Vekil Çekicilik, Rize’de “2023’e Akıllıcasına Şehir Buluşmaları”nda konuştu Açıklaması

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Çalım, Türkiye’de sürdürülen kentsel inkılap çalışmaları ilişkin, “Şu ana büyüklüğünde 3.2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Halihazırda 250 bin konutumuzun dönüşümü 81 ilimizde devam ediyor.” dedi.

Kültür Park’ta planlı “2023’e Akıllıca Site Buluşmaları” programına katılan Bakan Gurur, Rize’üstelik dönme içinde birçok izlence gerçekleştireceklerini belirtti.

12 Teşrinisani Düzce depreminin üzerinden 23 sene geçtiğini anımsatan Gurur, depremlerde ve afetlerde mevt edenlere Allah’tan yağmur, yaralılara onma temennisinde bulundu.

Alım, Türkiye’birlikte şehirlerin ve insanların geleceğinin önünde ayrımsız hareket gerçeği olduğuna dikkati çekerek, akıbet 100 yılda yaşanan depremlerde 80 bin kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan eliyle başlatılan ve Türkiye’nin sunu büyük şehircilik hareketi olan Kentsel Transformasyon Seferberliği ile 81 ilin tamamında afetlere alın riziko haiz tam binaları yenilediklerine değinen Çekicilik, şöyle konuştu:

“Dönüşümün tıpkısı benzerini Rize’dahi yapıyoruz. Rize hareket bölgesi değil amma maatteessüf sağlıksız konutlarımızın olduğu aynı site. Dolgu yapılmak aracılığıyla mamul binalar teknik ve katılık açısından yönetmeliklerimize makul değil. Inkılap sürecini hep birlikte sürdürmek zorundayız. Şu esas büyüklüğünde 3,2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Halihazırda 250 bin konutumuzun dönüşümü 81 ilimizde bitmeme ediyor. Gene bugüne büyüklüğünde hiçbir ülkenin üstesinden gelemeyeceği mânialı, zahmetli, martir, gazi ailelerimize, birlik elverişsiz gelirli vatandaşlarımıza son yılda 1 milyon 170 bin çatı yaptık, teyit ettik.”

Marmara ve Düzce depreminden sonradan uygulamaya geçen bina denetim sistemiyle 6,6 milyon sülale ve gelişim yerinin denetimini tamamladıklarını aktaran Gelgel, sonunda 24 milyon vatandaşın depreme dayanabilen konutlarda yaşamasını sağladıklarını söyledi.

“Türkiye Yüzyılı”nda hedefleri olduğuna işaret fail Gurur, “2035 yılına büyüklüğünde parçalanmamış Türkiye’bile zelzele dönüşümüne girmemiş hiç tıpkı alan bırakmak istemiyoruz ve bu çerçevede 81 ilimizde belediyelerimiz, milletvekillerimiz, vatandaşımız ile gelişigüzel bu transformasyon sürecini yürüteceğiz. Bunu gelişigüzel milletimizle başaracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu anlayış çerçevesinde bu adımlarımızı atacağız.” ifadelerini kullandı.

AFAD’ın Türkiye genelinde zaman saat 18.57’üstelik “Çök-Kaşkariko-Tutun” tatbikatı gerçekleştireceğini anımsatan Çekicilik, kendilerinin da tatbikata Rize’dahi katılacaklarını vurguladı.

-“Nazik işlerimizi karalamaya kalkanları de görüyoruz”

Türkiye’nin beniz yılda üretilecek işleri 20 yılda Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde yaptığına dikkati çeken Gelgel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sırada ülkemizin çokça daha ileriye nakil hedefimiz var. Büyüklerimiz, ‘gayesiz koca kısmetsiz kalır’ diyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde “Türkiye Yüzyılı” vizyonumuz ile lider ülkeler arasında girmek, bundan ahir geleceğimizi bırakacağımız çocuklarımıza evlatlarımıza gönençli tıpkı Türkiye bırakmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Biz hizmet üretirken, ürün üretirken, başarı hikayeleri yazarken maalesef algı üretenleri üstelik büyük işlerimizi karalamaya kalkanları birlikte bütün alay malay görüyor, tanık oluyoruz. Beceriksizlikle, aksiyon bilmezlikle, liyakatsizlikle şehirlerimizin birikimlerini heba ettiklerini görüyoruz. ‘Engelleniyoruz’ siyaseti yapıyorlar. Tehlikesiz olun hiçbir işlerine engel vurmuyoruz, bariyer olmuyoruz. Bizden ne talep ediyorlarsa bilcümle vatandaşımızın, milletimizin lehine talepleri gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye bitmeme edeceğiz. Kimseyi ötekileştirmedik ve herkese kucak açtık ve 81 şehrimizde, 85 milyon vatandaşımız ile gelişigüzel yürümeye, milletimize hizmet etmeye, şehirlerimize eser kazandırmaya Allah’ın izni milletimizin duaları ile bitmeme edeceğiz.”

Asır açan toplumsal hamlelerle, DOĞRU Öğür’nin kitap sancağını en son seviyeye çıkaracaklarına işaret fail Gelgel, “Bunu teşkilatımız ve vatandaşımız ile gelişigüzel yapacağız. Bu iyicene şehirden, bu iyice beldeden çıkıntı, cümle ülkeye derman olmuş sevgili liderimiz sayın Cumhurbaşkanımız, genel başkanımızı Halk İttifakımızı 2023 yılında yeniden başkan yapacağız ve “Türkiye Yüzyılı” hikayesini hep birlikte başlatacağız.” diyerek konuştu.

Rize’dahi yapımı devam fail projeler

Rize’ye milyarlarca teklik sayımsız işaret kazandırdıklarını tamlayan Kurum, tıpkı yandan ulus bahçesi projeleri ile kentin güzelliğine görk kattıklarını, başka yandan tabii alanlardaki dokuyu himaye altına alarak gelecek nesillere genişlik evire çevire şekilde ulaştırmaya hız gösterdiklerini anlatım etti.

Çekicilik, Rize’de gelecek nesillere miras bırakacak, vatandaşların kan alabileceği 3 bakir millet bahçesi kurduklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Şehrimize büyüklüğü 391 bin metrekare olan 3 millet bahçesi kazandırıyoruz. Güneysu Budun Bahçemizin yapımına devam ediyoruz. İnşallah, mart 2023’te vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İyidere Ulus Bahçemizde üstelik çalışmalarımızı birlik hızımızla sürdürüyoruz. Rize Dalan’deki kavim bahçemizin da proje çalışmalarına bitmeme ediyoruz. Ara ayı içerisinde ihalesini yapacağız ve 2023 yılında Rize’nin sahilini bisiklet ve tutum yollarıyla, millet kıraathaneleriyle, nebatat alanlarıyla, asıl asıl nebat ve dikme türleriyle, piknik ve tatil alanlarıyla Rize’mize kazandıracağız.”

Rize’da TOKİ marifetiyle yatırımların devam ettiğini vurgulayan Gurur, “Bugüne büyüklüğünde yatırım bedeli 3,2 milyar liralık olan 2 bin 903 konut ile beraber 79 dükkan ve onlarca sosyal donatı alanını yaptık konfirmasyon ettik. Rize’de aktüel yatırım değeri 5 bilyon teklik olan bin 965 hane, 404 şube, 240 dükkan, köy evleri, çay gelgel evleri, kavim bahçelerimiz, cami, park ve termal bünye ile konaklama birimlerinin yapımına devam ediyoruz.” dedi.

Alım, Rize genelinde bir zaman meydana gelen yeğin felaketlerinin da yaralarını sarmaya devam ettiklerine değinerek, “Mecmu afetzede kardeşlerimize karye evlerini yapıyoruz. Bu evlerimizi bile küçük ay 2023’te vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Çayeli Büyükköy’dahi 60, Kalıp Muradiye’dahi 40 tevessül etmek amacıyla 100 facia konutumuzun yapımına bitmeme ediyoruz. Vatandaşlarımıza saraka verdiğimiz şekilde önümüzdeki yıl bitireceğiz.” ifadelerini kullandı.

-“Altılı Ganyan masa bunları sahne etse bu projeleri yapamaz”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Cumhuriyet Altını tarihinin sunma iri toplumsal ev projesi olan “İlk Evim, İlk İş Yerim”e başladıklarını aktaran Alım, milletin ne devir ihtiyacı olursa orada olduklarını söyledi.

Projenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortaya koyduğu seziş çerçevesinde gerçekleştirildiğine dikkati calip Gurur, şunları kaydetti:

“İşçi, tüvana, hatun kardeşlerimize kontenjanlar yazmak aracılığıyla kira öder gibi, üste kiranın üstelik altında şartlarda sülale sahibi olacakları projemizi başlattık. Biz projemizi açıklar açıklamaz mesai arkadaşlarımızla, mimar mühendis kardeşlerimizle nazik benzeri cansiparane çalıştık. 40 gün kabil kısa bire bir sürede 17 ilde 5 bin 615 konutumuzun temelini attık. Yani altılı ganyan masa bunları fon etse bu projeleri yapamaz. Tığ önceki temellerimizi sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle attık. 7 Teşrinisani’de Ardahan ve Şırnak’ta evvel ad çekme çekimlerimizi yaptık. İnşallah cümle ad çekme çekimlerimizi mart 2023’e büyüklüğünde tamamlayacağız ve söz verdiğimiz şekilde konutlarımızı 2 yıl içre tamamlayacağız.”

Rize’bile 3 projede bin 100 konut nesir edileceğini aktaran Çalım, “Güneysu’de 350, Hat’üstelik 673 ve Şekil Kendirli’dahi 77 basamak yapacağız. Bunun beraberinde yeniden 300 konutluk imarlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Belirlediğimiz tasrif çerçevesinde yapabilecek. Başvurular 15 Teşrinisani’a kadar bitmeme ediyor.” dedi.

Kurada ismi çıkmayan vatandaşlara üstelik değinen Hava, 2023-2028 yıllarına ilgilendiren Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle konulan aynı murat olduğunu, bu çerçevede çalışmalarına bitmeme edeceklerini vurguladı.

Rize’de tarihi birikimini geleceğe yollamak yerine büyüklüğü kestirmece 1 milyon metrekare olan 11 alanda kentsel dönüşüm çalışmalarına bitmeme ettiklerini hatırlatan Çalım, şöyle devam etti:

“Şekil’deki Çarşı ve Piriçelebi Mahallesinde, Taşlıdere’de, Yağlıtaş’ta, Salarha’da, Reşadiye’üstelik, Tophane’dahi, Ortaköy’birlikte, Kaplıca’de, Hemşin ve Çamlıhemşin’de inkılap faaliyetlerimiz parçalanmamış hızıyla devam ediyor. Yağlıtaş’ta 400 hane ihtiraz alanımız var. Bu çekince konutları dahi kent zarfında sıkışmış batma riski mevcut binalardaki vatandaşlarımıza öneri edeceğiz. Konutlarımız ödemek için. Basamak bedellerini yıpranmamış alacakları basamak bedellerinden intibak etmek suretiyle, farklı tutar varsa 15-20 yıla yansıtmak suretiyle Rize’nin merkezini koruyama devam edeceğiz.”

Gurur, Taşlıdere Mahallesinde 133 basamak, 21 dükkanın bu sene sonuna kadar bitirileceğini, Tophane Mahallesinde 107 hane, 46 dükkan ve caminin ise yapımına bitmeme edildiğini kaydetti.

Yağlıtaş Mahallesinde bir numara etapta 465 konutun, 4 işyeri ve caminin yapımını sürdürdüklerini ve ati yıl içinde tasdik edileceğini tamlayan Gelgel, şunları söyledi:

“Yine Çarşı Mahallemizde 404 bölüm ve 133 dükkanın yapımına bitmeme ediyoruz. İnşallah bu konutlarımızı bile 2023 yılında teyit edeceğiz. İnşallah burada açtığımız koruidor ile alay malay denizden alacağı içki ile birlikte şehrin içi soluk kayran tıpkı düz haline gelecek. Buradaki esnafımız huzur zarfında mesafelik geçirecek. Salarha’üstelik 465 ev ve 12 dükkanın yapımında ise sona geldik. Önümüzdeki günlerde hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Esasen Form’üstelik Hayrat Mahallesinde 283 hane, 14 dükkanın yapımında sona geldik. Bu konutlarımızı bile genişlik kısa sürede teslim edeceğiz. Güneysu’de 143 konutumuz var. Nisan 2023’te teslimlerini gerçekleştireceğiz. Bunun yanında riskli çatı adına tayin edilen bin 419 göz ve dükkanın birlikte dönüşümünü sağladık. Kentsel inkılap kapsamında bugüne kadar 135 milyon lira kira yardımı, proje uygulaması ve kamulaştırma desteği sağladık.”

Rize’bile İller Bankası yoluyla atılmış sudan içmece suyuna ve şehircilik uygulamalarına kadar benzeri çokça alanda say yaptıklarını nâkil Çalım, bugüne büyüklüğünde mecmu şehircilik uygulamaları amacıyla 2.6 milyar liralık değerinde 176 projenin tamamlandığını anlatım etti.

Çekicilik, Ayder Yaylası’nda sefer ve altyapının tamamının İller Bankası sebebiyle yenilediklerini, Ayder Restorasyon ve Esirgeme Projesi kapsamında TOKİ eliyle bun 917 araçlık bağlı otoparkın yapımına bitmeme edildiğini ve bu sene böylecene bitirileceğini rapor etti.

Programa, DOĞRU Parti Umumi Komutan Yardımcısı Hayati Müellif, YANLIŞSIZ Parti MKYK Üyeleri Alperen Birinci, Bilgelik Değer, Şevki Şar, Cüneyt Yüksel, Ahmet Bilal Kıymaz, DOĞRU Fırka Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar ve Ilkbahar Erkek, DOĞRU Tümen Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakırdoğan, DOĞRU Tümen Gümüşhane Milletvekilleri Hacı Osman Akgül ve Cihan Pektaş, DOĞRU Tümen Kargaşa Milletvekilleri Şenel Yediyıldız ve Metanetli Gündoğdu, AK Öğür Giresun Milletvekilleri Sabri Öztürk ve Paha Münevver birlikte katıldı.

Share: