CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Nallıhan’da orgazm önderleri buluşmasında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Sizden sadece tıpkı husus istiyorum, sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu anca kullanın zira vicdani kanaate bakarak rey örtmek çokça önemlidir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Nallıhan ilçesindeki ayrımsız dernek salonunda düzenlenen “Kanma önderleri, muhtarlar ve sivil cemiyet temsilcileri” buluşmasında konuştu.

Tarımda “bölge bazlı” üretime geçilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, böylece kimin neyi ekeceğini ve devletin ürünü kaçtan alacağının bilineceğini söyledi. Türkiye’nin bir tarım planlaması olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Bakıyoruz bu sene soğan çokça dolgunca bilcümle bu arada soğan ekiyoruz. Benzeri yıl sonra bütün bu arada hüsran ediyoruz. Galiba bölgelerde planlama. Söz Temsili Karadeniz için öz, fındık stratejiktir orada mıntıka bazlı planlama hemen bu 2 işaret üzerinden yapılır. Erzurum’da söyledim. Erzurum, Balkı, Kars, Iğdır, Tunceli, Elazığ o bölgenin tamamını Mutedil Doğu’nun ve Kafkasların genişlik nazik besicilik ve ten istihsal merkezi düzenlemek zorundayız.”

Kafkasların ve Orta Doğu’nun almanak ten ihtiyacının 30 bilyon dolar olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin bundan 1 milyar dolar de alamadığını anlattı. Kılıçdaroğlu, “Siz o bölgeyi besiciliğin merkezi haline getirir, aynı zamanda et ürünleri sanayisine, yemleme sanayisine dönüştürseniz, 30 milyar dolardan varsın 5 bilyon dolar da tığ alalım.” dedi.

Burada sorumlunun siyaset kurumu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, nüfuz olmaları yerinde üretimin yapıldığı herhangi bir köye, hoca kadar mortocu kabilinden tıpkı baytar atama edileceğini, hayvanların aşılarının ve bakımlarının ücretsiz yapılacağını söyledi.

Toprakla uğraşılması durumunda ise kültür mühendisinin orada görevlendirileceğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Başka tıpkı özdek henüz yapacağız, Allah kader ederse. Kırsalda müteharrik kadınlar ve gençler, kırsalda çalıştıkları sürece toplumsal asayiş primlerini fehamet ödeyecek. Böylelikle kırsalda müteharrik kadının, o gençlerin emeklilik hakkı olacak.” diyerek konuştu.

Devletin akılla bilimle yönetilmesi gerektiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, devletin kişinin zat zatî ihtirasları üzere yönetilemeyeceğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Bire Bir adam değme şeyi bilmez, onun bile altını çizeyim. ‘Ben rastgele şeyi bilirim.’ diyen herif hiçbir molekül bilmez yoldaş. O nedenle ‘şevket’ dediğiniz kurumda liyakat esastır. Bu bizim inancımızda dahi böyledir.” dedi.

“Siyasete girdim genel başkanlığa büyüklüğünde geldim. Zenginleştim mi bu arada?” diye soran Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bulunmayan rüfeka zenginleşmedim ama bakıyorsunuz bazı politikacılara deveyi hamuduyla götürmüş. Şüphesiz oluyor bu? Bu zenginleşme karşı teri karşılığı zenginleşme değil, avanta. Beytülmale ahali uzatmaktır. Beytülmale ahali uzatanlara ilk yurttaş kendisine siz karşı çıkacaksınız. Sitemse ego sitem ediyorum. İlla malı götürene mi gidip oy vereceğiz? Köle hakkı yiyene mi vereceğiz? Bire Bir birlikte doğru dürüst, sizden toplanan seçkin kuruşun hesabını size veren insanları yeğleme edin. Kuruşun hesabını aynı soralım bakalım, bu paralar nereye gidiyor. Verginin hesabını atfetmek demokrasinin esas kuralıdır.”

Muhtarla ilişkin yapacaklarına de değinen Kılıçdaroğlu, muhtarlık kurumunun demokrasinin dayanaklık etmek olduğunun altını çizdi. Bu topraklarda yapılan önce seçimin 1833’bile Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılan muhtarlık seçimi olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, fakat muhtarların bugün türe ettikleri yerde olmadıklarını savundu. Muhtarların birleşik görüş pusulasında düz alması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, antrparantez toplumsal yardımların muhtarlar yoluyla dağıtılması gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, muhtarların mahalleleriyle ait karar alınacaksa kesinkes küçümseme sahibi olması ve ayrı bir bütçesi bulunması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Belediyeler Birliğinin olduğunu ancak Türkiye Muhtarlar Birliğinin bulunmadığını tamlayan Kılıçdaroğlu, çok modüler yapısı olan muhtarların mutlaka irtibat olması gerektiğine meni etti. Yekpare bu anlattıkları üzere “parayı nerden bulacakları” sorusunu da soran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Türkiye zengin tıpkı büyüklük. Soya soya fasulyesi, yiye yiye bitiremediler. Ensesi Kalın ayrımsız mevki, imkanları olan ayrımsız büyüklük. Paralar nereye kullanılıyor? Sorun burada para nereye gidiyor? Siz, köprü yapıyorsunuz, eyvallah başımın üstüne tek sevgili namevcut. Güreşçi Köprüsü, posta, hastane hangi yaparsa başımın üzerine. Amma ego dünyanın arz niteliksiz sorusunu soruyorum, ‘Köprüyü, hastaneyi, yolu kaça yaptın?’ Bu yurttaş kendisine benim görevim zira vergisini ego veriyorum. ‘Kamu-özel işbirliği’ yap, iyicene. Yüklenici hangi yapar, ihaleye girer. Kar dahi edebilirsiniz, engel dahi edebilirsiniz. Amma bunlara, diyelim ki 10 bilyon dolarlık hareket veriyorlar. 10 bilyon dolara hazne güvence oluyor. 10 bilyon doların üzerine diyelim kim 30 milyar dolarda dirimlik garantisi veriyorlar. Yani asla iflas etmeyecek. Arada o kadar büyük farklar var kim yüzde 100, yüzde 200 garanti veriyorlar. Dolar, ekü garantisi. Bu garantiyi yetmiyor aynı bile diyorlar ki ‘Eğer parayı dolar yerine aldıysan Amerika’daki enflasyonu da ben vereceğim. Eğer parayı ekü yerine aldıysan, Avrupa’daki enflasyonu da ego sana vereceğim.’ diyor. Kaçınızın haberi var bundan, çoğunuzun yoktur. Bunu bütçe görüşmelerinde söyledim. Anlattım, kızdılar, bağırdılar ‘Niye konuştun?’ diye, ben anlatacağım, konuşacağım o verdiğiniz garantileri, kimin parasını kime güvence ediyorsun. Fakirin fukaranın parasını götürüp üstelik 5’li çeteye mi tahsis edeceksin? 5’li çetelere verecekler, 5’li çeteler doyacak, Mösyö Kemal onu seyredecek, katiyen seyretmeyeceğim, onların burnundan fitil fitil getireceğim. Tek kimse edişe etmesin. Buradan alacaksın varlık kuracaksın, Amerika’üstelik bile mangır kuracaksın, burada oğlun olacak, orada kızın olacak, buradan milyon dolarları oraya götüreceksin Bay Eksiksizlik üstelik bunu seyredecek. Faydalı efendim, serencam kuruşuna büyüklüğünde getireceğim, bu millete vereceğim, kararlıyım. Dünyalık var, ne bulunmayan? 5 kişiye dünyanın parasını veriyorsun.”

Kırat korumalı yatırım sistemini da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Paran varsa götürüp yatırıyorsun, faizin var, dolar garantin var, ‘vergi almayacağım.’ diyor. ‘Bir dahi sana huzursuz yüreklilik vereceğim.’ diyor. Nereye geldik? Buyurun üreticisiniz tarlada çalışıyorsunuz hadi gidin bankadan cesaret çekin, yüzdelik 13’le emniyet veren yegâne banka söyleyin bana. Tarz bankası yüzde 13’le bankalara veriyor, bankalar yüzde 30-35’le esnafa, tüccara veriyor, sanayiciye veriyor. Aynı almanak bankaların aile yüzde 501. Bu hortumları makasla keseceğiz. Birilerine giden paraları millete vereceğiz.” dedi.

“Rastgele saat ödenen nema 3 milyon 51 bin dolar”

2003’ten 2022 Temmuz’a kadar merkezi dümen bütçesinden yapılan hep ürem ödemesinin 523 bilyon 441 milyon dolar olduğunu ileri süren Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, rastgele ay ödenen faizin 2 bilyon 127 milyon dolar, her dönüş ödenen faizin 73 milyon 239 bin dolar, gelişigüzel saat ödenen faizin ise 3 milyon 51 bin dolar olduğunu söyledi. Bu faizleri vatandaşın ödediğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu 5’li çeteye kızmanın nedeni şu, 18 yılda bunlara verilen mecmu amme ihalesi, güvenceli asla zarar etmeyecek, miktarını söyleyeyim 203 milyar 700 milyon dolar. Siz 203 bilyon dolarlık hareket veriyorsunuz kul onlara kızmayacağım. Aracı koyuyorlar benimle ahbaplık etmek amacıyla, ‘Acaba onu de inandırma boy bos miyiz?’ Sarayı inandırma edersin ama beni kandırma edemezsin. Kimse kusura bakmasın. Ego bu milletin hakkını ve hukukunu bakmak zorundayım. Politika bölüt hizmet ika sanatıdır, cebi imla değil. Hakeza yapacağız. Hiç endişe etmeyin. Karamsarlığa kapılmayın. Sizden hemen aynı özdek istiyorum, sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu anca kullanın zira vicdani kanaate bakarak rey kabul etmek haddinden fazla önemlidir. Bizim anayasamız der ki ‘Hakim, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar verir.’ Vicdani orgazm, gâh bilim insanları derler ki, Cenabıhak’ın yüreğimizdeki sesidir. Tüyü nakıs yetimin hakkını korumak, birilerine alışılmamış avantajlar keşfetmek ve bütün bu avantajlar sağlanırken sizlerin karşı terinizin değerinin verilmemesini sorgulamak sizin hakkınızdır. O nedenle vicdani kanma haddinden fazla önemlidir.”

Toplantı, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından basına merbut kendisine bitmeme etti.

(Bitti)

Share: