“Tığ Ayrımsız Takımız Projesi” ayrımlı kültürlerden aileler ve çocuklarını arkadaş yapıyor

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının “Tığ Ayrımsız Takımız Projesi” kapsamında ayrımsız araya gelen Kastamonu ile Şanlıurfa’dan öğrenciler ve aileleri, hem birlikte iyice zaman geçiriyor hem üstelik eskimemiş dostluklar kuruyor.

Bakanlığın Yetişek Araştırı ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje kapsamında, ülkenin farklı yerlerinden 24 toprak eşleştirildi.

Projenin uygulanacağı illerde 6 ve 7. sınıflarda öğrenim gören 44’er gence, tevakkuf ettikleri illerde 14 hafta süresince spor ve toplumsal neva eğitimi verildi. Daha sonraları iller, ikişerli gruplar halinde birbiriyle eşleştirildi.

Eşleştirilen Kastamonu ve Şanlıurfa’dan öğrenciler, ağustosta Sazak Akkum Bilgisizlik Kampı’nda kamp yaparak, birbirlerini tanışıklık fırsatı buldu.

Ardından öğrenci ve velilerden oluşan 70 şahsiyet Şanlıurfa ekibi, Kastamonu’ya geldi. Kastamonu Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü personeli eliyle aileler ve çocuklarına kentin tarihi, kültürel ve turistik yerleri gezdirildi.

Birbirleriyle arkadaş olan iki kentin öğrenci ve velileri, Kastamonu Toyluk Merkezinde, görelik evlerinde küsurat ayrıntılar için beraberinde verip çaput bebek yaptı.

“Bu proje eskimemiş arkadaşlarla tanışmamızı sağladı”

Şanlıurfa’dan mevrut velilerden Emine Saika, AA muhabirine, etkinliği haddinden fazla manidar bulduğunu söyledi.

Kastamonu’nun tarihi ve kültürel yerlerini gezip kanyonlarını, sahilini gördüklerini anlatan Sebep, “Seçme sabahleyin ‘Acaba bugün hangi göreceğiz?’ diyerek hararetli ve hararetli şekilde uyandık. Sunturlu bir etkinlik, oğlum bile ego da çokça mutluyuz.” dedi.

Oğlunun Sazak’deki kampta Kastamonu’dan ihvan edindiğini belirten Sebep, “Başta tedirginmiş ama ayrılırken ağlamışlar. Burada birlikte Kastamonu’daki velilerle tanıştık. Çokça fena hâlde eş olduk.” diye niteleyerek konuştu.

Urfa’dan gelen öğrencilerden Muhammed Amaç Koyuncu da Sazak kampından sonraları ayrılırken ağladıklarını dile getirerek, “Ailelerimiz birbiriyle tanışıyor, bizler da eğleniyoruz. Bu proje yıpranmamış arkadaşlarla tanışmamızı sağladı. Arkadaşlarımızla bağımız arttı. Asosyal arkadaşlarımız var, onlar dahi toplumsal olmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Kastamonulu öğrencilerden Muazzez Yıldızoğlu ise projenin haddinden fazla ahenkli ve heyecan verici olduğunu vurgulayarak, “Şanlıurfa’dan arkadaşlarımızla oyunlar oynadık, sırlarımızı paylaştık. Birbirimize oyunlarımızı öğrettik.” diye konuştu.

İmran Özdemir da Kastamonu’dahi Şanlıurfalı aileler ve çocukları ağırladıkları için bahtiyar olduklarına meni ederek, “Çocukların değişik kültürden farklı insanlarla tanışması, sosyalleşmesi, öz güveninin gelişmesi açısından dolgunca bire bir proje. Yalnız çocuğum değil biz dahi yeni dostluklar edindik.” dedi.Share: