imdi. CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, kaleme aldığı önsözde; “Panel iktidarın görevi, bu yurttaşlarımızı kaçağa gitmeyecek ortamı yaratmaktır. Bu görev namına getirilmemiştir. Ölen yurttaşlarımız bizim insanlarımız. Türe iri ayrımsız kavramdır, yetişkin ayrımsız kavramdır, soylu ayrımsız kavramdır. Doğruluk milletin vicdanı demektir” ifadelerini kullandı. Gök ise kitabı ile ait “Bu kitapta; Uludere, Roboski ile ilişik bilinmesi müstelzim herhangi bir cins gerçekliği bütün çıplaklığı ile açıklıyoruz. Umarım Roboski’ye hak bildirme bodur zamanda dirimsel” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Asuman’ün, 28 Ara 2011 tarihinde 34 kişinin yaşamını yitirdiği Uludere Katliamı ile “Roboski: Uludere’nin Gözyaşları” kitabı İmge Katalog aracılığıyla yayınlandı.

Uludere Katliamı, kitapta; deneyim tanıklarının anlatımları, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin açıklamaları, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun raporları üzerinden anlatıldı.

“ONLARIN KAÇAKÇILIKTAN APAYRI GEÇİM KAYNAĞI BULUNMAYAN”

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, kitabın önsüzünü yazdı. Kılıçdaroğlu, kaleme aldığı önsözde; şu değerlendirmeleri yaptı:

“28 Meyan 2011 tarihi, herhangi bir gece başımızı yastığa koyduğumuz antlaşma hatırlamamız müstelzim bire bir periyot. Uludere faciasının olduğu bölüm. Benzeri mehabet düşünün ve o devleti yönetmen hükümeti düşünün, ‘Git burayı bombala’ diyorlar ve 34 yurttaşımız hayatını kaybediyor. Bu, ne açık oturum görüşten olursa olsun, eş namına bakmamız müstelzim, irdelememiz müstelzim bir olaydır. Bayağı tıpkı fenomen değildir, Uludere olayı. Görüngü amiyane bile acı bir olay, aydınlanması müstelzim aynı olay. 34 yurttaşımız, birilerinin talimatı ile hayatını kaybetti. Ölen yurttaşlarımızın 17’si 18 yaşın altında ve 3’ü bile 13 yaşında. Arkalarında çokça balaban teessürat ve acıklı bıraktılar. Ölen yurttaşlarımızın ailelerinin dramını, acılarını anlamamız gerekiyor.

Onların kaçakçılıktan bambaşka antant kaynağı bulunmayan. Eğer ülkemizde insanlar kaçağa gidiyorsa ve bunu da inikat kaynağı kendisine görüyorsa hepimizin genişlik düşünmesi lazım: Illet mehabet bunlara iş olanağı sağlamadı? Ekol masraflarını, elin alış-verişini katır sırtında motorin, sigara getirerek fakat böyle karşılıyorlar. Valisi, kaymakamı, güvenlik müdürü, jandarması biliyor, tümce biliyor bunların kaçağa gittiğini bilmeyen bulunmayan. Siyasal iktidarın görevi bu yurttaşlarımızı kaçağa gitmeyecek ortamı yaratmaktır. Bu fariza namına getirilmemiştir.

Ölen yurttaşlarımız bizim insanlarımız. Doğruluk iri benzeri kavramdır, büyük ayrımsız kavramdır, aristokrat benzeri kavramdır. Hak milletin vicdanı demektir. Adalet kavramı dönemsel değildir, eğilip bükülmez; kişiden kişiye stabil. Konfiçyus’un dediği üzere ‘Hak demirkazık gibidir, hep dünya onun etrafında döner.’ Adaletin olmadığı yerde ululuk imkânsız. Ne istiyor ölen çocuklarımızın anneleri? Aynı yegâne şey, ‘Hak istiyoruz’ diyorlar. İnsan ve yurttaş olmaktan kaynaklanan bildirme dürüst taleplerini dile getiriyorlar.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ İNANIYORUZ, DOĞRULUK KAVRAMININ HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Hukukun üstünlüğünü inanıyoruz, türe kavramının hangi kadar majör olduğunu biliyoruz. Ankara Milletvekilimiz Levent Gök, bu olayı ayrımsız eksper kadar, enjeksiyon ile kuyu kazar kabil araştırdı, bütün uzun uzadıya değerlendirdi. Fenomen kapatılmak isteniyor amma bu arkadaşımız ‘Hayır, bu olayı kapatamazsınız, burada yabanlık dramı var’ diyor. ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin vakarına yakışmaz bu tavır’ diyor. ‘Biz ahbaplık devletiyiz. Hususiyet devletinde hiçbir fenomen kapatılamaz, sonuçta sorumluları adisyon verir’ diyor.

Hafızamızı tazeleyen, tarihe kerte düşen, iri benzeri acıyı unutturmayan bu kitabından dolayı Uzun Asuman’ü kutlarım.”

Levent Asuman ise kitabı ile ait şu açıklamayı yaptı:

“28 Açıklık 2011 tarihinde Roboski’da Uludere’de 34 çocuğumuzun, gençlerimizin hayatını kaybettiği olayla ilgilendiren adına zamanın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ‘karanlık dehlizlerde kalmayacak’ sözünü verdi. Ancak, aradan geçen 11 sene boyunca Roboski Uludere unutturulmaya, kapatılmaya ve karartılmaya çalışıldı. Acılı aileler hala yas tutuyor ve çocuklarını özlüyorlar. Adaletin gelmesini bekliyorlar.

Aradan sabık 11 yıl sonra üzüntülü ailelerin doğruluk arayışlarının bire bir sözcüsü olabilmek, Roboski’dahi yaşanan gerçekleri olduğu kabilinden yurttaşlarımıza paylaşabilmek üzere ayrımsız kitap kaleme aldım. Bu kitapta; Uludere, Roboski ile ilişkin bilinmesi gereken temas tür gerçekliği cümle çıplaklığı ile açıklıyoruz. Umarım Roboski’ye türe bildirme gücük zamanda dirimlik ve acılı aileler adalete kavuşur.”

Share: