200’ün üstünde firma, 40 bini çok ziyaretçi: PSB Anatolia kapılarını açıyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Kırkpınar’da bu yıl PSB Anatolia Peyzaj, Ziynet bitkileri, Bostan Sanatları Fuarı’nın 5’incisine sülale sahipliği yapıyor. 7-10 Eylül tarihleri ortada açılacak fuar karşı Başbuğ Oylumlu, “60 bin metrekare belirgin alanda, 200’ün üzerinde firma ve 40 bini çok ziyaretçiye kapılarını açacak arsıulusal fuarın şiddetli olmasını diliyorum” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla 7-10 Ilkgüz tarihleri arasında bu yıl 5.’si gerçekleştirilecek PSB Anatolia Peyzaj, Bezen Bitkileri, Bostan Sanatları ve Ekipmanları Fuarı’nın basın lansmanı yapıldı. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Mefret’nin yanı sıra programda Orman Mıntıka Müdürü Saf Polat, temas ve kooperatif başkanları, Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman ve davetliler kayran aldı. Sektörün en nazik boş gelgel fuarına tıpkı öğün daha ocak sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını rapor eden Mefret, Avrupa standartları halinde kaliteden ödün vermeden ve planlı yerine üreti yapıldığında ihracatın artabileceğini söyledi.

“Sakarya’mız; süs bitkiciliği ve peyzaj sektöründe da Türkiye’nin arsıulusal kapısı haline geldi”

Mefret, Sakarya’nın haddinden fazla mehabetli organizasyonlara eş sahipliği yaptığını belirterek, “30’a fazla ülkeden sporcuları ağırladığımız Sakarya’mız; bezgi bitkiciliği ve peyzaj sektöründe dahi Türkiye’nin arsıulusal kapısı haline geldi. Peyzaj ve ziynet bitkiciliği sektörünün ilerleyişine paralel namına fuarımızda temas sabık yıl iştirak oranları ciddi şekilde artıyor. Sakarya kendisine üretimiyle, sağlanılan melfuf değeriyle, istihdamıyla ve aut tecim hacmi ile bu sektöre taraf veren şehirlerin başında geliyor” dedi.

“Sakarya kabil ekolojisi çok makul tıpkısı üretim sahamız var”

Gelişen teknolojinin şehirleşmeyi da artıran tıpkısı yanı olduğunu nâkil Muhteşem, “Bu artım sebebiyle mimari anlayışta peyzaj yüce bir vadi tutmaktadır. Dünyada birlikte bezen bitkisi talebi alelacele artıyor. Avrupa ülkeleri üstelik daha çok bu talebi karşılayamıyor. Ülkemizde üstelik süs bitkisi yetiştiriciliği eskiye göre ayrımsız ivme kazanmış durumda. Sakarya kabil ekolojisi çokça makul ayrımsız istihsal sahamız var. Aut mekan bezen bitkisi yetiştiriciliğinde altyapısı tam şirketlerimiz var. Kooperatiflerimiz ve üreticilerimiz ile dayanışma halinde, Avrupa standartlarında, kaliteden karşılık vermeden, planlı üretim yaparak, ihracatımızı artırabiliriz. Elimizdeki bu ekolojik ve beceri avantajları kullanabilirsek ayrıca kooperatiflerimiz marifetiyle korkulu bire bir tertip kurabilirsek zinde bir istihsal şehri olabiliriz” diyerek konuştu.

“Katılımcıları de bir tane tıpkı noktada buluşturacaktır”

Bütün 60 bin metrekare engelsiz alanda, 200’ün üzerinde firma ve 40 bini fazla ziyaretçiye kapılarını açacak uluslararası fuarın yeni tecim fırsatları da oluşturacağını tamlayan Mefret, “Katılımcılar; fuar alanı içerisindeki kurumlarla aracısız bildirişim ihdas olanağı sağlayacak. Böylece bellik bilinirliğini artıracak, yenilikleri tanıyacak, prestij sağlayacak ve sektördeki gelişmeleri ve beklentileri yakından takip edecekler. PSB Anatolia bitki türleri noktasında büyük ayrımsız portföyün birlikte, peyzaj ekipmanları ve makineleri konusunda yoğunlaşan katılımcıları bile tek tıpkı noktada buluşturacaktır. Fuarın gerçekleşmesine katkı sunan paydaşlarımıza, kooperatiflere, birliklere, Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman’a ve emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum. PSB Anatolia’nın şehrimize tatlıca iyi olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“200’ü çok firmamız vadi algı”

Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman, arsıulusal alanda çok koskocaman bire bir konumda olan Peyzaj, Ziynet Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı’na kısaca 40 bin ziyaretçi beklediklerini ifade ederek, “200’ü aşkın firmamız saha matlup. 7 ayrımlı konferansımız olacak. Fuarımızın art kısmında gelişim makinaları alanını üstelik bu sene harekete geçiriyoruz. Şu anda 18 üniversitemizin kültür ve orman fakültelerinden yarışacak öğrenci arkadaşlarımız olacak. Kestirmece 60 bin metrekare alanda fuarımız gerçekleştirilecek. Temas sabık sene üzerine koyarak ilerliyoruz. Şehrin dinamiklerinin harekete geçmesiyle bunlar başarılabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Sakarya, üretimin ve ihracatın merkezi, fuarın bile biricik merkezi olacak”

Fuarın paydaşlarından olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını rapor eden Orman Nahiye Müdürü Berrak Çelik, “Sapanca Kırkpınar’ın ocak sahipliği yapacağı fuar, bu sene de beklenenin üstünde bir katılımla gerçekleştirilecek. Sakarya, ülkemizde peyzaj ve süs bitkiciliğinde isminden söz edilen bire bir site. Seçkin yıl gelişen yapısıyla Sakarya, üretimin ve ihracatın merkezi, fuarın bile yegâne merkezi olacak. Orman Nahiye Müdürlüğü olarak fuarın başlangıcından bu yana hem ortaklık sağlıyor hem üstelik çalışma veriyoruz. Fuarımızın geçmiş şehrimize, ülkemize ve sektörümüze ulama sağlamasını diliyorum” dedi. – SAKARYAShare: