TESK Umumi Başkanı Palandöken: “Maşrık Kapı’nın açılmasıyla iktisat canlanacak”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye- Ermenistan sınırındaki Gün Doğusu Kapı’nın açılmasıyla bölgedeki ekonominin canlanacağını bildirdi.

Ardahan’da muhtelif ziyaretlerde mevcut Palandöken, henüz sonraları Kars’a geldi.

Kars Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini konuşma fail Palandöken, kentteki benzeri restoranda esnafla bire bir araya gelerek ülkü ve taleplerini dinledi.

Palandöken, burada yaptığı konuşmada, bölgedeki esnaf ve sanatkara bire bir kere daha Zaman Kredisi’nin verilmesiyle ait çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.

“Serhat şehri” diye niteleyerek tanımlanan Kars’ın aslında fırsatlar şehri olduğunu vurgulayan Palandöken, “Gelişigüzel şeyin aynı arada olduğu benzeri kent ve bu konumda olan kent sayısı çokça az. Çalışkan, doğurucu, dış pazarda kendi pazarını kurabilecek nitelikli yapılan tarımsal ürünleri kâin. Tahmin ediyorum ki bundan sonraki süreçte de ferah olacak.” diyerek konuştu.

Palandöken, Türkiye-Ermenistan sınırındaki Maşrık Kapı’nın açılmasının bölgeye katkı sağlayacağını dile getirdi.

Kentte üretilen benzin ürünlerinin pazarlanabilmesi amacıyla çizi kapısının kebir olduğunu belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“Buranın benzin ve benzen ürünleri dünyaca anılmış, Kars kaşarı, Kars gravyeri ve aynı şekilde süt mamullerinden yapılan parçalanmamış ürünler birlikte acun pazarına gidiyor. Esnaf bütün ona endekslendi, ihracatın elan hareketli olması, eksen ticaretinin yapılabilmesi üzere henüz filhakika Kars’a yatırımcının gelebilmesi amacıyla bu bap olmazsa olmazı. Zira İpek Yolu geçidi bu, seçme hangi büyüklüğünde üniversitelerin yapılması nüfusa eklenti, harcamalarda bire bir güçlenme olduysa üstelik beklenenin olabilmesi amacıyla banko Gün Doğusu Kapı’nın açılması gerekiyor. Heyetler görüşüyor, o dönemde bildiğiniz üzere savaştı, Karabağ’ın alınması önemliydi ama gelinen proses ince sürmemeli çıktı. Kapının açılmasıyla birlikte buradaki ekonomi canlanacak, bu diriliş ile batıdan da buraya envestisman yarmak amacıyla insanlar gelecek. Bütünleşmiş tesisleri ve hayvancılığın dışındaki ürünlerle gelişigüzel Kars’ın canlanmasına bindi olacak. Ticaretteki yavaşlama, durağanlık buradaki yatırımcının da yatırım yapması üzerine caydırıcı oluyor.”Share: