Yersiz olan dairesini 5 yıllığına depremzedelere açtı

Gereksiz olan dairesini 5 yıllığına depremzedelere açtı

KARABÜK – Karabük’ün Safranbolu ilçesinde etkili tıpkısı vatandaş boşta olan dairesini 5 yıllığına kira almadan, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremden sağlıklı adına kurtulan Peyda ailesine açtı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7’lik ve 7,6’lık depremler 10 ilde iri yıkıma el açtı. On binlerce insan hayatını kaybederken yüz bin civarında yurttaş dahi yaralandı. Depremzedelerin yaralarının sarılması amacıyla bati bir düzentileme yürütülürken Karabük’ün Safranbolu ilçesinde diri Mehmet Bal isimli yurttaş üstelik abes olan dairesini 5 yıl boyunca kira almamak neredeyse İmam Açıkça ve ailesinin kullanımına açtı.

“Akıbet anda merdivenlerden kendimizi sokağa attık”

Deprem çabucak yaşadıklarını anlatan İmam Bulutsuz (48), “Binanın sallanmasıyla kalkmam ayrımsız oldu sobanın beraberinde filhakika torunlarım yatıyordu. Bir bağırdım aynı elimle sobayı tuttum bir elimle torunları kucağıma alıp hariç çıktım sonuç anda merdivenlerden kendimizi sokağa attık” dedi.

Dışarıdayken çöken binaların olduğunu belirten Bariz, “Çevremizde çöken binalar oldu o binalardan tıpkısı arkadaşımızı kurtardığım kayran üç katlıydı kirişler çökmüştü duvarın arasına sıkışmıştı o soğukkanlılıkla evde araklama vardı makası almamla demiri kesince el birliği ile abiyi çıkardık amma hanımı ve çocuğuna yardımcı olamadık” ifadelerini kullandı.

Yalınlık, “Kahramanmaraş’tan Karabük’e hulul sebebimiz sonuçta ben orada kiracıyım karı gitti şuanda tıpkısı eş bulma lüksümüz namevcut. Çocuklarımızın riski vardı psikolojisi bozuldu kızımın çadırda kalıyorduk. Burada kızım vardı, baldızım vardı bacım onunla oturuyordu. Onların vesilesi ile aktarmalı kendisine Ankara’evet geldik oradan üstelik Karabük’e geldik. Burada Esentepe muhtarımız ve Mehmet abi, hayırseverler bize gelişim imkanı sağladılar, evlerini açtılar Tanrı razı olsun” diye konuştu.

Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi Narlı beldesinde eşi ve çocukları ile gelişigüzel dallı güllü Beyazıt Kanlıkılınç, yer sarsıntısı çabucak çocuklarını bir tane eğik evinden dışarı çıkarttığını daha sonra babasını kurtarmaya gittiğini aktararak şunları söyledi: “Babamlar inşaatta kalıyordu. Evleri inşaattı. Binaları canip yatmıştı. Onları çıkarttım. 3 bükülmüş evleri var babamların, mutfağın balkonundan girdim ve yan yatan binadan onları kurtardım ve tığ binadan çıktıktan sonradan çatı yıkıldı.”

Babasından kalma evini, depremzede Zahir ailesinin kullanımına verdiğini ve tek sevap kâm etmediğini kaydeden Safranbolu Esentepe Mahallesi sakinlerinden Mehmet Bal ise “Bu evimi henüz esbak depremde AFAD’a bildirdim. Hareket evet de apayrı bire bir kıyamet sebebi ile gelebilecek olan vatandaşlarımıza 5 sene boyunca meccani verdiğimi belirttim. Mahalle muhtarımız Hırslı Hatun bu aileyi getirdi. Mahallemizde 5 vatandaşa telefon açtık ve bu lüp içini 5 saatte donattılar. İki günden beri uğraşıyoruz. Yüzyıl Çelik haddehanesine gittik ve sağlıklı olsunlar İmam Degaje beye gelişim birlikte bulduk, doğrusu kendisi hizmet etmek istediğini söyledi ve devletten ayrımsız husus beklemediğini sürekli devletten arkalama alamayacağını belirtti. Şu dakika birlik kardeşlik haset, şu dakika siyaset gayrimümkün. Herkesin aynı görüşü vardır ama şu anda bu vatandaşlarımıza topluluk çıkmamız lazım. Vatandaşlarımıza topluluk çıktığımız sürece Türkiye’nin sırtı yere gelmez. Burası babamdan bize kaldı, elhak boştu ve özlük imkanlarımızla vatandaşlarımıza verdik burayı, oturabildiği kadar otursunlar kâfi ki gözyaşları dinsin” şeklinde konuştu.

Share: