Bilecik’te Kaderine Terkedilen Devriye Binası, Yıkılmaya Yüz Tuttu

GÖKAY ŞİMŞEK

Bilecik merkeze 15 kilometre uzaklıkta İlyasbey Köyü’nde 2005 yılında faaliyete geçen ve ardından kapatılan devriye binası, yıkılmaya beniz tuttu. Milyonlarca servet harcanarak nesir edilen Cingöz Devriye binasının kapatılarak 15-20 yıldır kaderine metrukiyet edildiğini nâkil muhtar Gürkan Ensesi Kalın, “Buranın bu şekilde argın olmasına gönlümüz razı değil” dedi.

Bilecik merkeze 15 kilometre uzaklıkta İlyasbey Köyünde bulunan karakol binası yıkılmaya yüz tuttu. İlyasbey Köyü muhtarı Gürkan Varlıklı, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir’e seslenerek, binanın Ziraat Fakültesi uhdesinde değerlendirilebileceğini aktardı. Köye ilişik 1000 dönüm tarım arazisini ve saniyede 50 litre su kaynağın bile üniversitenin kullanımına tahsis edebileceklerini belirten Muhtar Ensesi Kalın, binanın tezyifkâr benzeri tebeddülat ile ayağa kaldırılabileceğini vurguladı.

“İÇİNDE BİRTAKIM HIRSIZLIKLAR OLDUĞUNA DAİR BİLGİLER VAR”

Binanın bakımsızlıktan yıkıldığını ve bire bir topluluk arakçılık olaylarının yaşandığını nâkil Kocabaşı Ensesi Kalın, “Görmüş olduğunuz bina, devletimizin 15-20 sene önce yapmış olduğu karakol binası. Burada devriye vardı. Karakolların daraç çapında köylerden kaldırıldığından kontekst bizim köyümüzden da kaldırıldı. Devriye 15 yıldan beri bulunmayan. Nedeniyle çatı de görmüş olduğunuz gibi; çevresi, etrafı bakılmamış, kenarları dökülüyor, kiremitleri çöküyor, bacası gördüğünüz kabil yıkılmış. İçinde bazı hırsızlıklar olduğuna dair bilgiler var. Hurdacıların bazen girip çıktığını söylüyorlar” dedi.

“GÖNLÜMÜZ RAZI DEĞİL”

“Buranın bu şekilde argın olmasına gönlümüz razı değil” diye sözlerine bitmeme eden Zengin, “Bizim gönlümüz lazım ki, burasının tıpkı yaşlılar yurdu, rehabilitasyon merkezi olmasıdır. Köyümüzde yaşlılar haddinden fazla. Civar köylerde üstelik yaşlı eş berenarı çok. O şekilde değerlendirilmiş olsa bizim için çokça gür peki. Devletimizin yapmış olduğu gider, bu çatı gereksiz böyle heba olup gitmez, on paralık değilse ayrımsız işe yaramış tamam. Talebimiz bu yönde” şeklinde konuştu.

“ZİRAAT FAKÜLTESİ KENDISINE DEĞERLENDİRİLSİN”

Köyde saniyede 50 litre su aktığını ve 1000 dönüm ekincilik arazisinin olduğunu nâkil Muhtar Ensesi Kalın, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Şükrü Beydemir’e seslenerek şunları söyledi:

“Buranın Ekincilik Fakültesi adina değerlendirilmesini istiyoruz. Temas makule imkan İlyasbey Köyü’nde var. Benzeri dahi köyümüzde 1000 dönüm yerey var. Şu anda tarıma ayan, kullanılabilir. Saniyede 50 litre cari suyumuz var. Buradan üniversitemize çığırmak istiyorum, Tarım Fakültesi şu anda İstasyon ‘birlikte fidanlık dediğimiz bölgede yurt tıpkı alanda. Bizim burada saniyede 50 litre suyumuz, 1000 zaman arazimizi verebiliriz, bu binayı üstelik verebiliriz. Tabi mülkiyeti konusuna geldiğimizde, mülkiyeti şu anda havuz denilen bir herkes var Maliye Bakanlığı’nın oluşturmuş olduğu, burada görünüyor şu anda bu çatı. Bu sistemden 3-5 ay süresince çıkacağı söyleniyor. Bu sitemden çıktıktan sonradan bizde buranın Ziraat Fakültesi olarak değerlendirilmesini istiyoruz. Her tür imkan İlyasbey Köyü’nde var. Yani dediğim kabil saniyede 50 litre akarsu, 1000 dönüm arazi, hakeza tıpkısı bina. Hem bu bina değerlenmiş olur hem Ekincilik Fakültemize tıpkısı katkımız ergin evet, hem bile üniversitemize aynı katkımız ergin peki. Talebimiz bu yönde. Ziraat Fakültesi ve rektörümüze sesleniyoruz buradan kendilerini bekliyoruz gelsinler, baksınlar, görsünler ufak tefek tadilatlarla bu çatı işlevini baştan sürdürebilir.”

Share: