Yurdun dört bir yanından Yörükler, Ertuğrul Gazi’yi adlandırmak üzere Söğüt’e geldi

Bilecik’te cemaziyelevvel başlayan “741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Yörük Şenlikleri”ne katılmak üzere yurdun dört bir yanından mevrut Yörükler törenle karşılandı.

Söğüt ilçesinde Hükümet Konağı uğrunda planlı merasim, Kaymakam Ömer Faruk Tuncer ve Şehremini İsmet Sever’in, bir nice ilden gelen Yörük grupları karşılamasıyla başladı.

Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra yaptığı konuşmada, Ertuğrul Gazi’nin Ahlat’tan Söğüt’e uzanan hümayun yürüyüşünün, Osmanlı’nın dünya devletliğine uzanan geçmiş adımları kendisine tarihte yer aldığını söyledi.

Osmanlı’nın asırlar boyunca atalarından aldığı tolerans, aktöre ve erdemi, adım adım fethettiği topraklara taşıyarak huzuru ve barışı yaydığını vurgulayan Kızılkaya, şöyle devam etti:

“Türk’ün töresini ve İslamiyet’in bulunmaz değerlerini kendine haslet edinen alperenlerin serdarı Ertuğrul Gazi, yiğit Yörükleriyle Söğüt’e otağını kurarak sıkıntılı edinmiş ve Osmanlı İmparatorluğu’nun tohumlarını buradan saçmıştır. Bu yüzdendir ki Osmanlı’nın tüm dünyada denk gösterilen hoşgörüsü ve kahramanlığı, filizlendiği topraklarda Yörük kültürünün izlerini taşımasındandır. Yüzyıllardır olduğu kadar bu yıl de kilometrelerce engin Ertuğrul Gazi’nin otağı Söğüt’e mevrut Yörüklerimiz, değerlere topluluk çıktıklarını bir sefer daha göstermiştir. Başta marazlı yatağından kalkıp mevrut, kundaktaki bebeğini alıp mevrut, işini gücünü ardında bırakıp mevrut Yörüklerimiz tevessül etmek için mecmu hemşehrilerimize tekrardan ‘hoş geldiniz’ diyor, sizleri yeryüzü kalbi duygularımla selamlıyorum.”

“Hedefe yürürken tasavvur fetihler, misyon şahadet, avuntuları ise gaziliktir”

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu ise Yörüklerin yürüyüşünün ömürlük olduğunu dile getirdi.

Yörüklerin günlük amaçlara değil ömürlük hedeflere yürüdüğünü dile getiren Tatlıoğlu, “Hedefe yürürken misyon fetihler, garaz şahadet, avuntuları ise gaziliktir. Bilirler ki esas tutum Kızılelma’yadır, Turan’adır, birliğedir, beraberliğedir. Bilirler ki o yolculukta asuman otağ, yer döşektir. Bu hümayun üslup zaman dahi Balkanlar’dan Türkistan’a, Baltıklardan Afrika’ya açık aynı coğrafyada örgütlenen Türk, Türkmen topluluklarıyla bitmeme etmektedir.” diye konuştu.

Oğuz Boyları Konfederasyonu Umumi Başkanı Mehmet Özer, Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin Kütahya’nın Domaniç ilçesini otlak, Söğüt’ü kışlak adına kullandığını hatırlattı.

O dönemde çadırdan imparatorluğa geçişin temellerinin atıldığını anlatan Özer, “3 kıtaya, 7 denize hükmeden bizler, kibar ve soylu bir milletin çocuklarıyız.” dedi.

Özer, Yörüklerin oran kurma kültürüne sahip bire bir cemiyet olduğunu sözlerine ekledi.

AK Parti Bilecik Mebus Essah Yağdanlık, Söğüt Kaymakamı Tuncer ve Belediye Reisi Sever de katılımcılara hitap etti.

Halk oyunları ve mehteran gösterilerinin peşi sıra Hükümet Konağı önünden mehter takımı eşliğinde Ertuğrul Gazi Türbesi’hangi planlı hezel yürüyüşüne, Vali Kızılkaya ve Milletvekili Çanak Yalayıcı ile beraberindekilerin yanında Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Burak Bilgelik, İl Uyanık Komutanı Albay Muzaffer Sandalet, İl Güven Müdürü Ertuğrul Namal, SELIM Öğür İl Başkanı Serkan Saika ve haddinden fazla sayıda hayat katıldı.

Share: