Bartın’daki beyaz zehir faciasında yaşamını yitirenlerin sayısı 41’e ulaştı

Geri akşam ezanı saat 18.00 sularında Bartın’daki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Büyüklenme Müdürlüğü’ne merbut beyaz zehir ocağında patlama meydana geldi. Patlamanın yerin 350 metre aşağısında meydana geldiği ve kayran altında işçilerin çevrili kaldığı öğrenildi. Ekipler, işçileri örtbas etmek namına çabucak düzentileme başlatırken maden ocağında toplamda 400 işçinin çalıştığı ve patlamanın 4-12 vardiyasındaki işçilerin çalışmaları sırasında meydana geldiği kaydedildi.

Maden ocağındaki patlama sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun Amasra’ya ulaştı ve bölgede tetkik yaptı.

CAN KAYBI 41 OLDU

Öğle saatlerinde programlarını tahrip yazar Bartın’a revan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, bölgedeki incelemelerinin arkası sıra enformasyon yaptı. Erdoğa,n açıklamasında bir madencinin elan camit bedenini ulaşıldığını belirterek, “Merhumlarımızın sayısı 41 oldu, çok taraflı sormaca başlatıldı” dedi.

BAKAN DÖNMEZ: İLK BELİRLEMELERE GÖRE GRİZU PATLAMASI

Daha önce patlamanın nedenine ilgilendiren açıklama fail Dönmez, “Havalandırma tertibatı dosdoğru yerine çalışıyor, bölümsel göçükler var. İlk değerlendirmeye göre grizu patlaması oldu. Hep kontrol istirdat ekipleri fariza başında, seçkin şaibe namevcut. İçeride bir devam fail cuşuhuruş namevcut. Amma kontra bire bir madde gelişir, çabucak değinmek lazım fehamet, o maksatla bulunduruluyor. Şu anda kemiksiz benzeri bulgu bulunmayan. Az Buçuk önceki anlatım ettim, evvel değerlendirmeler grizu patlaması şeklinde” demişti.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI ANKET BAŞLATTI

Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcılığı üstelik patlamayla ait harekete geçti. Müddeiumumilik yoluyla patlamaya ilişik soruşturma başlatılırken 3 savcıya görevlendirme yapıldı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Patlama ile ilgili bilgiler veren Icra Vekili Soylu, hayatını kaybedenlerden 26 kişinin isimlerini açıkladı. İşte Bartın’daki maden kazasında ölüm edenlerin isimleri:

Mehabetli Akıllıca
Aziz Köse
Berkay Pınarcıoğlu
Emrah Kaval
Enes Aydın
Ercan Akdeniz
Fikret Kansız
Gökhan Mercan
Murat Ergin
Rahman Özçelik
Ramazan Özer
Selçuk Ayvaz
Serkan Nakaş
Şuayip Okul
Yener Saygın,
Mehmet Kara
Rasim Bulut
Sabri Akdere
Murat Öztan
Serhat Kahraman
Suat Demirkıran
Yasin Çelik
Gürdal Serenli
Orhan Altun
Emrah Kaya
Rıdvan Acet

Share: