Toptan yeşil hidrojen üretim kapasitesi sabık sene yüzde 44 arttı

Toptan yeşil hidrojen üretim kapasitesi geçen sene geçmiş yıla göre yüzdelik 44 artarak almanak 109 bin tona ulaştı.

AA muhabirinin, Londra merkezli fen analizi ve müşavirlik şirketi GlobalData aracılığıyla hazırlanan “Müvellidülma Dönüşümü Görünümü ve Trendler: Q1 2023” raporundan derlediği bilgilere bakarak, geçen sene boyunca 393 müvellidülma projesine yönelik ittifak yapıldı.

Rapora bakarak, küresel bağan karbonlu hidrojen piyasası geliştirme çabalarının artma göstermesi halinde dünya genelinde almanak hidrojen istihsal kapasitesinin 2030’a kadar 111 milyon tonu aşacağı durum ediliyor.

Yeşil hidrojen amacıyla hep proje kapasitesinin 2022’nin sonunda 166 milyon tona ulaştığı tamlanan rapora göre, projelerin yüzde 90’ını düşük karbonlu hidrojen projeleri oluşturuyor.

Rapora göre, küresel yeşil hidrojen istihsal kapasitesinin güzeşte sene geçmiş yıla bakarak yüzde 44 artarak yıllık 109 bin tona ulaştı. Yeşil hidrojen üretebilmek için kilit öneme sahip kâin elektroliz teknolojisinde kapasitenin ise 1065 gigavata ulaştığı belirtilirken, bunun henüz üstelik artacağı hesaplanıyor.

Hidrojen sektöründe “çokça uluslu ortaklıklar” dolay plana çıkıyor

Global hidrojen alanındaki ortaklıkların geçen sene esbak yıla bakarak yüzde 66 artış gösterdiği tamlanan rapora göre, sabık sene bu alandaki bileşke ve alımların değeri 24,4 bilyon dolara ulaştı.

Geçen sene ABD, Danimarka, Akdarı, Kanada, Portekiz ilkin koyulmak amacıyla muhtelif ülkelerden almanak 111,9 milyon titrem bağan karbonlu müvellidülma kapasitesi açıklanırken, sadece Kanada’de Green Hydrogen International şirketi 43 milyon titrem kapasiteli iki müvellidülma projesini duyurdu ve projelerin 2030’üstelik başlaması kararı aldı.

Ülkelerin toptan soylu erki riskleri kesmek üzere çok uluslu şirketlerle işbirliklerine gittiği tamlanan rapora bakarak, GHI, Suez Canal Ekonomik Bölgesi, Mısır’ın Geçim Fonu, Bakir ve Yenilenebilir Erke Yönetimi, Akdarı Canlılık İletimi Şirketi düşük karbon hidrojen üretiminde almanak 56,3 milyon ton yetenek ile lider konumda bulunuyor.

Ayrıca güzeşte sene, müvellidülma ekonomisinin gelişmesinde Globeleq Africa, Linde, John Wood Group, ThyssenKrupp, H2-Industries, Alcazar Erke ve Samsung Mühendislik üzere firmaların, mühendislik, tedarik ve kurulum (EPC) hizmetleri sağlayarak bu alanda öne çıktığı belirtiliyor.

Müvellidülma “patika açıcı” benzer

Müvellidülma, tanıdık yakıtlar süresince vahit yığın başına arz faziletkâr erke içeriğine eş mütenavip aynı kaynak olarak değerlendiriliyor. Petrol türevlerine bakarak daha mübarek tıpkısı yakıt olan hidrojenden enerji elde edilmesi sırasında çevreye dokuncalı her kimyevi husus salımı dahi gerçekleşmiyor.

Müvellidülma, çelik ve kimya endüstrileri, deniz taşımacılığı, teferruatlı mesafeli kara yolu taşımacılığı ve havacılık kadar elektrikli hale getirilmesi ağırlık sektörlerin karbondan arındırılmasına arkalamak üzere şişman tıpkı gizil taşıyor.

Uzmanlara göre, yenilenebilir elektriğin depolanması başta olmak için hidrojen, erke, uran ve iblağ sektörlerinde “çığır açıcı” cins.

Share: