Utku Çakırözer’den Moskof Oligarkların Yatlarına Tepki: “Bunun Adı Bakir Reza Zarrablar Yaratmaktır”

CHP Eskişehir Mebus Yengi Çakırözer, Rus oligarklara ilgilendiren yatların Türk karasularında bulunmasına TBMM Genel Kurulu’nda reaksiyon gösterdi. Çakırözer, “Tığ burada savaşı kınayan bildiriler yayınlayalım, Şentop gitsin Katliam Zirvesi’nde konuşsun, sarayın umurunda değil. Onlar ne yapıyor? Putin’in destekçilerine dal kanat açıyor. Aynı de bunun hesabına ‘tarafsızlık’ diye bizi ve dünyayı kandırmaya çalışıyorlar. Hububat güvenliği üzere planlı diplomasi tarafsızlıktır, önemlidir, değerlidir. Barış için ceht izhar etmek, ara buluculuk girişimlerinde olmak doğrudur amma buradan uyarmak isterim; bu fotoğrafın adı ‘tarafsızlık’ falanca değildir. Bu fotoğrafın adı, türkçesi ambargo fırsatçılığıdır, müeyyide fırsatçılığıdır. Bunun adı, bakir Reza Zarrablar yaratmaktır. Bunun adı, bakir ayakkabı kutuları demektir, eskimemiş dünyalık alma makineleri demektir” dedi.

Yengi Çakırözer, TBMM Umumi Kurulu’nda geri yaptığı konuşmada, Türkiye- Rusya ilişkilerini değerlendirdi ve Moskof oligarkların Türkiye karasularında bulunmasını eleştirdi. Çakırözer, şunları söyledi:

“27 GÜCÜK AY 2020’DE SURİYE’DE ŞEHİT SAKIT 34 ASKERİMİZİN HESABINI SORABİLDİNİZ Mİ”

“CHP olarak, önümüze mevrut rastgele tezkerede şu soruyu ısrarla sormaya devam ediyoruz: 27 Gücük Ay 2020’de Suriye’üstelik şehit düşen 34 askerimizin hesabını sorabildiniz mi? O askerlerin şehit edilişinde sorumluluğu bulunduğu cesamet yetkililerince ayan anlatım edilen Rusya’ya alın ne yaptınız? Hiçbir molekül. Bilcümle tersine, Türkiye’yi eskisinden elan fazla Rusya’evet bağımlı yaptınız. Hesabını sordunuz mu? Ayrımsız cılız defo olsun alabildiniz mi? Müfit. Amma tıpkısı Zalim çekişme uçağı Türkiye aracılığıyla düşürüldüğünde Rusya, mukayyet resmi bire bir özür mektubu alana kadar Türkiye’ye alın her tür yaptırımı uygulamıştı. Siz ise 34 şehidimizin hesabını sormayı bıraktık tıpkı kenara, ulusal gururumuzu ayaklar altına alma pahasına gidip Putin’in kapısında dakikalarca bekletildiniz. O hakaret yetmedi, bekleme görüntülerinin kamuoyuyla paylaşılmasını üstelik sineye çektiniz. Sizin o hep övündüğünüz ilkeli, azametli aut politikanız, işte ancak bu büyüklüğünde ilkeli, ancak bu kadar onurludur.

“RUSYA’NIN ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI ADIMLARI KABUL EDİLEMEZ”

Rusya, Türkiye üzere eke bir mutluluk. Bölgemizdeki gelişmeleri aracısız ya bile bilvasıta tesir gücüne sahip benzeri talih. İlişkilerimizi gür sancımak, Türkiye’nin ulusal çıkarına. Ancak, ilk Gürcistan’de uluslararası hukuku bulunmayan sayan müdahaleleri, arkası sıra hâkim tıpkısı şevket olan Ukrayna’nın Kırım bölgesini işgali, bilahare Ukrayna’nın işgali, bütünü arsıulusal hukuka aykırı. Bunlar kabul edilemez. İktidar ve uymazlık, kabul edilemez buluyoruz. Harbiden TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’un bu hafta Zagreb’birlikte 1.Uluslararası Parlamentolar Arası Katliam Platformu Toplantısı’na katılarak bu tutumumuzu kayda geçirmesini olumlu değerlendiriyoruz.

Ukrayna Parlamentosu Dışişleri Komisyonu ile TBMM Dışişleri Komisyonu’muzun toplantısında CHP temsilcisi namına şahsen ego, konuyu gündeme getirerek Sayın Şentop’a çağrıda bulunmuştum. ‘Türkiye en üst düzeyde bu toplantıya katılmalı’ demiştim. Sonuçta, Sedir’imizin Kırım Zirvesi’nde en son düzeyde iştirak sağlaması hem Kırım Tatarı soydaşlarımızı kıvançlı etti hem bile Rusya’nın hukuksuz işgali altında millî egemenliğini esirgeme mücadelesi veren Ukrayna’yı kıvançlı etti. Şentop, orada, ‘Rusya’nın Kırım, Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson’u ilhakını tanımıyoruz, bunlar yok hükmündedir. Katliam ve saz altındaki özge bölgeler dahil Ukrayna’nın yerey bütünlüğüne Türkiye sarsılmaz destek veriyor’ dedi.

“32’DEN AŞKIN YAT KARASULARIMIZDA, ARZ BIR IKI 13 TANESİ DEMİRLİ”

Meclis’imizin resmi tutumunu ortaya koyması açısından bunlar koca izahat. İyi, iyicene ama bu söylemle eylem birbirini tamamlamıyor. Saraydaki tek âdem yönetimi Rusya’evet kendisini anca bağlamış kim Sedir Başkanı’nın sözlerinin tek anlamı kalmıyor. Illet böyle diyorum? Bu fotoğraflar, umum birlikte Sayın Şentop Kırım Zirvesi’ndeyken dünya basınında düz aldı. Ne bunlar? Putin’in mir destekçisi Rus oligarkların yatları, öyle böyle değil, seçme biri 100 milyonlarca dolar. Bizimle hangi alakası var? Çünkü yatlar Türk limanlarına demirli. Arsıulusal müeyyide kararı var, tek yere gidemiyorlar. Vah vah, Türkiye’ye sığınmışlar. 32’den çok yat girmiş karasularımıza. Genişlik az 13 tanesini demirli şu anda. İsimleriyle, yerleriyle biliniyor: Preadator, Solaris, Titan, Ragnar, Romeo, Flying Fox, Halo, Eclipse, Anna, Garcon, Pasific. Kim bu oligarklar? Moskova’daki savaş makinesinin destekçileri, belki bile bilinmedik ortakları. Hangisinin, ne yatı Türkiye’nin neresinde, hepsi biliniyor, yazılıyor, görüntüleniyor.

“BUNUN PESPAYE YENİ REZA ZARRABLAR YARATMAKTIR”

Tığ burada savaşı kınayan bildiriler yayınlayalım, Şentop gitsin Kırım Zirvesi’nde konuşsun, sarayın umurunda değil. Onlar hangi yapıyor? Putin’in destekçilerine dal kanat açıyor. Bir dahi bunun hesabına ‘tarafsızlık’ diyerek bizi ve dünyayı kandırmaya çalışıyorlar. Tahıl güvenliği için düzenlenen diplomasi tarafsızlıktır, önemlidir, değerlidir. Hazar için çabalama izhar etmek, arabuluculuk girişimlerinde gezmek doğrudur amma buradan uyarmak isterim; bu fotoğrafın adı ‘tarafsızlık’ falan değildir. Bu fotoğrafın adı, açıkçası engelleyim fırsatçılığıdır, yaptırım fırsatçılığıdır. Bunun adı, yıpranmamış Reza Zarrablar yaratmaktır. Bunun adı, kullanılmamış ayakkabı kutuları demektir, yeni servet ittihaz makineleri demektir.

Bu yatların ülkeye girişine müsaade verenlere davet etmek isterim: Ukrayna’de yaşanan zulümden ölen, işkence gören binlerce sivilden haberiniz var mı? Yerinden edilen milyonlardan, ülkelerinin kurtuluşu amacıyla savaşçı Ukraynalı askerlerin eşleri ve çocuklarının Türkiye’ye sığındıklarından haberiniz var mı? Bursa’de, Eskişehir’da, Elazığ’birlikte ve bambaşka şehirlerde eğreti yerine konuk ediyoruz. Eskişehir’de birkaç kere ülfet ettik; belediyelerimiz, merkezi dalavere bindi veriyor. Bildiğim kadarıyla Sayın Emine Erdoğan, o anneleri bizzat ağırladı, çocuklarının konserini dinledi. O ant ki bu allahsız engelleyim fırsatçıları? Bu yatlar neyin nesi? Yani demin siz, Moskova’daki çekişme makinesinin ortağı bu oligarkları, Türkiye’ye sığınan o Ukraynalı kadınlar ve çocuklarla aynı kefeye mi koyuyorsunuz? Bu fotoğrafın anlamı kamu da budur.

Tamam, Türkiye bu yaptırımlara uymuyor. Ama bunun anlamı, değme istediğini yazmak olmamalıdır. Hukuken uymak zorunda olmayabilirsiniz ama tıpkı da yazılmış sıfır sağtöresel, vicdani ilkeleriniz namevcut mu sizin? On Paralık mi tasalı olmuyorsunuz bunları gördüğünüzde? İşin kolayını bulmuşsunuz. Ne lazım var vicdan azabı duymaya? Tıpkı iş sizi çokça mu erinçsiz ediyor? Hemencek sarayın sansürcüleri devreye girsin, herkesin gördüğünü biz görmezden gelelim. Bu haberlere ‘dezenformasyondur’ damgası vurun geçsin, rahat etsin vicdanlarınız. Savaşmış, kadınlarmış, çocuklarmış, ölüyormuş, kimin umurunda.”

Share: