Van’da sıcak su kaynakları termal otel projesiyle ekonomiye kazandırılacak

Türkiye’nin genişlik antipatik yerleşim yerlerinden Van’ın Çaldıran ilçesinde, düzlük altı ısıdam su kaynaklarının ekonomiye kazandırılması için hayata geçirilen termal otel projesiyle hem kente gelen turist sayısının hem da istihdamın artmasına ulama sunulması hedefleniyor.

Sıcaklığın kışın sıfırın altında 40 dereceye büyüklüğünde düştüğü ilçede, üç firma, 20 dönüm araziye ski merkezi, kaplıca, sauna, apart villalar, havuzlar, aquapark, spor salonları, cümbüş ve tatil mekanlarının olduğu üretim yapılması için proje hazırlayarak Tarım ve Rustik Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) başvurdu.

Projenin akseptans edilmesiyle düzlük altından 90 dereceye kadar ısıdam suyun çıktığı Ayrancılar bölgesinde çalışmaya başlayan firmalar, anif inşaatını bitirdikleri tesisi, gelecek sene haziran ayına büyüklüğünde hizmete açmayı planlıyor.

Ziyaretçilere kayak ve termal turizm imkanlarından benzeri arada yararlanma imkanı sunulacak tesisin hem jeotermal su kaynaklarının değerlendirilmesine hem birlikte kentteki turizm hareketliliğine ulama sunması bekleniyor.

” İzlanda’daki semavi lagünler kabil kışın ortasında yunak akarsu keyfi yaşanacak”

Proje koordinatörü Tarım Mühendisi Yusuf Müfrit, havası soğuk olan ilçenin varlıklı meydan şeş sıcak su kaynaklarını gitmek için projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

İlçede 6 yıl evvel yatırımcıların aynı araya gelerek jeotermal camekân kurduğunu anlatan Lüks, “Türkiye’nin genişlik sevimsiz yerlerinden biri olan Çaldıran’dahi, termal su kullanılarak eksiklik 40 derecede, yılın seçme döneminde üretim yapılıyor. 2 yıldan bu yana dahi ilçede termal turizmin geliştirilmesi amacıyla say yürütüyoruz. Otel binası, apart villalar, havuzlar yapılıyor. Şu ana büyüklüğünde 50 milyon liraya mümasil envestisman yapıldı. Çalışmaların tamamlanmasıyla burada yılda genişlik bir iki 200 bin kişinin ağırlanmasını hedefliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

İlçede kayak ve termal turizmin birbirine bütünleşmiş edileceğini, bu sayede turistlerin değişik aynı dinlence deneyimi yaşayacağını vurgulayan Baş Döndürücü, şöyle devam etti:

“Termal ve ski aynı ufuk içre çokça bulunmaz bulunur. Burada o çeşni dolay plana çıkıyor. Buranın kışı haddinden fazla angın. Uzun müddet kar yerde kalıyor. Bu temaları işleyecek olan tesisimiz ilçenin hesaplı ve toplumsal kalkınmasına bile olumlu bastırık yapacaktır. 50 milyon lira envestisman yapıldı ama bu bitmeme ediyor. Yılın her döneminde, bildirme sevimsiz günlerde birlikte girilebilecek havuzlar yapacağız. İzlanda’daki semavi lagünler gibi burada üstelik kışın ortasında yunak akarsu keyfi yaşanacak. Yılın seçme döneminde esenlik turizmine seslenme edecek ve yüzlerce kişiye hem doğrudan hem de bilvasıta namına aksiyon imkanı yaratacak.”

Van’ın komşu ülkelerden dahi seyyar çektiğini, nazik tıpkı turizm hareketliliğinin yaşandığını aktaran Müfrit, Çaldıran’ın konaklama tesislerindeki kopukluk dolayısıyla bu pastadan payını alamadığını, tesisle bu açığı üstelik kapatacaklarını anlatım etti. ???????Share: