Yeşilin tonları arasındaki Döngel Şelalesi ziyaretçilerini serinletiyor

Kahramanmaraş’ta ısıdam açıktan bunalıp serinlemek isteyenler, Onikişubat ilçesindeki Muşmula Şelalesi ve çevresindeki ensesi kalın florayı yeğleme ediyor.

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Muşmula Mahallesi’nde düz kayran şelale, ongun kökleri arasından dökülen sevimsiz suyu ve serin havasıyla yerli ve ecnebi turistlerin uğrak yeri oldu.

Başta Kahramanaraş olmak amacıyla Gaziantep, Adana, Adıyaman, Şanlıurfa, Hatay ve Osmaniye’den şelaleyi görmeye gelenler, çınar ve meşe ağaçları arasında su konusunda kurulu çardaklarda piknik yapıyor.

Ziyaretçilerine doğa yürüyüşü, alpinizm, fotoğraf safari kabilinden çok sayıda imkanı birlikte yanında sunan şelaleyi gezenler, yürüyüş sonrasında suya girerek serinliyor.

Döngel Şelalesi ve mesire alanının işletmeciliğini yapan Mehmet Küpe Çiçeği, AA muhabirine, şelalenin dağdan mevrut sularla beslendiğini dile getirdi.

Mevsim boyunca 20 bin birey konuşma ediyor

Döngel Şelalesi’nin havası, doğası ve erinçli ortamıyla ziyaretçilerini çektiğini dile getiren Küpe Çiçeği, “Genellikle Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye Adana ve Kayseri illerinden ziyaretçilerimiz geliyor. Zaman boyunca 20 bin kişinin müzakere ettiğini biliyoruz. Gurbetçi insanların artık yeğleme ettiğini görüyoruz.” dedi.

Şelalenin genellikle yaz mevsimlerinde tercih esilidğini vurgulayan Küpe Çiçeği, “Bilindik sıcaklar başladığı devir sabahleyin 5-8 ortada burası dolar. Çardaklarımızın hacısı hocası doludur. Kahramanmaraş’ın iyicene tercih edilecek yerlerinden ayrımsız tanesidir. Genellikle yoğunluğumuz veriş günleri. hafta arası biraz asude peki. 70 çardağımız var, çardakların bütünü hafta sonu doludur. İnsanlara alaçık yetiştiremiyoruz. Bazıları vadi bulamadıkları üzere anlayışsız aktarılma yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Serinlemek amacıyla şehir dışından geliyorlar

Sıcak açıktan bunalan ve genişlemek amacıyla ailesi ve akrabalarıyla alay malay Gaziantep’ten Döngel Şelalesi’ne gelen Ökkeş Şahbudak, Şelalenin delici ayrımsız görselliğinin olduğunu belirterek, “Gaziantep 41-42 paye. Ben daha ilkin burayı biliyorum. Gayet iyice bir yer, herkese başvuru ederim. Buraya akşamdan geceden geliyorlarmış. Bilseydik biz de gelirdik. Akrabalarımdan ilk defa gelenler vardı onlar bile kıvançlı kaldılar.” diye niteleyerek konuştu.

Gaziantep’ten mevrut Hasan Döner üstelik sıcaklıktan bunaldıklarını dile getirdi.

Ailesiyle dörtköşe bire bir kânunuevvel geçirdiğini dile getiren Döner Sermaye, “Benden evvel koca ve eniştemler gelmişti. Kalabalık tamam ve yetişemeyiz diye niteleyerek sabahın erken saatlerinde geldik. Antep’te suyun zarfında benzeri meydan olmadığı amacıyla çocuklarımızla biraz ayaklarımızı suyun içerisine sokup koridor geçireceğiz. Evde birlikte sıcakta otur, otur sıkıldık. Çocuklarım istedi onun amacıyla geldik.” ifadelerini kullandı.

Kent merkezinden mevrut Şükran Aslankaya üstelik şelalenin serinleten havasının kendilerine gani geldiğini belirterek “Sıcaklardan bunaldık akman bire bir hava alalım dedik. Çokça evire çevire, baya serin. Cıvıl Cıvıl ve bütün burada. Herkese tavsiye ederim. Ailemle beraber geldim.” dedi.Share: