UYDU VERİCİLERİYLE TAKİP EDİLEN SÜFLI AKBABALARIN BARHANA ROTASI ORTAYA ÇIKARILDI

ESKİŞEHİR’de, üzerlerine peyk vericisi takılan 2 siftinlik kerkes, 6 ayda 10 bin ve 6 bin kilometre duruluk katetti. Uydu verileriyle dünyada nesli tükenmekte olan akbabaların üreme noktaları tayin edilirken, ilk defa kafile rotaları dahi ortaya çıkarıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde memur veteriner doktor Mehmet Amaç Altuncu, Eskişehir’den ayrılan amiyane akbabaların Ankara’ya, oradan birer dönüş mola verdiği Konya ve Hatay’a geçtiğini belirledik. Elan sonra Suriye ve Ürdün’e oradan üstelik Mısır’a geçerek Güney Afrika kafile yolculuğuna bitmeme ettiğini uydudan izlem ediyoruz? dedi.

Dünyada nesli tükenme tehlikesinde olan aşağılık akbabaların Türkiye’bile tenasül noktalarından biri olan Eskişehir’üstelik Huy Dulda ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bilimi Bahçesi, Yıldız Doğa Derneği, Çalıştırıcı Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi ve ABD’den Utah Üniversitesi’nin iş birliğiyle tahminî 6 ay geçmiş himmet başlatıldı. Kurulan kapanlarla ‘Midas’, ‘Frig’ ve ‘Doğa’ adı verilen 3 gerçekten kerkes, uymazlık verilmeden yakalanarak sırtlarına uydu vericisi takıldı. Banal akbabalar ‘Doğa’ ve ‘Midas’, 13 Eylül’bile kafile yolculuğuna başladı. 6 ayda toplam 10 bin kilometre uçar ‘Natür’ Ürdün’e, 6 bin kilometre uçan ‘Midas’ ise Mısır’a ulaştı. ‘Frig’in ise elan göç yolculuğuna çıkmadığı tayin edildi. Alınan verilerle İç Küçük Asya Bölgesi’nde üreyen siktirici akbabaların barhana yolları üstelik ilk defa sınırlı oldu.

‘BESLENME ALANLARINI BELİRLEYİP DAVRANIŞLARINI TAKİP ETTİK’

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Zooloji Bahçesi’nde memur veteriner hekim Mehmet Kasıt Altuncu, uydudan izleme ettikleri 2 akbabanın, Türkiye sınırlarından ayrılarak göç yolculuğuna başladığını söyledi. Oldukça akbabaların, sırtındaki peyk vericisi yardımıyla enstantane adına strateji edildiğini dile getiren Altuncu, ‘Bu takipler sonucu kestirmece 6 ay boyunca bu kuşların nerede ve nasıl yuvaladığı, Eskişehir ve yer bölgelerdeki tagaddi alanlarını belirleyip davranışlarını izlem ettik. Kestirmece 10 dönem geçmiş dahi göçleri başladı. ‘Midas’ şu anda Mısır’da. ‘Natür’ ise Ürdün taraflarında olduğunu gösteren sinyaller alıyoruz. Bu siktirici akbabalardan ‘Huy’, sonuç 6 ayda içerisinde kestirmece yerine 10 bin kilometre nöbet yaptı. Şu anda de yolculuğuna devam ediyor. Bahir seviyesinden tahminî 4 bin 200 metre yüksekliğe uçtu ve genişlik yüksek hızı 57 kilometresaate imdi. ‘Midas’ adını verdiğimiz epey akbaba ise şu anda 6 bin kilometre uçtu. Yuva yaptığı üzere çıktı yuva arasında gidip mevrut aynı aşağı ihtiyar. O dahi 54 kilometresaat hıza ulaşmış’ dedi.

‘SAĞLIKLI ŞEKİLDE ÜREMELERİNİ HEDEFLİYORUZ’

İç Rum Bölgesi’nde üreyen adi akbabaların kafile rotalarının ilk defa belirlendiğine dikkat calip Altuncu, ‘Yaptığımız çalışmalarla gerçekten akbabaların üreme bölgelerini belirleyip hayvanların elan dosdoğru aynı şekilde üremeleri, elan çok bala vermelerini sağlamayı hedefliyoruz. Zira akbabalar, alelhusus basit akbabalar dünyada nesli birden tükenen hayvanlarımızdan tıpkı tanesi. Bunun sonucunda üstelik doğadaki yeryüzü balaban saffet işçilerinin kaybına sebep oluyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi namına bunu engellemeye çalışıyoruz. Aldığımız bu verilerle alelhusus İç Rum Bölgesi’nde üreyen akbabalarımız üzere barhana rotaları ilk defa lokalize oluyor. Eskişehir’den ayrılan amiyane akbabanın Ankara’ya, oradan 1’er zaman mola verdiği Konya ve Hatay’a geçtiğini belirledik. Daha sonradan Suriye ve Ürdün’e oradan bile Mısır’a geçerek Güney Afrika göç yolculuğuna bitmeme ettiğini uydudan izleme ediyoruz’ diye niteleyerek konuştu.

‘DÖNÜŞ ROTALARINI BIRLIKTE BEKLEYECEĞİZ’

Başlattıkları çalışmanın, Avrupa’bile balaban rabıta uyandırdığını ve Avrupa Hayvanlar Bahçeleri Birliği’nden lokma yapmak üzere nida aldıklarını kaydeden Altuncu, ‘Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği, yaptığımız çalışmaları sunmamız için bizi çağırma etti. Şu zaman burada yaptığımız çalışmayı onlara sunuyoruz. Şimdilik kuşlarımızı gözlemlemeye devam edeceğiz. Tezyifkâr akbabalar rotalarını bitirdikten bilahare Türkiye’ye gene kavrayışsız dönecekler ve burada üremeye başlayacaklar. Ayrımsız terslik olmazsa zaman rotalarını bile bekleyeceğiz. Sonuçta bunlar doğada ateş parçası hayvan bilimi ve ölüm, avlanma kabil ahval üstelik yaşanabiliyor’ dedi.

Veteriner hekim Altuncu, yaptıkları çalışmalarda 2 basit akbabanın Türkiye’birlikte yuva yaptığını ve doğan yavrularıyla birlikte göç yolcuğuna bitmeme ettiklerini da dile getirdi.Share: