ÜNİVERSİTELİ ELİF’İN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ DAVADA, SEVGİLİSİNE MÜEBBET HAPİS CEZASI

KIRIKKALE’üstelik, darülfünun öğrencisi Elif Sinan’ın (24) kalbine aldığı bıçak darbesiyle yaşamını yitirmesine ilişkin davada vakfedilmiş yargılanan sevgilisi Çakır Akan (27), Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Çokluk Yanık’ın de katıldığı değişmeyen duruşmasında ‘kasten öldürme’ suçundan tenzilatsız müebbet mahbes cezasına çarptırıldı.

Kırıkkale Üniversitesi Arsıulusal İlişkiler Bölümü sonuç dershane öğrencisi Elif Sinan, geçen yıl 4 Ağustos’ta kalbinden bıçaklanmış namına sevgilisi Tuğrul Akan aracılığıyla hastaneye götürüldü. Elif, doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Gözaltına alınan Çakırdoğan Akan, sevgilisinin aralarında yaşanan ağız dalaşı sonrası bıçağı kalbine saplayarak intihar ettiğini ati sürdü. Emniyetteki ifadesinin arkası sıra adli arama üzere başıboş bırakılan Çakır Akan üzerine yürütülen anket kapsamında ‘bile bile katil’ suçundan sorun açıldı. Elif’in ölümüne sebep olan bıçakta inç izi kâin Çakırdoğan Cari, Kırıkkale 2’nci Ağır Ukubet Mahkemesi’ndeki ilk duruşmada tutuklandı.

BAKAN YANIK DE DURUŞMAYA KATILDI

Tutuklu yargılanmasına devam edilen Akan, karar duruşmasına Eskişehir’den Gürültülü ve Kaynak Bilişim Sistemi ile katıldı. Mücahede ve Içtimai Hizmetler Bakanı Bahir Izdıraplı ile tarafların avukatları ve Elif Sinan’ın yakınları dahi salonda hazır bulundu. Sanık Cari, savunmasında kız arkadaşı olan maktulün, kendisi fırlamak istediği için intihar ettiğini öne sürdü. Bigünah olduğunu savunan Akan, beraatını ve tahliyesini istek etti.

YANIK DÜŞÜNÜLEREK ÖLDÜRMEDEN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ

Bakanlık yerine davaya iltihak talepleri daha önceki akseptans edilen Vekil Bahir Acılı, sanık Akan’ın savunmalarının suçtan kurtulmaya çevrilmiş olduğunu belirterek cezalandırılmasını rica etti. Üzüntülü, hem konkre delillerle olayın oluş biçimi hem birlikte sanığın kişi ifadeleri arasında çelişkiler olduğunu rapor ederek, Maznun ifadesinde, maktulün ayrılırsak kendisini öldüreceğini tabir ettiğini beş altı beyanında söylüyor. Bu noktadan hareketle de maktulün bıçağı namına sapladığı iddiasında. Konkre delillerde bıçağın antre açısından öldürülen zat yaptıysa fakat sol elini kullanıyor olması lazım; amma yeğin eli sağlıklı eli. Şayet maktulün sanığın iddiasına bakarak kurusıkı gibi bire bir iddiası olsa o kadar dinç benzeri darbe olanaksız. Kaldı kim maktulün destan, kilo özelliklerine baktığımızda zat gücünü taharri edemeyecek kadar hararetli birisi olmadığını görüyoruz. Bayıltan tıpkısı darbe, kaburga kemiğini kıracak kadar vurulan bire bir çarpış. Maktulün kendisi yoluyla olmayacağı çok celi. ‘Kasten öldürme’ suçundan sanığın cezalandırılmasını istiyoruz dedi.

Mahkeme heyeti, sanığın ‘isteyerek katil’ suçundan müebbet hapishane cezası ile cezalandırılmasına karar vererek, kararda tenzilat uygulamadı. Duruşması salonunda kâin sanık yakınları karara tepki gösterdi.

YANIK KARAR ADALETİN TESİSİ

Kırıkkale Adliyesi uğrunda açıklama eden Nazır Üzüntülü, Elif’in öldürülmesiyle ilgilendiren değişmeyen duruşmasına katılarak, kadına müteveccih güç ve karı cinayetleri davalarını izlem noktasında hassasiyetlerini ayrımsız kez henüz tavzih etmek istediklerini belirtti. Yanık, 25 Kasım’ın Kadına Müteveccih Hızlı Arsıulusal Uğraş Haset olduğunu birlikte hatırlatarak, Bu kapsamda üstelik farkındalık çalışmalarının, toplumun kadına yönelik şiddetle mücadeleye erbap çıkmasının ne büyüklüğünde oylumlu olduğunu hepimiz biliyoruz. Buna üstelik ilgi kısaltmak, Elif’in ailesinin müzaheret etmek istedik. Zaman filvaki değişmeyen verildi. Sanığın isteyerek katil suçundan cezalandırılmasına, ferah nakız indiriminin bile uygulanmamasına sayın duruşma karar verdi. Tığ üstelik kararı adaletin tesisi noktasında değerlendiriyoruz. Temennimiz tabii kim bizim hükumet namına kadına yönelik hovarda ait temel akım noktamız, muvaffakiyetsiz müsamaha. Hiçbir kadının, hiçbir insanın şiddete uğramaması, hele sahn üzere akıbet etap esas koca hakkını kaybetmemesi serencam etap kebir. Biricik benzeri kadının şiddete maruz kalmadığı zamana büyüklüğünde mücadelemiz gece gündüz bitmeme edecek dedi.

‘BUGÜN DOĞRULUK YERİNİ BULDU’

Elif Sinan’ın ablası Zeynep Sinan üstelik Tığ zaman ‘adalet yerini buldu’ emretmek için çok nazik aynı hukuk mücadelesi verdik. Elime verilen intihar raporu ile haddinden fazla print bir 9 aylık süreç geçirdik. Ben canlı kanlı bıraktığım kardeşimin cenazesiyle memleketime gittim. Ego kardeşimin çıkamayan sesi adına, onun hakkını savunmaya çalıştım. Esasen beri şunu söylüyoruz; ‘ben bu davanın kaybedeni olduğum amacıyla bu sav açıldı. Benim kardeşim namevcut ve ayrımsız daha da olamaz. bundan sonra eksantrik aynı Elif’in kötülük görmemesi amacıyla bu davayı hiç bırakmadık. Elif’in ruhu şatır olsun diyerek konuştu.

Share: