Almanya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

– Almanya’birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

FRANKFURT – Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğunun 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı kapsamında düzenlediği resepsiyonda Türkiye Cumhuriyetinin 99. kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyetinin 99. kuruluş yıldönümü, Türklerin alçak namına yaşadığı Avrupa ülkelerinde ateşin tıpkı şekilde kutlanıyor. Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu, Dietzenbach kasabasında 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla resepsiyon düzenledi. Türk toplumunun ve çağrılı kâh Alman yetkililerinin tıpkısı araya geldiği resepsiyona ortaklık ağırbaşlı oldu. Resepsiyona Frankfurt’ta kâin Suudi Arabistan, Cezayir, Bosna Hersek, Fransa, Karadağ, Endonezya, Özbekistan, Kazakistan, Vietnam, Kolombiya, İspanya, Kamboçya, Rusya, Tayland, Peru, Türkmenistan, Lübnan, Pakistan Başkonsolosları ve diğer başkonsolosluklar birer çaşıt göndererek katılım gösterdi. Antrparantez Gücük Ay 2020’birlikte Hanau’daki ırkçı saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları ve 2018 yılında şimendifer rayları üzerindeki bire bir Almanı kurtarıp trenin altında kalarak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mustafa Alptuğ Sözen’in ailesi de resepsiyonda yerini aldı.

Frankfurt Başkonsolosu Fazilet Tunçer ve eşi Gül Tunçer misafirleri kapıda karşılayarak 99. sene dönümü ajanda fotoğrafı çektirdi. Şüheda üzere ihtiram duruşu ve Türkiye ile Almanya Milli Marşlarının çalınmasıyla başlayan resepsiyonda Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimiz, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde ulusumuzun verdiği bağımsızlık mücadelesinin bugünlere nail sunu kalıcı ve koskocaman mirasıdır. Bu düşündürücü günde ülkemizin bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü için canlarını ortaya koymuş kül kahramanlarımızın ermiş hatırası önünde nazikâne eğiliyoruz” dedi.

“Bölgemizde ve ötesinde istikrarın korunması ve çatışmaların önüne geçilmesine müteveccih çabalara öncülük ediyoruz”

Başkonsolos Tunçer Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaş gününe ayrımsız adım elan yaklaştığını, Avrupa’birlikte yaşanmakta olan cidal ve çatışmalar Türkiye’nin bünye felsefesini yapılanma eden “Yurtta hazar, cihanda sulh” ilkesinin hangi büyüklüğünde düşündürücü ve bulunmaz olduğunu benzeri defa daha ortaya koyduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin sulh ve düzenlilik, insan hakları ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında toptan düzeyde bitmeme eden çalışmalara sunma haddinden fazla konkre ulama yapan ve avangart roller üstlenen ülkelerin başında geldiğine değinen Başkonsolos Tunçer, “Arsıulusal toplumun sorumlu aynı mensubu yerine bölgemizde ve ötesinde istikrarın korunması ve çatışmaların önüne geçilmesine müteveccih çabalara öncülük ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve BM Genel Sekreteri Sayın Guterres liderliğinde planlı kırıcı gayretler neticesinde Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünyaya ulaşmasının sağlanması bunun yer mümasil örneklerinden biridir. İstanbul Hububat Anlaşması kapsamında bugüne kadar 8 milyon tonu çok tahıl ve tıpkı ürünün atıf edilmesi sağlandı. Sevkiyatın kesintiye uğramadan sürdürülmesine müteveccih diplomatik temaslarımıza pahal tıpkısı şekilde bitmeme ediyoruz. Savaşın giderek henüz yoğun boyutlar aldığını üzülerek gözlemlemekteyiz. Müzakerat aracılığıyla ulaşılacak adil ayrımsız barış temelinde çözüme kavuşturulmasına olan desteğimizi yineliyoruz. Unutmayalım savaşın iyisi, barışın kötüsü imkânsız” dedi.

“İnsanlarımızın Almanya’ya elan balaban kâr sağlayacaklarını düşünüyoruz”

Almanya’daki Türk kökenlilerin bilim, spor, hanek, yöntem ve hareket dünyası gibi takatli haddinden fazla alanda kaydettikleri başarılarla gurur duyduklarını rapor fail Başkonsolos Tunçer, “Başkonsolosluk kendisine arz şişman önceliklerimizden biri görev bölgemizdeki Türk toplumunun beherglas ferdinin toplumsal alanda adaletli ve denk şartlara eş olması ve hem Almanya hem üstelik ülkemiz için pozitif değer üretir bir konuda bulunmasıdır. Dillerini, kültürel ve manevi değerlerini uyarınca yaşatabildikleri ölçüde insanlarımızın Almanya’ya daha şişman fayda sağlayacaklarını düşünüyoruz. İki mutluluk arasındaki ruhlu insani bağlar bile bunu vazgeçilmez kılarken, hangi eyvah kim bibi rasist, ayrımcı ve yabancı düşmanı yaklaşım ve eylemlerin oluş bulduğu dahi tıpkısı esas. Fakat tamlık olumsuzlukları ve anlaşmazlıkları el birliği ve sağduyu ile aşabileceğimize olan inancımız tamdır” ifadelerini kullandı. Tunçer, davete icabet eden ayrımlı ülkelerin misyon temsilcilerine ve Alman siyasetçilere teşekkür etti.

“Türkler olmasaydı Hessen eyaleti bugünkü halinde olmazdı”

Hessen Eyaleti Avrupa ve Federal İşler Bakanlığı Müsteşarı Uwe Becker da konuşmasında Almanya’da kıpırdak Türk halkının Cumhuriyet Bayramını kutladı. Müsteşar Becker Almanya’daki Türklerin, ülkenin kazançlı ve içtimai refaha olan katkılarının iri olduğunu belirterek, “Türkler olmasaydı Hessen eyaleti bu günkü halinde olmazdı. Almanya bu günkü Almanya olmazdı. Türkiler lüzum gelişim güçleri gerekse bile kültürleriyle Alman toplumuna, Almanya’ya şişman katkılar sağlamıştır. Hessen eyaleti kendisine Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bursa ile olan kardeş şehir ilişkilerini elan de geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı yapanlara cebin zihin gösteremeyiz”

Frankfurt Belediye Reisi Peter Feldmann bile Cumhuriyetin 99. yapı yılı dönümünü kutlayarak Frankfurt’un 180 milletten insanların yaşadığı ve 200 farklı dilin konuşulduğu aynı kent olduğunu, Türklerin de bu şehrin balaban unsurları ortada saha aldığı anlatım etti. Salonda bulunan ve Hanau’daki ırkçı saldırıda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarını özellikle selamlayan Belediye Reisi Feldmann, benzeri Almanın hayatını kurtararak emrihak fail ve ismi tıpkısı tramvay istasyonuna verilen Mustafa Altuğ Sözen’in de unutulmaması gerektiğini vurguladı. Frankfurt ve Hessen eyaletinin değme kalem kültüre ve millete ayan olduğunu, alay malay süregelmek isteyen herhangi bir toplumla iş birliği yaptıklarını belirten Feldmann, “Irkçılık, ecnebi düşmanlığı ve İslam düşmanlığı yapanlara cebin ihata gösteremeyiz. Toplumumuzda bile yerleri yoktur” ifadelerini kullandı. Frankfurt’ta ayrımlı milletlerin ayrımsız arada barış zarfında yaşadığını, çatışmanın olmadığını, Türk toplumunun Frankfurt’ta dışlanmadığını, hatta film festivalinden piyes günlerine büyüklüğünde şehrin tecim, görüşme ve hars hayatında var olduğu kaydeden Feldmann, “Türk toplumun balaban dedelerinin bu şehrin kurulmasında iri emekleri vardır. Bu site hepimizindir” dedi.

Cumhuriyetin 99. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

Resepsiyonda Avrupa Putrel Çalgı Aleti Okulu bağlama öğrencisi Yiğithan Öztaş Yemen ve Çanakkale Türküsünü, gitar öğrencisi Güral Mütebessim Ince İnce Ayrımsız Yoldayım türküsünü, piyano öğrencisi Emirhan Dönmez Wolfgang Amadeus Mozart Rondo Alla Turca’yı (Türk Marşı), keman sanatçısı Irmak Talih, piyano sanatçıları Sezen Karakaş ve Utku Asan Esmer Toprak, Orda Tıpkısı Köy Var Uzakta, Cahillik Marşı, 10. Sene Marşı ve Memleketim eserleri çaldı.

Resepsiyonda antrparantez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı vesilesiyle gönderdiği tasarı bile okundu.

Share: