Son an haberi: MİT, Suriye’de PKK/PYD’li 3 teröristi yakaladı

MİLLİ İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye’nin kuzeyindeki Afrin-Azez kara uğrunda düzenlediği operasyonla PKK/PYD’li teröristler Şair Tunç, Mehmet Kaykır ve Ferhad Edemen’i yakaladı.

MİT, PKK/PYD’li 3 örgüt mensubunun, Suriye’bile terörden arındırılmış harekat bölgeleri üzerinden düzenlilik güçlerine yönelik eylem akdetmek için Lif Rıfat-Azez-Afrin-Kilis/Gülbaba köyü üzerinden Amanoslara zeki etmeyi planladığını tespit etti. Bilgilerin güvenlik birimlerince da teyit edilmesi konusunda ‘Adnan Piro’ harf ünlü Ferhad Edemen, ‘Bahtiyar’ harf ünlü Şair Tunç ve ‘Çem Riha’ harf adlı Mehmet Kaykır’ın yakalanmasına müteveccih cerrahi müdahale planlandı. Bu kapsamda milis rolünü oynayan Suriye Milli Ordusu unsurları, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesine mevrut teşekkül mensuplarını, operasyonunun güvenliğini temin etmek için uygun mizansenle Afrin site merkezi girişine getirdi. Burada Afrin-Azez yağız yolu üzerinde pusuda bekleyen MİT ekipleri, teşkilat mensuplarını zırh ve teçhizat ile yakaladı.

Teröristlerden Mehmet Kaykır’ın 2012’birlikte PKK’ya katıldığı, örgütün sözde toyluk faaliyetlerinde düzlük aldığı, İran’bile da örgüt namına neşelilik yürüttüğü ve sonuç namına ‘Amanos vadi yönetimi’nde güya Dörtyol sorumlusu olduğu, Ferhad Edemen’in 2010 yılında PKK’ya katıldığı, Zeytin Dalı Harekatı öncesinde Amonoslar’bile sanki kurye ve haberleşme sorumlusu adına elektrik gösterdiği, Âşık Tunç’un ise 2014’te örgüte katıldığı ve suikast eğitimi aldığı, teşkilat elebaşlarından ‘Bahoz Erdal’ harf adlı Fehman Hüseyin’in mümasil koruması olduğu belirlendi.Share: