Vekil Karaismailoğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı Işık Müşahede Töreni’ne katıldı Açıklaması

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, havza ayrımı gözetmeden, panel tercihlere bakmadan, nerenin yola ihtiyacı olursa oraya kere yapmayı ilke edindiklerini belirterek, “Bizim hizmet anlayışımıza bakarak, ‘Halka bakım, Hakk’a hizmettir.’ Bizler eller üzere algı oyunlarıyla iftiralarla halkımızı yanıltmıyoruz. Başlayan yatırımları toprakla kapatmıyoruz.” dedi.

Gebze OSB-Darıca Kenar Metro Hattı Işık Rüyet Töreni’ne katılan Karaismailoğlu, ülkenin canlı sanayisinin simgesi Kocaeli’da, ulaşım kalitesini elan da yukarılara döşemek hesabına çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Karaismailoğlu, 14 Haziran 2021’dahi Gebze-OSB-Darıca Deniz Boyu Metro Hattı’nın tünel kazı çalışmalarını başlattıklarını, aradan güzeşte 15 maaş sürede 7/24 esasına bakarak çalışarak ayrıca şişman olgunluk kaydettiklerini aktararak, “Verdiğimiz tamlık sözleri sancımak üzere çalışıyor, halkımıza harıldamak amacıyla çabalıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eriştirme ve haberleşmede 20 yıldır iri aynı saldırı gerçekleştirdiklerine meni fail Karaismailoğlu, 100 yılda yapılabilecek işleri 20 yılda gerçekleştirdiklerini, dünyayı Türkiye’ye bağladıklarını kaydetti.

Karaismailoğlu, temas etmek temas etmek ördükleri bu sistemde çipo yollarının modernleştirilmesi adına bile çok çalıştıklarını anlatarak, Türkiye’birlikte demir yolları reformunu başlattıklarını, tembel küsurat demir yollarına iri yatırımlar yaptıklarını ve yapmaya birlikte bitmeme ettiklerini dile getirdi.

“14 site içi raylı sistem hattımızda da inşaatlarımız bitmeme ediyor”

Karaismailoğlu, Türkiye’yi çipo ağlarla örmeye bitmeme edeceklerini vurgulayarak, demir yolları üzere teknolojik altyapı ve hizmet süreçleri standartlarını belirlediklerini, özellikle dijitalleşmiş, emin bire bir demir hat ağı amacıyla çalıştıklarını belirtti.

Yerli ve milli teknolojileri üretmenin, eşkâl sığa alanını genişletmenin, kâin hatları rehabilite etmenin, hizmet odaklı, beyinli ve ilişik altın taşımacılığı geliştirmenin öncelikleri olduğunu aktaran Karaismailoğlu, “Bir yandan şehirlerarası demir yolu ağını geliştirirken ayrıksı yandan ülkemizdeki şehir içi raylı sistem yatırımlarımıza birlikte bitmeme ediyoruz. Türkiye genelinde 12 şehrimizdeki toplanmış 812 kilometrelik şehir içi raylı cümle hattı işletiliyor. Bu hatların 312,2 kilometrelik bölümü Bakanlığımız eliyle yapılarak hizmete açılmıştır. Antrparantez Bakanlığımız yoluyla yapımı devam eden 14 kent içi raylı hep hattımızda dahi inşaatlarımız bitmeme ediyor. Bunların toplanmış uzunluğu 185 kilometredir.” diye konuştu.

Bu yatırımların yer önemlileri arasında Gebze OSB Darıca Yaka Raylı Hep Hattı bulunduğuna değinen Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“15,4 kilometre çift gestalt sistemiyle nesir ettiğimiz hattımızda 11 istasyon var. Saatte 90 kilometre dizayn hızındaki hattımız amacıyla 28 uzlaştırıcı dahi projemiz kapsamında hizmete alacağız. Metro araçlarımız yüzdelik 60 yerlilikle Türkiye’birlikte üretilmektedir. Araçlarımız bilcümle sürücüsüz olarak modern teknolojiye uygun tasarlandı. Antrparantez uyuşma kapsamında, OSB istasyonunun tahminî 1 kilometre kuzeyinde 92 bin 984 metrekarelik antrepo ve hizmet alanı mensur ediyoruz. Metro hattı inşaatında zaman itibarıyla yüzdelik 63 oranında artma sağladık. Proje kapsamındaki mecmu 27 bin 354 metrelik tünelin 26 bin 316 metresinin kazısını tamamladık. Hedefimiz; projenin Gebze OSB-Gebze Gar (Marmaray) arasını, yani 11,5 kilometrelik kesimini, 2023 yılının sonunda, Gebze Gar-Darıca Periferi arasındaki 4 kilometrelik kesimini dahi 2024 yılında hizmete açmaktır. Bu tünelin ucunda gördüğümüz kandil, sadece ticaretin, kalkınmanın, seyahatin değil, ayrımsız zamanda 2023’ün ışığıdır.”

“Yaşıt gösterilen projeler yapmayı sürdürüyoruz”

Karaismailoğlu, bugün gözgü birleşimini yapacakları hattın, Gebze Birleştirme Uran Bölgesi, Gebze ve Darıca ilçeleri arasındaki kara yolu bağlantısına alternatif tıpkısı tercih olacağından bahsederek, bu şekilde bölgeler arasındaki muvasala ağının çok daha güçleneceğini, hattın tamamlanmasıyla Gebze ile Darıca arasındaki erişim süresini 1 saatten 24 dakikaya indireceklerini bildirdi.

Hattın günde 330 bin yolcu kapasitesine erbap olacağını, bu hatla 2023’ten 2047’ye kadar 25 almanak perspektifte güç hesaplı tasarruflar elde edeceklerini vurgulayan Karaismailoğlu, “Hatla önümüzdeki 25 yılda, yağız yolu bakım ve işletme kazancımız 356 milyon avro, kaymakamlık maliyetlerinin azalmasından kaynaklı kazancımız 7,5 milyon ekü, çekicilik, yerey akarsu temizliği ile abuhava, yeşil alan ve dirim bilimsel skala şeklindeki dışsal kâr kendisine bile kısaca 9,5 milyon ekü, zaman kazancı yerine 2 milyar 361 milyon ekü tutmak amacıyla toplamda 2 bilyon 734 milyon avro alacak sağlamış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, dünyaya önderlik edecek güç ve kaynaklara topluluk Türkiye’nin sürgit kalımlı kalmasının, çalışmaktan, üretmekten, yerli ve milli teknolojiler geliştirmekten geçtiğine dikkati çekerek, “Kim ne derse desin, tığ sizlerden aldığımız güçle ülkemizin lider olması için çalışıyor, örnek gösterilen projeler yapmayı sürdürüyoruz.” dedi.

Bu projelerle ülkeye kazandırdıkları eserlerle vatandaşları çok henüz gücük sürede çokça elan konforlu ve güvenli bir şekilde sevdiklerine ulaştırdıklarının altını çizen Karaismailoğlu, Darıcalı vatandaşları da haddinden fazla elan bodur sürede hem Gebze’ye ve hem da Marmaray’a, aceleci trene bağlayacaklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, teknoloji ve sanayinin nabzının attığı bu bölgelere mütenavip erişim sistemleri kurduklarını anlatarak, “Kocaeli üzere, İstanbul amacıyla, Marmara üzere ne yapsak yeridir, yerindedir. Karaca, albeni, bahir ve çipo yollarında yaptığımız her bir kilometre yolu akarsuya benzetiyoruz. Zira beherglas yolumuz, yapıldığı, geçtiği ve etkilediği bölgelerin üretimine, istihdamına, ticaretine, ekin ve turizmine güç katkılar sağlıyor. Mıntıka ayrımı gözetmeden, siyasal tercihlere bakmadan, nerenin yola ihtiyacı olursa oraya kat yapmayı öge edindik. Bizim bakım anlayışımıza bakarak, ‘Halka bakım, Hakk’a hizmettir.’ Bizler başkaları kabilinden alacak oyunlarıyla iftiralarla halkımızı yanıltmıyoruz. Başlayan yatırımları toprakla kapatmıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Sonuç 20 yılda ülkemizin herhangi bir karış vatan toprağına hizmetlerimizle mührümüzü vurduk”

Karaismailoğlu, 2 Ekim’bile Kadıköy- Pendik Metro Hattı’nın devamı niteliğindeki Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı Yer Altı Treni Hattı’nın açılışını da Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle yapacaklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Esbak yıllarda tamamladığımız Kadıköy-Pendik ortada etkin metro hattımızı 7,4 kilometre henüz uzun uzadıya Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar ulaştırıyoruz. Pendik D-100 ile Sabiha Gökçen Hava Meydanı arasındaki Fevzi Nüfuz Etmek, Yayalar, Şeyhli, Kurtköy mahallelerini birlikte metroyla buluşturuyoruz.

‘İnsanı yaşat kim büyüklük yaşasın.’ düsturuyla birçok yatırım ve dev proje SELIM Öğür döneminde hayata geçti. Serencam 20 yılda ülkemizin seçkin karış vatan toprağına hizmetlerimizle mührümüzü vurduk. Karaca, albeni ve demir yollarımızla ulaşımı; çabuk, tehlikesiz, konforlu ağıl getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Konforlu ve emniyetli yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik. Türkiye’nin önümüzdeki 30 almanak projelerini birlikte bugünden tasarladık. Eksiksiz iblağ modlarımız amacıyla 2053 Iblağ ve Geri Hizmet Ana Planı’mızı hazırladık. Sağduyulu ve değerbilir halkımız, testiyi afet ile suyu getireni ayırt etmektedir, edecektir.”

Nazır Karaismailoğlu, Gebze OSB-Darıca Kıran Raylı Bütün Hattı’nın eksiksiz bölümlerinin hizmete açılışında da gelişigüzel olmayı temenni ederek, metro hatlarının yapımına yardım sağlayanlara teşekkürname etti.

Konuşmanın peşi sıra Karaismailoğlu ve beraberindekiler tünele girdi.

Karaismailoğlu, tünelin değişik tarafındaki çalışanlarla telsiz görüşmesi yaparak aradaki son kısmın üstelik açılması talimatını verdi.

İş makinesiyle yapılan iş sonucunda akıbet kısım de açılarak tünelde ışık görüldü. Açılan kısımdan işçiler Türk bayrağıyla artık. İşçileri tebrik kartı fail ve işçilerin verdiği Türk bayrağını düz Karaismailoğlu, hizmetin uz ve hayırlı olmasını diledi.

Karaismailoğlu ve beraberindekiler, tünelde işçilerle ışık çektirdi.

Törene, Ilbay Seddar Müşkül, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, DOĞRU Fırka Kocaeli milletvekilleri İlyas Şeker Hastalığı ve Sami Çakır, Gebze Kaymakamı Mehmet Mehabetli Özyiğit, Gebze Şehremini Zinnur Büyükgöz, Darıca Belediye Reisi Utkulu Bıyık, Çayırova Belediye Reisi Bünyamin Çiftçi, DOĞRU Öğür Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP Kocaeli İl Başkanı Yunus Emre Aldanmaz, özge tören düzeni üyeleri ve şantiyedeki çalışanlar katıldı.

Share: