Acun Bankasından Ukrayna üzere 2,5 bilyon dolarlık ek teberru

Acun Bankası Grubu, Ukrayna- Rusya savaşının bir numara yılında Ukrayna üzere 2,5 bilyon dolarlık ekleme hibe açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada, bahis konusu 2,5 milyar dolarlık hibeyle temel hizmetlerin ve hükümet işlevlerinin sürdürülmesi üzere Dünya Bankası projesi kapsamında Ukrayna’nın bütçesine aracısız destek sağlanacağı aktarıldı.

Açıklamada, BENDE Arsıulusal Kalkınma Ajansı (USAID) yoluyla sağlanan fonların, akla yatkın harcamaların Acun Bankası marifetiyle doğrulanmasının arkası sıra Ukrayna hükümetine aktarılacağı kaydedildi.

Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass, konuya ilgilendiren açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşta bire bir yıl geride kalırken dünyanın Ukrayna’ya ve insanlarına verilen azgın yıkıma tanık olmaya bitmeme ettiğini belirtti.

Malpass, Acun Bankasının savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna’yı beslemek üzere mecmu 20,6 bilyon dolarlık hamur sağladığını, bunun 18,5 bilyon dolarının ödemesinin gerçekleştirildiğini ve 12 milyondan aşkın Ukraynalıya ulaştığını kaydetti.

Acil onarım projeleri vasıtasıyla Ukrayna halkını desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Malpass, toparlanma ve yeniden nesir çabaları için dahi hükümetle eş güdüm halinde olmaya devam edeceklerini belirtti.

Share: