Üstencilik sektörü Rusya-Ukrayna Savaşı’nın bir numara yılını kayıplarla geçirdi

Rusya- Ukrayna Savaşı’nın birinci yılı geride kalırken, bu süreçten arz çok etkilenen sektörlerden biri Rusya ve Ukrayna pazarlarında balaban kayıplar cıvıl cıvıl mahdut dışı müteahhitlik hizmetleri oldu.

AA muhabirinin derlediği bilgilere bakarak, cenk, güçlükle dışı üstencilik sektörü üzere belirsizlikleri yanı sıra getirdi.

Ticaret Bakanlığı verileri dikkate alındığında, Türk müteahhitlik sektörünün dar dışında üstlendiği proje bedeli, serencam yıllarda almanak averaj 20 bilyon dolar seviyesinde gerçekleşirken, 2021’da 30,7 milyar dolarlık tarihi rakamlara ulaştı.

Sektörün mikro dışında elde ettiği proje büyüklüğü, 2022 yılında, iktisadi geçerli durum ve Rusya-Ukrayna Savaşı üzere tüm dünyayı etkileyen sorunlara karşın 18,7 milyar dolar oldu.

Rusya sunma majör alışveriş

1972 yılından bugüne büyüklüğünde üstencilik firmalarında mikro dışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında, Rusya yüzde 20,7’lik oranı ile şef konumunu koruyor. Rusya-Ukrayna Savaşı’na karşın 2022’birlikte da fasıl için en majör sıkı dışı ilişki olan Rusya, yüzde 11,3’lük izzet ile esasen bir numara sırada vadi aldı.

Sektörün Rusya’dan aldığı aksiyon tutarı, 2020’birlikte 4 bilyon 585 milyon dolar olurken, söz konusu cirim, 2021’de 11 bilyon 17 milyon dolara bundan sonra. Bu cirim, sabık sene, savaşın birlikte etkisiyle 2 bilyon 340 milyon dolarda kaldı.

Ukrayna’da üstlenilen iş hacmi 2020’birlikte 724 milyon dolar olurken, bu cirim, 2021’bile 1 milyar 661 milyon dolar seviyesine çıkmıştı. Mahdut dışı müteahhitlik sektörü, savaşın etkisiyle sabık sene Ukrayna pazarında kocaman kayıplara uğrarken, üstlenilen hareket miktarı ise 586,9 milyon dolara düştü.

Türk müteahhitlerin, çarpışma öncesinde, esbak yıllarda üstlenilenlerle 4 milyar dolarlık projesi devam ederken, çatışmalar nedeniyle bu işlemler tamamen durdu. Savaşla gelişigüzel, şantiye çalışanları ve ailelerinden oluşan 1000’in üstünde sevimli Türkiye’ye döndü.

Öte yandan, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Izzet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin huzurunda, Ukrayna’nın cidal zımnında fesih olan altyapısının yeniden inşası için Ağustos 2022’birlikte tıpkı geçim imzalanmıştı. Anlaşmayla, iki mutluluk arasında Ukrayna’nın baştan inşası için tıpkı “Fariza Gücü” oluşturulması kararlaştırılırken, Ukrayna’de sefer, güreşçi köprüsü, akarsu ve neşelilik altyapısı, şifahane ve meslek kadar sosyal ve soylu erki önemi haiz tesislerin yeniden inşası amacıyla çalışmaların gelişigüzel eş güdümlü edilmesi öngörülmüştü.

Rusya ve Ukrayna pazarlarına mütenavip arayışları

Mahdut dışı üstencilik sektörü, Rusya ve Ukrayna pazarlarındaki kayıpların telafisi üzere Koy ülkeleri başta kalkışmak üzere mütenavip münasebet çalışmalarını sürdürüyor. Devir, benzeri yandan da Irak kabilinden bulunan şanlı pazarlardaki konumunu da güçlendirmeye çalışıyor. Kürsü, Irak’ta kurulan kullanılmamış hükümetle daha fazla hareket imkanı elde etmeyi bekliyor. Bu kapsamda, Irak’a müteveccih ticari gök bilimi ziyaretleri birlikte planlanıyor.

Öte yandan müteahhitler, Mürekkep Gündüz Feneri Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi ülkelere müteveccih temaslarını üstelik hızlandırmayı öngörüyor. Suudi Arabistan’de gelecek 10 sene süresince hayata geçirilmesi öngörülen kısaca 3,3 trilyon dolarlık madun ve kayırıcı yapı yatırımları kısım üzere vesile oluşturuyor.

Sahraaltı Afrika bölgesi özellikle girmek amacıyla Irak Şarki ve Latin Amerika ülkeleri birlikte potansiyel pazarlar yerine departman eliyle yakından izleniyor.

Share: